• Hokej

Ideálny scenár? Vyhrať oba zápasy s Nemcami, hovorí pred dvojzápasom vo Zvolene útočník Faško-Rudáš

Na snímke zľava Philip Bruggisser (Dánsko) a Martin Faško-Rudáš (Slovensko) v zápase Slovensko – Dánsko na hokejovom turnaji o Nemecký pohár 11. novembra 2023 v nemeckom Landshute. Zdroj: FOTO TASR/SZĽH – Andrej Galica

 

Slovenská hokejová reprezentácia sa po takmer 25 rokoch predvedie na štadióne vo Zvolene, kde ju 7. a 8. februára 2024 čaká prípravný dvojzápas s Nemeckom. Zverenci trénera Graiga Ramseyho sú v plnej zbroji, pričom náš národný výber po dohode so súperom pozostáva z hráčov do 25 rokov. Pod Pustým hradom pôjde v rámci prípravy na MS v Prahe a Ostrave o veľa.

Na zraz, na ktorom sa nášmu trénerskému štábu hlásilo všetkých 24 hokejistov, no Samuela Bučeka už stihol nahradiť Andrej Kukuča z Popradu, prišiel v dobrej nálade Michal Faško – Rudáš. Rodák z neďalekého Brezna si v poslednom zápase českej extraligy pripísal 2 góly pri víťazstve jeho Liberca nad Litvínovom 6:2.

Prišiel teda v ideálnej, gólovej nálade, čo by chcel na ľade vo Zvolene využiť: „Moje góly padli v podstate po dorážkach do prázdnej brány. Kde pri 1. góle ma Filiny našiel do prázdnej brány a 2. som tiež dorážal jeho strelu. So sezónou ako takou som zatiaľ spokojný, dostávam veľa priestoru na ľade, či už v hre 5 na 5, alebo v presilovke. Takže som za to rád,“ začal na úvod rozhovoru hokejista, ktorý odohral v súťaži 42 zápasov, v ktorých strelil 12 gólov a zaznamenal 10 asistencií.

Teraz už ale preladil na reprezentačnú nôtu. Prišiel so snahou priložiť ruku k spoločnému dielu a predviesť čo najlepšie možné výkony na ľade.

„Reprezentácia Slovenska je a vždy bude pre mňa veľa znamenať. Vždy je to pre mňa česť reprezentovať našu krajinu a vždy, keď budem môcť a budem zdravý sem prídem veľmi rád,“ pokračoval 23- ročný hokejista.

Zaujímalo nás, aká je nálada v reprezentačnom mužstve a akým hokejom sa chcú Slováci na ľade vo Zvolene proti Nemecku prezentovať.

„Nálada v kabíne je ako vždy super. Sme radi, že sme sa stretli s chlapcami, s ktorými sme sa dlho nevideli a trošku sme si pospomínali na predošlé akcie v mladších ročníkoch. Hokej budeme chcieť hrať taký, aký vždy – budeme chcieť byť aktívni, rýchli a dobrí v neustálom korčuľovaní,“ ponúkol recept na úspech kreatívny útočník.

Martin Faško – Rudáš sa s Nemcami stretol už na jeseň na novembrovom Nemeckom pohári, na ktorom odohral 3 zápasy a zaznamenal gól a 2 asistencie. Aký dojem na neho tento súper urobil a čo od nich možno čakať?

„Nemecko je veľmi nepríjemný súper, to je stará – známa pravda. Nemci sa zlepšujú každým rokom a sú stále lepší a lepší. Myslím si, že tentoraz budú mať trošku iný tím, ako na spomínanom Nemeckom pohári, takže neviem, čo od toho očakávať. Ale verím, že trénerský tím nás dobre na nich pripraví,“ pokračoval v rozprávaní.

Čo teda môžu očakávať diváci na tribúnach pod Pustým hradom? Mimochodom, oba zápasy by sa mali hrať pred vypredaným štadiónom.

„Fanúšikovia by sa mali tešiť na kvalitný hokej s vynikajúcou atmosférou, pretože tá na Slovensku a s našimi fanúšikmi je vždy úžasná! Ako mužstvo sa na to tešíme. Osobne budem mať na zápasoch vo Zvolene skoro celú rodinu, na čo sa veľmi teším. Verím, že fanúšikov potešíme,“ vyslovil želanie rodák z Brezna.

O čo sa teda slovenský národný výber Slovenska zložený z výberu hráčov do 25 rokov bude primárne snažiť? Pripomíname, že Majstrovstvá sveta v Prahe a Ostrave sú tu čochvíľa, a tak je tu priestor pre viacerých zabojovať o konečnú nomináciu.

„Ideálny scenár pre nás je jednoznačne vyhrať obidva zápasy. Myslím si, že každý jeden z nás sa chce ukázať na ľade a bojovať o to, aby sa dostal do prípravy na MS po sezónach v klube. A každý jeden hráč v tomto tíme pre to spraví maximum,“ zakončil slovenský reprezentant a hráč českého Liberca Martin Faško – Rudáš.