• Futbal

20. kolo Eredivisie v znamení šlágrov

 

V krajine tulipánov sú tento víkend „futbalové hody“. Na programe sú hneď dva šlágre v rámci 20. kola Eredivisie. Najväčším ťahákom je pochopiteľne De Topper, ale tým ešte nekončíme a navštívime aj ďalší šláger medzi AZ Alkmaar – Feyenoord Rotterdam. 

 

V sobotu o 20:00 zastane v Holandsku nachvíľu futbalový čas. Nastúpia proti sebe totiž veľký rivali Ajax Amsterdam a PSV Eindhoven. Toto derby nesie názov De Topper a radí sa v Holandsku hneď za De Klassiker, čo je derby medzi Ajaxom Amsterdam a slávnym Feyenoordom Rotterdam. Snáď si toto veľké derby ani nepamätá situáciu v tabuľke aká je práve teraz. Domáci Ajax stráca po 19. kolách neuveriteľných 21 bodov na svojho soka o titul z PSV. V prvom De Topper sezóny 2023/24 v 10. kole vyhralo PSV rozdielom triedy 5:2. Odvtedy Ajax získal opäť svoju formu a pomaly sa šplhá v tabuľke hore, keď neprehral 11 zápasov v Eredivisie v rade. 9 vyhral a zaznamenal 2 remízy. Naproti tomu PSV si ide tento ročník svoju súťaž. Z 19. zápasov iba jeden remizoval a ani raz neokúsil trpkosť prehry. A to všetko s impozantným skóre 62:8. Dokáže Ajax potrápiť veľkého favorita tohto zápasu, azda najväčšieho favorita v tejto vzájomnej konfrontácii za poslednú veľmi dlhú dobu vzhľadom na postavenie v tabuľke a formu PSV?

Čo sa týka vzájomnej bilancie je na tom lepšie Ajax Amsterdam, keď zo 184 vzájomných zápasov vyhral 81, prehral 70 a zmierlivo sa rozišli 33-krát.

Úradujúci šampión Feyenoord Rotterdam aj s našimi reprezentantmi Dávidom Hanckom a Leo Sauerom a českým reprezentantom Ondrejom Lingrom nastúpia na dôležitý zápas na pôde AZ Alkmaar. AZ patrí tradične medzi špičku ligy, i keď na pódium sa nedostáva až tak často, no už dvakrát v svojej histórii dokázal získali titul Eredivisie. Domáci AZ stráca na Feyenoord 8 bodov, presne ako hostia na momentálneho lídra tabuľky PSV. V posledných desiatich vzájomných zápasov je bilancia v skutku vyrovnaná. 5-krát vyhral Feyenoord, 4-krát AZ Alkmaar a raz sa rozišli zmierlivo. Feyenoord isto nestratil ambíciu sa pobiť o obhajobu titulu aj napriek priam neskutočnej forme PSV a bude sa snažiť bodovať naplno a zároveň dúfať, že im pomôže odveký najväčší rival Ajax Amsterdam.

Sledujte priame prenosy z 20. kola na Arenasport 1:

sobota 3.2.2024 o 20:00 AFC Ajax – PSV Eindhoven

nedeľa 4.2.2024 o 14:30 AZ Alkmaar – Feyenoord