• Nascar

Jazdci NASCAR zabojujú o ďalšie víťazstvo na „Magic Mile“

Play-off sa nezadržateľne blíži a každé preteky sú viac a viac dôležitejšie. Jazdci NASCAR Xfinity Series sa z Atlanty presúvajú na jednomíľovku New Hampshire Motor Speedway. Na „The Magic Mile“ nebudueme chýbať ani my a priamy prenos vám ponúkneme v sobotu večer na Arenasport 1.

New Hampshire Motor Speedway bol otvorený v roku 1990, kedy sa tu jazdili aj prvé preteky NASCAR. V druhej najvyššej sérii sa z výhry radoval Tommy Ellis na Buicku. Trať je dlhá 1,058 míle a má klopenie 2-7° v zákrutách a celkom „ploché“ rovinky s jednostupňovým klopením. Má prezývku „The Magic Mile“, ktorú si vyslúžila vďaka tomu, že ovál sa môže zmeniť na klasický okruh s dĺžkou 2,6 kilometra. V roku 1993 sa tu premiérovo predstavila aj Cup Series a išlo o pamätné preteky. A to z dôvodu, že išlo o posledný štart Daveyho Allisona. Nasledujúci deň mal totiž nehodu s helikoptérou, keď havaroval v Talladege a nasledujúci deň zomrel.

Preteky Xfinity Series vyhral pretekár z pole position a do roku 2010 sa žiadnemu pretekárovi nepodarilo zopakovať výhru. Ide o najdlhšiu sériu v NASCAR, ktorú prerušil až Kyle Busch po triumfoch v 2009 a 2010. Ďalším dôležitým rokom bol 2018, kedy Christopher Bell zvíťazil a prerušil sériu víťazov z pole position (2012-2017) a sériu výhier jazdcov z NCS, ktorý vyhrali (2006-2017).

Vlani si na New Hampshire vybojoval výhru Justin Allgaier z tímu JR Motorsports. Prvé dva segmenty sa niesli v pomerne pokojnom duchu a z víťazstva v nich sa radovali Ryan Sieg a William Byron. Tretí segment sa naopak zmenil na demoličné derby, hneď päťkrát sa mávalo žltou vlajkou a dočkali sme aj vlajky červenej. Desať minútové prerušenie prišlo na rad v 126. kole. Sheldon Creed v druhej zákrute roztočil Josha Berryho a do šlamastiky sa zapojilo osem jazdcov. Najtvrdšiu ranu schytal Alex Labbe, ktorý zozadu narazil do stojaceho Ryana Siega a doslova vystrelil jeho zadnú časť vozidla do vzduchu.

Posledných päťdesiat kôl o vedenie bojovali Landon Cassill a Justin Allgaier, ktorí si hneď niekoľkokrát prehodili líderskú pozíciu. Bodku za súbojom urobil Allgaier pri záverečnom reštarte dvadsať kôl pred cieľom, kedy sa prebojoval na prvé miesto a do cieľa si ho dokázal udržať pred Trevorom Baynom.

Celkové výsledky sa však po niekoľkých hodinách od finišu razantne zmenili a mohli za to hneď dve diskvalifikácie jazdcov z TOP5. Landon Cassill neprešiel inšpekciou, keď bolo jeho vozidlo príliš nízke v zadnej časti a naopak v prednej časti bolo nízke vozidlo Noaha Gragsona, ktorý dokončil na štvrtom mieste.

Minulý víkend patril pretekom na Atlanta Motor Speedway. John Hunter Nemechek sa ujal vedenia po reštarte predĺženia, keď sa sobotňajší večer na Atlanta Motor Speedway predĺžil o šesť kôl, a tak dosiahol svoje tretie víťazstvo v sezóne. Nemechek viedol iba počas overtime, keď ho pri poslednom reštarte posunul do vedenia Daniel Hemric. Nemechek vyhral prvýkrát na Atlanta Motor Speedway a piatykrát v kariére, keď skončil s náskokom 0,245 s pred Hemricom. Tretí prišiel do cieľa Cole Custer, za ním Justin Haley z Kaulig Racing, ktorý držal vedenie pri poslednom reštarte.

Priamy prenos pretekov Ambetter Health 200 na New Hampshire Motor Speedway vám ponúkneme v sobotu o 21:10 na Arenasport 1 aj s tradičným komentárom Vladimíra Kováča.