• Hokej

Corgoni zaťali do živého a mieria vysoko. Podceniť ich by bolo obrovskou chybou (Z pera Mira Čiefa)

Na snímke hráči Nitry oslavujú po postupe do semifinále po šiestom zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Nitra – HK Poprad 29. marca 2023 v Nitre. Zdroj: TASR – Henrich Mišovič

 

Podľa mnohých mali mať už po klubovej sezóne, no oni sú v hre o finále. Hra paradoxov. Hokejisti HK Nitra hrubo nezvládli záver základnej časti, keď prehrali 5 zo 6 zápasov a z bezpečnej 5. priečky sa zošmykli až na konečnú 8. a museli hrať nepríjemné predkolo play- off s Duklou Trenčín. V ňom mali namále a síce cez Vojakov napokon prešli, vôbec, ale vôbec sa im nedávali šance proti suverénovi základnej časti, tímu Popradu.

Nitra je sympatické mužstvo. Za každých okolností. Hlavne doma v Nitra aréne vie hokejovo zabávať a jej fanúšikovia to poriadne rozprúdiť. Treba taktiež poznamenať, že Corgoni sú v posledných rokoch mimoriadne úspešní. Áno, svoj jediný titul získali v roku 2016, ale aj odvtedy zaznamenali niekoľko pozoruhodných výsledkov. Dokázali taktiež veľakrát zodvihnúť hlavu aj vtedy, keď s nimi takmer nikto nerátal. To je ich devíza a cnosť.

Bolo tak aj v tomto extraligovom ročníku. Priznáme sa, že Nitra sa nám v úvode sezóny nie veľmi páčila. Nebola zastabilizovaná. Nepodávala ideálne, konzistentné výkony. Samozrejme, pod trénerským bardom Antonínom Stavjaňom bola len otázka času, kedy si to celé „sadne“. Nie ideálne hrali importy, mladíci v zostave sa podchvíľou hľadali a neboli prílišne produktívni (čo sa aj čakalo) a navrátilec do Nitry, kanonier Buček na všetko sám nestačil.

Aj preto sme neraz počuli kritiku z úst trénera Antonína Stavjaňu, ktorému sa nepáčil prístup niektorých hráčov. Bolo to také všelijaké. Rôznorodé. Na začiatku sezóny dokázali Corgoni hrôzostrašne vysoko prehrať so Zvolenom, aby zakrátko nadelili 10 gólov Banskej Bystrici.

Páčilo sa nám však jednoznačne to, aký veľký priestor dostával útok v zložení Lacka – Čederle- Okoličány, veľa šancí dostávali mladí Pobežal, Stacha, Bača či Fatul. Mužstvu taktiež pomohol príchod fínskeho brankára Aittokallia.

Škoda, že si Nitrania tak pobabrali záver základnej časti. Ešte v poslednom 50. kole mohli situáciu zachrániť, v Banskej Bystrici však prehrali 3:5. A tak hrali predkolo s Duklou Trenčín, kde už prehrávali 1:2 na zápasy a čakal ich súboj v Trenčíne. Ten zvládli, vzápätí aj domáci 5. zápas série a putovali do štvrťfinálovej série s Popradom.

Tam sa diali divy. Doslova. Nitrania súpera úplne zaskočili. Aj v tejto sérii prehrávali 1:2 na zápasy. V zápase číslo 4 prehrávali minútu pred koncom 0:1, dokázali ale 17 sekúnd pred koncom vyrovnať Gillom a uspieť v samostatných nájazdoch. V zápase číslo 5 sa vyhrabali z prepadliska, keď prehrávali už 0:3. V Poprade napokon vyhrali a vybojovali si mečbal, ktorý minulý týždeň po víťazstve 2:0 aj premenili na postup.

Na margo toho ponúkol tréner Antonín Stavjaňa pre HockeyNitra.com zaujímavé vyjadrenie. Týkalo sa vyťaženia kľúčových hráčov v zápasoch.

„Domnievam sa, že hráčsky materiál Popradu bol určite v istých smeroch kvalitnejší, ale nedokázali ho využiť. Vnímal som na strane súpera preťažovanie ich kľúčových hráčov. My sme mali formácie trochu inak vyskladané a ťažili sme z toho. Mali sme sily viac rozložené. Ďalšia vec je tá, že niektorí hráči sa možno zvyknú s dešpektom pozerať na to, že sú len v 4. formácii. A nám tam skvele zahral taký Hrnka, autor dôležitýh gólov už proti Trenčínu, rovnako teraz v Poprade. V závere každého zápasu sme mali viac síl. Boli sme aktívnejší a prinieslo nám to úspech,“ hovoril skúsený a kvalitný tréner.

Ich semifinálový súper – HK Dukla Ingema Michalovce, by sa mal mať na pozore. Už v našom preview sme Zemplínčanov označili za mierneho favorita a dávame mu väčšie šance na prípadný postup do finále.

Pochopiteľne. Michalovce sú „nabité“. Nitra však za žiadnych okolností nepokľakne a nezdolá sa sama. Má výhodu, že je v laufe a že je hladná po úspechu. Podceniť ju by bola tá najväčšia chyba zverencov trénera Tomeka Valtonena. Hlavne v domácom euforickom prostredí môžu Nitrania narobiť súperovi veľa škôd. Vôbec nie sú bez šance. A síce málokto im verí a hovorí, že vyradenie Popradu bolo ich stropom, pokojne sa môžeme dočkať ďalšieho prekvapenia.