• Futbal

Ferencváros v Groupama Aréne s jasnou víziou postupu

Postupovú situáciu si značne skomplikovali, všetko však majú stále vo svojich rukách. Futbalisti maďarského majstra Ferencvárosu Budapesť boli po žrebe vysokým favoritom v meraní síl 1. kvalifikačného kola Ligy majstrov proti KĹ Klaksvík z Faerských ostrovov. No v prvom stretnutí dvojzápasu túto rolu nepotvrdili, keď na ihrisku súpera uhrali len bezgólovú remízu 0:0. Samozrejme, hrali proti nim poveternostné podmienky, malá hracia plocha s umelou trávou, no i tak si zrejme mali s týmto protivníkom poradiť a navodiť priazvnivejšiu situáciu do odvety. Tá sa uskutoční dnes o 18:00 h v Budapešti a odvysielame ju na Arene Sport 1 s komentátorským prevedením nášho Vladimíra Kováča.

 

Stanislav Čerčesov: Ide o dvojzápasový príbeh

 

Dominancia v zápase je len relatívny pojem, ak ju v takýchto dvojzápasoch nezhmotníte do výsledku. Päťnásobní maďarskí šampióni v rade nemohli v minulý utorok presadiť svoje najväčšie herné schopnosti kvôli spomínanému úzkemu umelému trávniku a chladnému počasiu, ale ostrovný tím sa bude podobne „nepríjemne“ cítiť dnes v budapeštianskej Groupama Aréne, kde čaká hráčov Klaksvíku pravé futbalové peklo. Aj minulý rok v úvodnom dueli proti kazašskému Tobolu Kostanaj spôsobila dlhá cesta a veľký časový rozdiel ťažkosti zeleno – bielym, ktorý prvý zápas nezvládli k úplnej spokojnosti a len remizovali, ale odvetu už s oveľa čerstvejšou hrou áno a vyhrali 5:1. Podobne chcú uspieť aj dnes.

 

Tím trénera Stanislava Čerčesova, bývalého trénera ruského národného tímu sa pripravuje na niečo podobné, aj keď si uvedomuje, že súper z Faerských ostrovov je nabitý energiou, hrá dynamicky, kreatívne, lež akosi živelne. Navyše je naučený z domácej ligovej súťaže pravidelne vyhrávať. Ferencváros však oplýva značnou kvalitou, veď bol v posledných 4 sezónach trikrát v hlavnej fáze Európskej ligy a v roku 2020 dokonca v skupinovej fáze Ligy majstrov. Aby táto skvelá séria pokračovala, Ferencváros musí dnes bezpodmienečne vyhrať, pretože porazený súper sa presunie do nižšej súťaže, do Európskej konferenčnej ligy UEFA. Papierové predpoklady naznačujú, že postup by nemal byť problém, nakoľko Klaksvík, ktorý je po 16 kolách stopercentným lídrom faerskej najvyššej súťaže (bez straty čo i len bodu!) je poloprofesionálny tím, a teda hráči KĹ okrem futbalu majú aj svoje civilné zamestnania.

 

Ak hráči „Fradi“ uspejú v 1. kvalifikačnom kole  Ligy majstrov, v tom ďalšom sa stretnú s BK Hacken zo Švédska alebo z The New Saints z Walesu. Tam by Ferencváros začal budúci týždeň doma v Groupama Aréne a druhý zápas by hral vonku. V prípade postupovej nepriazni osudu by na hráčov Stanislava Čerčesova čakal porazený z dvojice – islandský Breidablik a írsky Shamrock Rovers.

 

Apropo, Stanislav Čerčesov. Tento skúsený a kvalitný kouč je po prvom zápase pod paľbou obrovskej kritiky. Náročným fanúšikom klubu sa akiste nepáčila, lež málila bezgólový remíza v prvom zápase. Pritom, Ferencváros mal značnú prevahu. Takmer všetky zásadné zápasové štatistiky hrali v jeho prospech, no hráči bielo – zelených nedokázali nájsť cestu k víťazstvu. A tak je situácia nateraz komplikovaná, no podľa slov samotného trénera „riešiteľná“. Netreba len robiť paniku a zbytočne sa dostávať pod stres. „Dostali sme v prvom zápase to, čo sme očakávali od súpera. Vedeli sme, že sú nebezpeční v štandardných situáciách. Vedeli sme taktiež, že na ihrisko vstúpia s víťaznou mentalitou a budú tvrdo bojovať, ale bez ohľadu na to sme, samozrejme, chceli vyhrať. Nezabúdajme, že ide o dvojzápasový príbeh. Je jasné, že doma chceme vybojovať postup,“ hovoril po prvom zápase.

