• Futbal

De Klassieker

Futbalový sviatok v Holandsku, aj tak by sa dal označiť zápas medzi odvekými rivalmi Ajaxom Amsterdam a Feyenoordom Rotterdam. Ide o najväčšie derby v krajine tulipánov. Rivalita týchto miest siaha až za futbal, do čias, keď v 13. storočí získali tieto mestá práva miest. Obyvatelia týchto miest sa takisto líšia a to sa odráža aj na ihrisku. Tento súboj je videný ako súboj “umelcov” z Amsterdamu a “robotníkov” z Rotterdamu. 

Prvý zápas sa odohral 9. októbra 1921 v Rotterdame a hneď bol poznačený kontroverziou. Najprv zápas skončil v prospech Ajaxu 3:2, no po proteste Feyenoordu, keď spochybnili regulárnosť jedného z gólov sa výsledok dodatočne zmenil na 2:2. Odvtedy sa tieto kluby stretli už dvesto krát. 19. marca je na programe 201. De Klassieker, ktor7 sa odohrá v Johan Cruyff Arene o 14:30.

Historicky je úspešnejší Ajax Amsterdam, keď celkovo vyhral 92-krát  a prehral len 59-krát. Tentokrát bude mať De Klassieker o to väčší náboj, že oba celky bojujú o titul. Ajax stráca momentálne 3 body na svojho rivala a po prípadnej výhre sa dotiahne na čelo tabuľky.

 

Sledujte priamy prenos v nedeľu 19.3.2023 o 14:25 na ARENASPORT 1