• Futbal

5 dôvodov, prečo sledovať De Klassieker

Už v nedeľu o 14:30 sa v Rotterdame na štadióne De Kuip odohrá najväčšie holandské derby. Líder tabuľky Feyenoord hostí trápiaci sa Ajax Amsterdam a v zostave domácich nebude chýbať ani slovenský stopér Dávid Hancko. Priamy prenos môžete, samozrejme, sledovať aj vy na Arenasport

     1. Po štyroch rokoch opäť s divákmi na De Kuip

De Klassieker sa bude hrať pred zaplnenými tribúnami De Kuip prvýkrát od januára 2019. Dva následné ligové zápasy v Rotterdame medzi Feyenoordom a Ajaxom sa hrali bez fanúšikov kvôli korona opatreniam, ktoré v tom čase platili. Posledný súboj s divákmi je vskutku pamätný, Feyenoord zvíťazil 6:2, čiastočne aj vďaka dvom gólom vtedy 35-ročného Robina van Persieho, ktorý proti Ajaxu v De Kuip nikdy predtým neskóroval. Odvtedy je Feyenoord bez výhry už v šiestich vzájomných zápasoch.

     2. Feyenoord ako líder tabuľky

Feyenoord bol pred De Klassieker v pozícii lídra tabuľky ešte v apríli 2017. Rotterdamčania majú momentálne päťbodový náskok pred tímom z Amsterdamu. Domáci v Eredivisie neprehrali už 10 zápasov, naposledy to bolo v inom veľkom súboji – v Eindhovene s PSV (3:4). Ajax naopak nevyhral posledných päť zápasov, čo sa v najvyššej súťaži naposledy stalo ešte v októbri 2011. Feyenoord je teda v oveľa lepšej pozícii.

     3. Ajax pod obrovským tlakom

Tlak na Ajax je obrovský, klub z hlavného mesta je pod vysokým napätím. Niektorí priaznivci žiadajú odchod trénera Alfreda Schreudera, ktorý je prvým trénerom Ajaxu, ktorý remizoval v štyroch ligových zápasoch v rade. Už minulý víkend proti Twente bol jeho tím oslabený o zranených hráčov a navyše v prvom polčase dostal červenú kartu Devyne Rensch, ktorý tiež proti Feyenoordu nenastúpi. Pre Schreudera to teda bude náročné zo zloženým zadných radov, naopak do ofenzívy by sa mohli vrátiť Berghuis s Bergwijnom.

     4. Zrod nových hrdinov

De Klassieker je v posledných rokoch živnou pôdou pre ikonické momenty. Pätička Rafaela van der Vaarta, hetrik  Johna Guidettiho či nožničky Graziana Pellèho. Čo to bude tentokrát? Gól spoza šestnástky od Orkuna Kökçüa alebo pôsobivá sólo akcia od Francisca Conceiçãa? Alebo si pamätný moment najväčšieho holandského derby pripíše slovenský reprezentant Dávid Hancko?

     5. Arne Slot vs. Alfred Schreuder

Tohtoročný De Klassieker bude o súboji prekvapivého lídra proti sklamanému obhajcovi titulu, o prístavnom meste proti hlavnému mestu, o večnej rivalite. Ide však aj o dvoch bývalých spoluhráčov, Slota a Schreudera. Obaja spolu hrali v NAC Breda počas jedného z najlepších rokov klubu a spoločne dostali klub až do pohárovej Európy. Súčasný tréner Ajaxu navyše v poslednom zápase posunul dôležitú asistenciu súčasnému trénerovi Feyenoordu. V nedeľu sa však proti sebe postavia ako rivali v najväčšom zápase Eredivisie.

 

zdroj foto: https://lnk.sk/gadi