 

Podobne sa vyjadril aj obranca Péter Baráth, ktorý taktiež poukázal na nutnosť dnešného postupu. „Vôbec to na Faerských ostrovoch nebolo jednoduché. Hrali sme proti organizovanej defenzíve súpera. Boli nebezpeční v štandardných situáciách, tvrdo a zodpovedne bránili, okrem toho sú urastení a silní. V každom prípade bude doma v našej Groupama Aréne našim cieľom, aby sme vyhrali a postúpili.“ Ferencváros má svoju nespornú silu. Dokumentoval ju v minulej sezóne, keď sa stretol napríklad so Slovanom Bratislava v 2. predkole Ligy majstrov. Hráči nášho majstra najprv šokovali v Maďarsku, kde vyhrali 2:1 po góloch Kašiu s Barseghjanom. V bratislavskej odvete potom prehrali 1:4 a ostali na štíte Fradi, pričom rozhodujúce góly dostali v 89. a 93. minúte. Jednoducho, Ferecváros vie, ako zvládať dôležité zápasy a postupovať ďalej. V minulej pohárovej ceste za úspechom zostal až na štíte Bayernu Leverskusen… Má pevnú os, v ktorej je brankár Dibusz, ofenzívni krajní obrancovia Botka – Eldar Čivič (bývalý hráč Spartaka Trnava) a tak ďalej. V mužstve je aj bývalý stopér Slovana Myenty Abena, všetko podstatné sa dozviete z úst nášho komentátora, ktorý bude mať na analýzu súpera väčší priestor.

 

Tí, ktorí budú nepríjemní a nemajú čo stratiť 

 

KĹ Klaksvík si to v dvojzápase rozohral veľmi dobre. Klub, ktorý bol založený v roku 1904 a je 20 – násobným majstrom Faerských ostrovov v úvodnom meraní síl ukázal svoju kvalitu. Ukazuje ju neustále, nakoľko v domácej súťaži je suverénny – v 16 kolách vyhral všetky zápasy so skóre 44:8 a 48 bodmi. Tam veľmi nie je o čom. Proti Ferencvárosu však taktiež ukázal dobrú organizáciu hry prioritne v defenzíve, bojovnosť, nasadenie a schopnosť pretaviť do zápasu svoje herné zbrane. Nie maličkosť proti silnému maďarskému protivníkovi.

 

V porazeneckej nálade výprava mužstva nepricestovala ani do Budapešti, čo dokresľujú slová ich nórskeho manažéra Magne Hosetha. „Podstatné pre nás je, že sme zvládli úvodný dvojzápas, neprehrali sme. Súpera sme si podrobne analyzovali, mali sme dôkladnú prípravu, ktorá sa ukázala ako správna. Prvý zápas je už však preč, dnes plánujeme čeliť obrovskej výzve v Groupama Aréne. Myslím si, že dokážeme produkovať dobrú hru – môžeme len vzlietnuť a dokázať niečo nečakané. Podmienky na futbal budú dobré, štadión výborný, takže hráči sú na zápas nabudení. Vieme, že stojíme proti dobrému súperovi a sme zmierení s tým, že veľkú časť odvety budeme pod tlakom domácich. Ale výučba je dobrá a som presvedčený, že moji hráči urobia pre úspech maximum. Oproti minulému zápasu dôjde k určitým zmenám,“ hovoril kouč hostí.

 

Ak je niekomu mužstvo KĹ Klaksvík povedomé, určite je to preto, že sa v lete 2020 stretlo v 1. predkole Ligy majstrov proti slovenskému šampiónovi ŠK Slovan Bratislava. Aj keď spojenie „stretlo“ nie úplne sedí. Náš zástupca totižto na zápas nenastúpil a ten bol nakoniec skontumovaný v prospech súpera z Faerských ostrovov. Išlo o to, že Slovan mal hráča nakazeného Covidom – 19. Robil však všetko preto, aby zápas odohral, dokonca poslal do dejiska zápasu druhú výpravu zdravých hráčov B- mužstva, no zápas sa aj tak neodohral a KĹ Klaksvík sa tešil z nečakéno, pre miestny futbal cenného postupu.

 

Zrodí sa aj dnes veľké európske prekvapenie? Ak Fradi nepostúpia, bude tomu tak. Odvetný zápas 1. kvalifikačného kola Ligy majstrov Ferencváros Budapešť – KĹ Klaksvík odvysielame v stredu 19. 7. 2023 o 18:00 h na Arene Sport 1 a prevedie vás ním komentátor Vladimír Kováč.