• Futbal

FK Sarajevo proti Torpedu Kutaisi – dvojzápas s otvoreným postupovým koncom

Na stanici Arena Sport 1 sa môžete tešiť na ďalší futbalový bonbónik. Vo štvrtok 20. 7. 2023 pre vás odvysielame odvetu 1. predkola Európskej konferenčnej ligy, v ktorej sa stretnú FK Sarajevo a Torpedo Kutaisi. Prvý zápas týchto dvoch súperov priniestol v Gruzínsku divokú remízu 2:2 a podobnú prestrelku medzi zástupcami Bosny Hercegoviny a Gruzínska možno očakávať aj tentoraz. Favorita určiť len ťažko, o to viac si možno vychutnať zápas, ktorý pre vás komentuje náš Vladimír Kováč.

Široká škála ofenzívy

FK Sarajevo obsadilo v najvyššej súťaži Bosny a Hercegoviny v minulej sezóne po nečakanej domácej prehre 2:4 v poslednom kole s nováčikom Igmacom Konjic až konečné štvrté miesto o bod za mestským rivalom Željezničarom Sarajevo. Pohárovú Európu mu zachránilo, že double získal majstrovský Zrinskij Mostar a uvoľnil tak miestenku i pre štvrtý celok ligy. Sarajevo nikdy nepostúpilo do základnej skupiny európskych pohárových súťaží, dvakrát sa dostalo do posledného predkola.

Situáciu by chcelo zmeniť tento rok. Čaká ho však ťažká práca. Už prvý zápas proti Kutaisi ukázal, že súper oplýva značnou kvalitou. Kto by však čakal, že Bosniaci budú taktizovať, ten bude musieť ostať sklamaný, čo potvrdzuje prvý zápas, ktorý sa skončil výsledkom 2:2. V gruzínskej metropole išli do vedenia domáci, keď sa v 44. min presadil N. Sandokhadze. Veľké veci sa potom diali na začiatku druhého polčasu – neubehli ani 2 minúty, keď vyrovnal hosťujúci Renan Oliveira. O minútu už opäť viedlo Kutaisi po zásahu I. Bugridzeho, aby v 52. min bolo 2:2 po góle D. Varešanoviča. Skutočná kovbojka.

Nevrelo to však len na ihrisku, ale aj v hľadisku. Pred začiatkom zápasu boli totižto fanúšikovia Sarajeva vykázaní zo štadióna, čo údajne spôsobil ich konflikt s gruzínskou políciou. Trénerovi Sarajeva Mirzovi Varešanovičovi sa to nepáčilo a na pozápasovej tlačovej konferencii položil prítomným otázku: „Prečo boli naši fanúšikovia vyhodení? Prešli takú dlhú cestu, aby sa sem na štadión dostali a nakoniec si zápas nemohli pozrieť. Bol by som rád, keby niekto mohol odpovedať na túto otázku. Nie je to fér, že po toľkých precestovaných kilometroch im niekto nedovolí byť na štadióne. Neviem, čo by sa mohlo stať, keby sa neprišli pozrieť na svoj klub,“ hovoril o nepríjemnej téme.

Ďalej sa už venoval rozbore prvého zápasu. „Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas a skúsený súper. V prvom polčase sme boli oveľa lepším súperom, vzhľadom na to, že sme mali veľa príležitostí, ale nevyužili sme ich. Prvá prestávka súpera im priniesla gól. Rýchlo sme sa však streleným gólom dostali do hry, vyrovnali sme a potom prišla ďalšia naša chyba v obrane. Bola to nešťastná situácia pre nás… Potom sme sa snažili neustále útočiť. Dali sme druhý gól a potom sme trochu odpadli a nevedomky sme sa stiahli. Súper mal aj šancu, ale myslím si, že je to najrealistickejší výsledok. Remízu 2:2 berieme, som s tým spokojný a v odvetnom zápase na seba prevezmeme úlohu favorita s tým, že chceme postúpiť.“

K dnešnej odvete sa domáci kouč vyjadril nasledovne: „Čaká nás ťažký zápas s dobrým súperom. Majú skúsenosti a nepríjemných hráčov. V prvom zápase sme však ukázali, že si s nimi vieme poradiť. Pvú polhodinu v Gruzínsku sme hrali vcelku dobre. Po prestávke sme strelili dva góly po zmene taktiky, takže nevidím dôvod, ako by nám súper mal teraz ublížiť. Máme svoj herný plán. V prvom zápase sme mali 4 strely, pár rohov, prvý gól sme inkasovali nešťastne do prestávky. Neskôr sme dali dva góly, ktoré vyplývali z nášho držania lopty. Ako začneme hrať v odvete ešte nevieme. Naše formácie musia byť blízko pri sebe, musíme byť kompaktní, pracovali sme na tom tento týždeň. Dôjde k určitým zmenám,“ hovoril tréner Mirza Varašanovič. Pripomíname, že v kádri Sarajeva sa nachádza aj dlhoročný hráč AS Trenčín, útočník Hamza Čatakovič.

Gruzínsky futbal na vzostupe

Torpedo Kutaisi sa do európskeho pohárového predkola Európskej konferenčnej ligy kvalifikovalo ako víťaz gruzínskeho pohára. V lige, hranej systémom jar – jeseň sa pohybuje hlboko v poli porazených, aktuálne je na 6. mieste desaťčlennnej tabuľky s bilanciou 6 víťazstiev, 6 remíz a 7 prehier a 24 bodmi. Skóre 17:22 v 19 kolách naznačuje, že Kutaisi má defenzívnejšie poňatie hry. Najďalej sa mužstvo dostalo pred piatymi rokmi, a to do záverečného predkola Európskej ligy UEFA, čo bol jediný prípad v jeho klubovej histórii, keď vyradilo viac ako jedného súpera.

Informácie sa o Kutaisi získavali len veľmi ťažko. Pomôžme si však mužstvom, ktoré je v tabuľke len o jedno miesto pred ním. Ide o piatu Dilu Gori  – o mužstvo, ktoré sa v minulom týždni predstavilo na ihrisku Dunajskej Stredy takisto v rámci 1. predkola EKL. Zverenci Andrija Demčenka síce v MOL Aréne prehrali 1:2, ukázali však vynikajúcu hernú tvár. Domáci DAC predčili v držaní lopty, boli kompaktní, variabilní, aktívni. Prudko ofenzívni. Jasne deklarovali, že gruzínsky futbal je na postupnom vzostupe a domáce mužstvá sa začínajú presadzovať aj na európskej pohárovej scéne.

Torpedo Kutaisi sa so slovenskými mužstvami stretlo dvakrát – v roku 2013 so Žilinou Adriána Guľu a naposledy v lete 2017 proti AS Trenčín, ktorý viedol tréner Martin Ševela. AS vtedy doma triumfoval 5:1 a v Gruzínsku uspel 3:0 a postúpil ďalej. Aktuálne mužstvo, ktoré vedie škótsky tréner Steve Kean má postupové ambície a rado by FK Sarajevo v dvojzápase predčilo. Podľa nášho mienenia je to akiste v jeho silách.

Odvetný zápas 1. predkola Európskej konferenčnej ligy medzi FK Sarajevo a Torpedo Kutaisi odvysielame dnes 20. 7. 2023 o 21:00 h na stanici Arena Sport 1 a prevedie vás ním komentáror Vladimír Kováč.