• Hokej

Finalista minulej sezóny HKM Zvolen výsledkovo kríva, manažment klubu intenzívne pracuje na zlepšení situácie

Na snímke vpravo Marek Slovák (Košice), vľavo brankár Adam Trenčan (Zvolen) v zápase 36. kola hokejovej Tipos extraligy HC Košice – HKM Zvolen 14. januára 2024 v Košiciach. Ilustračné foto. Zdroj: TASR/František Iván

 

Kríza hokejového klubu je na pováženie. Vzhľadom na históriu, podmienky a kvalitu kádra je momentálne účinkovanie HKM Zvolen v Tipos extralige pohromou. Mužstvo, ktoré aktuálne z lavičky vedie Norbert Javorčík početne prehráva svoje zápasy. Oproti začiatku sezóny stratilo iskru a glanc. 

Hokejisti HKM Zvolen v minulom ročníku predvádzali pomerne ustálené výkony, ktoré mužstvo neskôr doviedli až do samotného finále play-off, v ktorom vtedajší zverenci trénera Petra Oremusa nestačili na neskorších majstrov z Košíc.

Manažment klubu spod Pustého hradu sa aj v tejto sezóne pripravoval na akúsi spanilú jazdu vrchnými priečkami Tipos extraligy. V lete prišli do mužstva ďalšie importy spoza oceánu, ktoré sa javili sľubne a nádejný bol aj úvod do sezóny. Zvolenčania doteraz presadzovali atraktívny, dynamický a úspešný hokej, ktorý prinášal výsledky. Zlom prišiel v novembri.

Vtedy sa dostavili prvé 2 – 3 prehry, ktoré sú v dlhodobejšej časti prípustné. Potom však nasledoval domáci zápas s Banskou Bystricou, ktorá prišla prvýkrát pod vedením Fína Raima Helminena. Hokejistom HC´05 sa podarilo vyhrať po predĺžení. Neskôr sa šnúra prehier HKM natiahla na číslo 6. Potom prišla výhra v Nových Zámkoch, v decembri mužstvo dobre zahralo na Slovane, kde vyhralo, ale situácia sa reťazením ďalších a ďalších prehier stala neúnosnou.

Odniesol si to tréner Peter Oremus, ktorý to vo Zvolene ťahal 4. rok. Abdikoval sám, nakoľko si bol vedomý, že mužstvo potrebuje nový impulz. Ten mal prísť s novým trénerom. Dočasným koučom sa stal Norbert Javorčík, ktorý zatiaľ nemá želané výsledky. Síce v nedávnom pohronskom derby proti Banskej Bystrici hralo mužstvo konečne podľa možností dobre.

Sú tu však ďalšie prehry. Posledne boli 3 – v Nitre, doma s Trenčínom a v Košiciach. Mužstvo krváca. Už na rozcvičke z neho nevidíme tú správnu iskru, zápal. Nemôže sa ani prílišne oprieť o výkony Američana, brankára Kupského, ktorý nemá dobré čísla v štatistických ukazovateľoch. V obrane vidíme dobrých hráčov (Hain, Mudrák. Rauhauser), ale aktuálne tam vidíme nedostatok kvality a potrebné by boli 2 posily do tejto formácie.

Samozrejme, Zvolenčania dali 116 gólov a majú tak potentný útok. No vzhľadom k skutočnosti, koľko majú šancí v zápasoch sa doslova boria s ich premieňaním. Dobrý úvod do sezóny mal reprezentant Zuzin, ale naposledy sa gólovo zasekol. Pozvoľna zaberá Bondra, viac však čakáme od Kašlíka, Muchu, Marcineka a ďalších.

Klubové vedenie si je vedomé aktuálnej situácie (7. miesto, 52 bodov) a v utorok vydalo na oficiálnej klubovej stránke stanovisko, v ktorom podrobne analyzuje súčasný stav. Manažment pripúšťa, že rokuje s novým trénerom a taktiež sa snaží posilniť súčasné mužstvo o 2 – 3 importy, čiže cudzincov a rozhodilo siete v rámci výmen s extraligovými klubmi.

Klub nebol na ukončenie spolupráce s trénerským duom Oremus – Kmeč pripravený. „Nového trénera sme na základe priebehu sezóny nehľadali. S príchodom Norberta Javorčíka na lavičku prišlo k miernemu zlepšeniu, avšak herná a výsledková kríza, ktorá začala ešte pod starým trénerským vedením, pokračuje aj naďalej, nový impulz nie je dostatočný a preto je klub pripravený pristúpiť k ďalším zmenám,“ píše sa v klubovom stanovisku. Uvedomujú si vážnosť situácie, ktorá nastala a posledné 3 týždne sa intenzívne snažia získať nového trenéra.

Prezident Dušan Mráz potvrdil stabilnú ekonomickú situáciu v HKM Zvolen: „Do dnešného dňa máme uhradených 100 percent záväzkov voči hráčom, trénerom a všetkým členom realizačného tímu, ako aj voči všetkým zamestnancom HKM.“ Dodal, že vzniká dlh voči niektorým dodávateľom, keďže došlo k výpadku príjmov na prevádzku zo strany mesta: „Vedia však o našom dočasnom probléme a sú ochotní určitú dobu s úhradou počkať.“

Jedno je jasné – Zvolen sa potrebuje vrátiť k starej – dobrej forme a začať vyhrávať. V piatok 19. 1. 2024 ho čaká ďalšie pohronské derby, keď sa predstaví na ľade Banskej Bystrice. Bude tak s novým trénerom a bude Zvolen úspešný? V tabuľke má totižto až povážlivo len 3-bodový náskok pred 10. Trenčínom. Aj keď pod Pustým hradom sa pozerajú skôr smerom nahor.