• Futbal

Belgický Superpohár do klubovej vitríny Royalu Antwerpy

Po zisku pohára a národného titulu sa môžu pochváliť aj Superpohárom! Tretia trofej za tri mesiace – to si v belgickom Royale Antwerpy vari ani nevysnívali. Pre zverencov trénera Marka Van Bommela sú to zlaté časy. Zisk poslednej trofeje si zadovážili v nedeľu aj v priamom prenose televízie Arena Sport, keď zdolali finalistu pohára KV Mechelen po penaltovom rozstrele (6:5). V riadnom hracom čase sa zápas skončil remízou 1:1.

O víťazovi rozhodol penaltový rozstrel

Nie, tentoraz to nebola ukážková reklama na inak skvelý belgický futbal. Na štadióne Bosuil sme však napriek tomu videli zaujímavý a v samom závere akiste aj dramatický futbal. Samozrejme, favoritom boja o Superpohár boli domáce Antwerpy, ktoré vyhrali spomínaný pohár a pamätne aj ligový titul – kto by zabudol na rozhodujúcu ranu Tobyho Alderweirelda z 94. min súboja proti Genku? Mechelen však aj v tomto zápase ukázal, že disponuje značnou kvalitou a jeho hráči morálno – vôľovými vlastnosťami.

Samotný zápas začali hráči Royalu Antwerpy vo veľkom štýle. Ich nástup bol doslova strhujúci. Už po pár minútach zasahoval pri bližšej žrdi brankár Coucke po nepríjemnom zakončení pravého obrancu Jelle Batailleho. Bol to tento rýchlonohý futbalista, kto sa po peknej kombinačnej akcii mužstva v 9. min prešmykol okolo obrancu súpera a pred takmer prázdnu bránku prihral útočníkovi Michelovi Balikwishovi, ktorý zblízka nezaváhal – 1:0. Domáci boli pri chuti a už o 5 minút sa z druhého presného zásahu radoval opäť Balikwisha, no napokon, po intervencii systému VAR sa pískal predchádzajúci ofsajd. Hra potom neskôr značne upadla. Hostia sa veľmi nemali v ofenzíve k činu a nedostávali sa často na dostrel Butezovej svätyne. Dejovú hladinu rozčeril zas až záver prvého polčasu, keď Antwerpy dostali hráčov KV do úzkych – Vermeerenova hlavička však išla vedľa a s poriadnou ranou spoza šestnástky od Avilu si poradil brankár Coucke, ktorý ju vyrážal jednoruč tesne nad brvno.

Hráči KV Mechelen do druhého polčasu dvojnásobne vystriedali, no viac ako tento zámer trénera hostí hru väčšmi ovplyvnilo počasie, a to hustý dážď. Asi aj naň doplatil ľavý obranca Gaston Avila, ktorý išiel v 69. min tvrdo do jedného stretu a z rúk hlavného rozhodcu stretnutia videl červenú kartu. Misky váh sa tak pomyselne preklopili na stranu KV – jeho hráči presilovku o jedného hráča využili v 78. min, keď brankár Butez vyrazil zakončenie súpera pred seba, no odrazenú loptu si nešťastne, lež nešikovne do vlastnej bránky zrazil stopér Antwerp Ritchie De Laet – vskutku nešťastný moment, 1:1.

Zápas sa v riadnom hracom čase skončil remízou 1:1 a ihneď po jeho skončení nasledoval penaltový rosztrel. Nešťastne ho začali domáci hráči, ktorí nezvládli dva z prvých troch pokusov. Potom však hráči Mechelenu, ktorí boli na dohmat prvej pohárovej trofeje v treťom Superfinále, dvakrát netrafili Butezovu bránku. V poslednej sérii sa nešťastným hrdinom stal Dimitri Lavalee. Naopak, tú rozhodujúcu premenil Christopher Scott.

Ohlasy po zápase:

Mark Van Bommel: „Boli sme dominantní a vytvorili sme si dobré šance. Keď to vidíte na začiatku sezóny, ste šťastný tréner.“

Toby Alderweireld, ktorý zdvihol nad hlavu desiatu trofej v histórii klubu: „Je to fantastické pre klub a našich fanúšikov. Jedinou našou nevýhodou bolo, že sme v zápase nepremenili veľa šancí. Naše vylúčenie bolo hlúpe. Ale mentálne sme boli opäť silní. Sme pripravení na novú sezónu.“

Novú sezónu Jupiler – Pro League začne Royal Antwerpy v nedeľu 30. 7. 2023 o 13:30 h na štadióne Bosuil, keď bude hostiť Cercle Bruggy. Tento zápas odvysielame na stanici Arena Sport 2 a  zápasom Vás bude sprevádzať náš komentátor Ivan Bacho.

Aj Mechelen na obrazovkách Areny Sport

Budú to taktiež hráči KV Mechelen, ktorí sa v nedeľu 30. 7. 2023 predstavia na obrazovkách našej televízie. O 18:30 h na Arene Sport 1 si budete môcť pozrieť ich zápas na ihrisku Clubu Bruggy. Aj preto dáme v našom článku príležitosť na hodnotenie nedeľného zápas trénerom Stevenom Defourom. „V zápase sme mali ťažký prvý polčas. Náš obranný blok bol príliš vysoko a proti hráčom ako Balikwisha, Muja a Kerk by ste to nemali robiť. Naša hra vtedy nebola v poriadku, ale aj vzhľadom na výsledok sme zostali v hre. V druhom polčase sme náš systém upravili. S Daamom a Bolim to išlo a potom sme sa kúsok po kúsku dostávali viac do hry. Antwerpy sa často museli vracať do obrany. Potom nasledovala červená karta pre nich. Ale ukázali, že aj s desiatimi mužmi na ihrisku dokážu dobre a pozorne brániť.“

Pokračoval: „V druhom polčase som videl dobrý vývoj, keď bola naša agresitivta v osobných súbojoch vyššia. Boli tam neskôr penalty a tie vám dávajú šancu vyhrať. Sklamanie po nich bolo akiste veľké, keď sa dostanete tak blízko k samotnej trofeji, chcete samozrejme vyhrať. Nemôžem viniť chalanov, ktorí sa dnes ponúkli, že kopnú penaltu. Jedinou nešťastnou vecou na dnešku je, že sme ešte nemohli hrať v zostave s Konatém, aby sme tomu celému dali nejaký rytmus,“ hovoril tréner KV Steven Defour.

Podobne smutný bol aj záložník mužstva Jordi Vanlerberghe, ktorý sa taktiež v penaltovej lotérii pomýlil, konkrétne v 3. sérii. „Ako finalista belgického pohára by sme normálne tento zápas nehrali, ale teraz, keď sme boli na konci tak blízko, je prehra pre nás ťažká. V prvom polčase ukázali Antwerpy oveľa viac skúseností a kvality na lopte. U nás to muselo byť lepšie. Po prestávke to tak bolo a červená karta pre súpera nám neskôr ešte viac pomohla. Skutočnosť, že sme prehrali penaltovú lotériu je mrzutá. Prevzal som zodpovednosť, ale, bohužiaľ, zvolil som rovnakú stranu ako brankár Butez. Mrzí ma to,“ zakončil hráč zdolaného tímu.