• Futbal

Ligový suverén PSV Eindhoven v bodovom zboji na trávniku NEC Nijmegen?

 

V 27. kole holandskej Eredivisie uvidíme zápas, ktorý podľa niekoľkých odborníkov môže ako – tak ešte zauzliť situáciu na čele tabuľky. Ligový suverén PSV Eindhoven, ktorý v aktuálnej sezóne ešte neprehral a vyhrieva sa na čele tabuľky s 10 – bodovým náskokom sa totižto predstaví na trávniku kvalitného a nevyspytateľného NEC Nijmegen. Zverenci Rogiera Meijera by mali byť vo forme a pripravení čeliť PSV, ktoré prechádza súťažou ako horúci nôž maslom. Dočkáme sa dnes prekvapenia a mužstvo z Eindhovenu 4. – krát remízovo zakopne, či nebodaj premiérovo v sezóne prehrá? Odpovede na tieto otázky sa dozvieme v sobotu 30. 3. 2024 o 16:30 h na stanici Arena Sport 1.

 

Uvedomujúc si kvality PSV

 

NEC Nijmegen je v dobrej športovej forme. Síce tomu veľmi nenavráva posledná prehra pred 2 týždňami na trávniku Utrechtu 0:1, ale NEC predtým zdolal Heerenveen, Volendam, v pohári Cambuur, Spartu Rotterdam a 18. 2. 2024 remizoval na trávniku Ajaxu Amsterdam 2:2. V poslednom zápase s Utrechtom mužstvo inkasovalo gól v 61. min od S. Lammersa. V aktuálnej tabuľke Eredivisie je na 6. mieste s bilanciou 10 víťazstiev, 9 remíz, 7 prehier, skóre 50:40 a 39 bodmi.

 

Mužstvu dnes budú chýbať Tjaronn Chery a Dirk Proper, ktorí sa ešte dostatočne nezotavili zo svojich zranení. „Ak chceme riskovať s Tjaronnom a Dirkom, mohli by sme ich nechať nastúpiť proti PSV, ale to nechceme. V utorok hráme ďalší zápas a ak všetko pôjde podľa plánu, budú hrať,“ hovoril tréner Rogier Meijer. Okrem toho bude na lavičke štartovať japonský útočník Koki Ogawa. Tento hráč nie je dostatočne fit kvôli chrípke.

 

Domáci tábor si uvedomuje, kto príde na Goffertstadion. Cíti však skrytú príležitosť. „Majú toľko kvality v každej línii. A v momente, keď si začnú na ihrisku meniť pozície, cirkulovať, sú naozaj nezastaviteľní. Ich spôsob hry je vynikajúci a táto kombinácia faktorov spôsobuje, že je ťažké ich poraziť. Nemáme však strach, o tom nechcem ani počuť… PSV však bude pre nás veľká výzva. Nemáme čo stratiť,“ nechal sa počuť Rogier Meijer, tréner mužstva, ktoré v tabuľke naháňa okrem iného Ajax Amsterdam. A rado by sa pozrelo do pohárovej Európy.

 

Obrovská pohoda a rozvaha na strane lídra

 

PSV Eindhoven je v týchto chvíľach v neskutočnej pohode. Vedie holandskú Eredivisie s 10 – bodovým náskokom pred Feyenoordom Rotterdam, je nezdolaný, predsa ho niečo stále ešte ťaží. Je to vypadnutie z Ligy majstrov, kde PSV v osemfinále nestačil na nemeckú Borussiu Dortmund a podľahol mu v odvete 0:2. Inak si idú zverenci trénera Petra Bosza vlastnú ligovú šou. Pred marcovou reprezentačnou prestávkou zdolali v ťažkom meraní síl Twente Enschede 1:0 po góle Ricarda Pepiho z 96. minúty.

 

Tréner Peter Bosz podľa vlastných slov sledoval svojich hráčov počas reprezentačnej prestávky s veľkým záujmom. „Za posledný týždeň som sledoval veľa futbalu. Zostával som taktiež hlavne zaneprázdnený vlastným tímom, trénovali sme s chalanmi, ktorí v Eindhovene zostali a neboli nominovaní svojimi národnými tímami. Okrem toho sme tvrdo trénovali, ale taktiež regenerovali. Dúfame, že sme reprezentačnú prestávku dobre využili,“ hovoril kouč hostí, ktorému by mal dnes chýbať Noa Lang. Naopak, k dispozícii by mal byť už uzdravený Ismael Saibari.

 

Tím Nijmegenu má v tábore PSV rešpekt. 6. tím tabuľky je podľa hlavného trénera tým, ktorý sa počas aktuálneho ročníka permanentne zlepšoval. „Zápas proti NEC Nijmegen je jedným z najťažších, aké musíme hrať. Je to tím, ktorý hrá dobrý futbal a rozrástol sa najmä v posledných mesiacoch. Takmer na každej pozícii má kvalitného hráča, ktorý dýcha a žije futbalom a preto je zábavné ho sledovať,“ vystrúhal mu vysvedčenie.

 

Ako ďalej uviedol, ohromnú radosť mu robí spomínaný návrat Ismaila Saibariho, jedného z kľúčových hráčov mužstva. „Jeho návrat nám dáva viac možností v ofenzíve. Naši náhradníci robili v tejto sezóne častokrát na ihrisku rozdiel, z čoho sa tešíme. Výber vhodných hráčov tiež zabezpečuje, že úroveň odbornej prípravy sa zvyšuje a každý je povinný sa do nej zapojiť,“ zakončil tréner PSV Eindhoven Peter Bosz. Poznamenal taktiež, že v tíme ešte nepostrehol žiadnu majstrovskú horúčku. Tím podľa neho poctivo pracuje, a to je všetko.

 

Posledných 5 vzájomných zápasov medzi Nijmegenom a PSV:

 

16. 9. 2023 PSV – Nijmegen 4:0

1. 4. 2023 Nijmegen – PSV 2:4

30.10. 2022 PSV – Nijmegen 3:0

11. 5. 2022 PSV – Nijmegen 3:2

12. 12.2021 Nijmegen – PSV 1:2

 

Ako je aj z bilancie vzájomných zápasov jednoznačné. dominantný v týchto meraniach síl je PSV Eindhoven. Ligový líder disponuje kvalitným a dostatočne širokým kádrom, aby si aj dnes na Goffertstadion vedel dať rady. Bude to však mať náročné – domáci NEC nemá čo stratiť a podľa všetkého PSV poriadne sťaží trojbodovú misiu. Nie je vylúčené ani prekvapenie, a to také, že by Eindhovenčania prvýkrát v sezóne prehrali. Stane sa tak? To sa dozvieme dnes, v sobotu 30. 3. 2024 o 16:30 h na stanici Arena Sport 1. Zápasom vás prevedie náš komentátor Vladimír Kováč.