• Futbal

Ligový prierez 9. kola Niké ligy: Trenčín vedie a Zlaté Moravce sa nevedia presadiť. Fantastický Ďuriš úradoval v krajskom derby

Zdroj: INSTAGRAM/Niké liga, FOTO TASR/Lukáš Grinaj

9. kolo Niké ligy bolo bohaté na góly a atraktívne zápasy. V piatok boli v Žiline diváci svedkami gólovej prestrelky, ktorá dopadla lepšie pre hráčov MŠK. Identický výsledok 5:3 sa zrodil aj na Horehroní. Domáca Podbrezová vyhrala, pritom ešte v závere prehrávala 2:3. Pre takéto zápasy sa oplatí chodiť na futbal.

V nedeľnom krajskom derby zvíťazila Trnava na trávniku DAC Dunajská Streda 1:0. Bol to prekvapujúci výsledok, o ktorý sa postaral bývalý reprezentačný útočník Michal Ďuriš, ktorý dosiahol už svoj 4. gól. Po svojom návrate s Cypru skóroval v každom ligovom zápase.

9. kolo Niké ligy:

FK Železiarne Podbrezová – FC Košice 5:3

Úžasné futbalové divadlo na Horehroní. Do vedenia išli hostia po hlavičke Lačného, domáci Železiari však stihli do prestávky otočiť vývoj skóre, keď sa dvakrát presadil Blahút po asistenciách Kabonga. V druhom polčase zhliadli diváci v Zelpo Aréne ďalší výsledkový zvrat, tentoraz sa dvakrát presadili hostia z východu, ktorí potrebovali po troch prehrách nutne bodovať. Zásahy Faška s Gallovičom ich k tomu nasmerovali. V 85. minúte však domáci premenili penaltu Špyrkom a potom prišla z ich strany nevídaná smršť v podobe gólov Okunolu a Assinora. Fantastický záver v skutočne parádnom zápase, ktorý nemal chybu. Podbrezová ostala na 2. mieste tabuľky. Hostia z Košíc sú v kríze. V tomto zápase im víťazstvo doslova pretieklo pomedzi prsty.

Postava zápasu: Marc Assinor

MŠK Žilina – MFK Skalica 5:3

Aj piatkové predstavenie pod Dubňom bolo skvelé. Domáci zverenci trénera Jaroslava Hyneka šli v prvom polčase do dvojgólového vedenia po strelách Dávida Ďuriša a Louica Essombu. Boli jasnými pánmi na ihrisku, na ich hru sa bola radosť pozerať. Po zmene strán sa však zápas zvrhol na gólové preteky. Žilinčania ešte zareagovali na gól Smékala a po druhom Ďurišovom góle viedli už 3:1, no Záhoráci vyrovnali na 3:3 po góloch Matejova a Yaa. Posledné slovo v atraktívnom zápase však patrilo striedajúcemu Sauerovi, ktorý v 83. minúte posadil gólový center na hlavu v sezóne už 5. gólového Adda, aby v nadstavenom čase sám skóroval peknou strelou k Junasovej pravej žrdi.

Postava zápasu: Dávid Ďuriš

AS Trenčín – MFK Dukla Bystrica 1:0

Šláger kola dopadol víťazne pre lídra. Lídra zabuľky privítalo na štadión takmer 4000 divákov. Hral sa dobrý, aktívny zápas, v ktorom bol lepší Trenčín. V prvom rade jeho hráči pozorne bránili v bloku, moderne otvárali útok a boli nebezpečnejší. V prvom polčase ešte svoje šance nevyužili, v druhom už ale jednu áno. Konkrétne v 62. minúte spravila Dukla chybu pri rozohrávke, lopty sa zmocnil Soares, posunul ju Gajdošovi, ktorý prihral Kupusovičovi a ten trafil sieť za brankárom Hruškom – 1:0. Banskobystričania na prekvapenie všetkých nemali tentokrát v ofenzíve takmer nič. Domáci si ich postrážili. Trenčín je tak stále na čele súťaže s 22 bodmi. Dukla, naopak, preťala svoju 7-zápasovú šnúru bez prehry a aktuálne je s 15 bodmi na 5. mieste. V nedeľu privíta na Štiavničkách Trnavu.

Postava zápasu: Eynel Soares

DAC Dunajská Streda – FC Spartak Trnava 0:1

V MOL Aréne pred 7 646 divákmi triumfovala Trnava. Pomerne zaslúžene. Bez ujmy prežila dve prvopolčasové šance domácich, na začiatku druhého polčasu potom sama gólovo udrela. V 52. minúte našiel center Daniela za obranou Ďuriša a ten svojim 4. gólom po návrate na slovenské trávniky skóroval. Kým v prvom dejstve bol lepší DAC, v druhom boli aktívnejší hráči Spartaka, ktorí pozorne bránili a boli nebezpeční pred súperovou bránkou. Výborne hrali viacerí hráči hostí. Dokumentovali skvelú formu pred štvrtkovým zápasom Konferenčnej ligy doma s Fenerbahce Istanbul. DAC po dvoch predchádzajúcich výhrach sklamal fanúšikov, navyše v tabuľke padol až na 7. miesto.

Postava zápasu: Kelvin Ofori

ViOn Zlaté Moravce – ŠK Slovan Bratislava 0:3

Jednoznačná záležitosť hostí z Bratislavy. Do vedenia išli už v 2. minúte po góle Zmrhala. A to hráči nášho úradujúceho majstra nastúpili v pomerne oslabenom zložení, nakoľko už vo štvrtok hrajú pohárový zápas v slovinskej Ľubľane. Výsledkovo bolo v nedeľu dokonané na začiatku druhého polčasu, keď sa v 47. minúte presadil Marko Tolič, ktorý v 75. minúte pridal aj svoj druhý presný zásah. Domáci ViOn sa snažil, aj podľa trénera Slovana Weissa hral futbal… No ukázal, prečo v tejto sezóne ešte nevyhral a má len 2 body. V defenzíve lacno inkasuje, naopak, v ofenzíve sa nedokáže presadiť ani napriek šanciam. Slovan tak pohodlne dokráčal k trom bodom a ešte pošetril sily kľúčových hráčov.

Postava zápasu: Marko Tolič

MFK Ružomberok – MFK Zemplín Michalovce 0:0

Čo napísať k tomuto zápasu? Nuda. Pritom zápas sa niesol v znamení návratu trénera Petra Struhára do Ružomberka, pravda, už prišiel ako kouč hostí. Samotný zápas mal nízke tempo, bol nezáživný, neboli k videniu ani početné šance. Ukázalo sa, že tréner Struhár viditeľne popracoval na taktických veciach, hlavne v defenzíve. Domáci Liptáci tentoraz sklamali vlastných fanúšikov, podľa ich vyjadrení, aj trénera Petra Tomka, im chýbala energia a kvalita hlavne v poslednej tretine ihriska. Súhlasíme.

Postava zápasu: Peter Struhár