• Nascar

Monster Mile uzavrie apríl aj Dash4Cash

Po najkratšom a najdlhšom ovále v kalendári nás v posledných pretekoch v apríli čaká jednomíľovka Dover Motor Speedway. „Monster Mile“ bude zároveň záverečným podujatím v rámci bonusovej Dash4Cash. Priamy prenos vám navyše ponúkneme, pre európskeho diváka, v skvelom čase – o 19:40!

Trať otvorená v roku 1969 stojí na mieste, kde sa v minulosti pretekalo s konskými povozmi. Od roku 1971 tu jazdia výhradne autá a dnes je najrýchlejšou jednomíľovou traťou na svete. Zákruty oválu, ktorý vzišiel z pera architekta Melvina Josepha, sú klopené 24 stupňami, rovinky majú 9-stupňové klopenie. Prvé preteky NASCAR sa tu išli 6.7.1969 a vyhral ich Richard Petty. Xfinity Series sa tu jazdí od svojho vzniku v 1982, medzi rokmi 1986-2020 sa tu jazdilo dvakrát v jednej sezóne.

Keď sa povie Dover, napadne nám rozhodne aj Miles the Monster. Ide o 14 metrov vysoký monument monštra driapajúceho sa zo zeme, ktoré v ruke drží reálne auto. Postavený bol v roku 2008 a nachádza sa na námestí pred hlavnou tribúnou. Špeciálny pohľad divákom ponúka Monster Bridge, most nachádzajúci sa 9 metrov nad treťou zákrutou a pojme 56 fanúšikov.

Vlani mal skvelý úvod Sam Mayer, ktorý vyhral prvý segment, no v boxoch mu mechanici zle pripevnili pneumatiku, ktorá mu následne odpadla. Záverečných 120 kôl to bol súboj Berryho s Allgaierom, rozhodujúci moment prišiel v 146. kole a pre výhru si s náskokom 0,604 sekundy prišiel Josh Berry.

Bojovať rozhodne bude o čo, okrem výhry je tu posledná šanca pre kvarteto jazdcov získať bonus 100,000 dolárov v rámci Dash4Cash. Pretekári sem prichádzajú po náročnom víkende v Talladege. O víťazovi rozhodol až druhý overtime a z druhej výhry kariéry sa radoval Jeb Burton. Ako to tak býva na superspeedway ováloch tak bolo možné vidieť hneď niekoľko veľkých nehôd. Hneď dvaja jazdci sa roztočili cez strechu a oba incidenty si vynútili viac ako desaťminútové červené vlajky. Prvú etudu odštartoval Dexter Stacey. Pri vyhýbaní sa roztočil Blaine Perkins a toho do vzduchu katapultoval Jade Buford. Perkins sa hneď šesťkrát prevrátil, no z vozu vystúpil v poriadku. Po vyšetrení v infield care centre bol však poslaný na ďalšie testy do miestnej nemocnice.

Ďalší incident prišiel na pretras počas prvého overtime. Daniel Hemric začal z líderskej pozície blokovať spodnú líniu Sheldona Creeda a ten ho poslal do šmyku a prvá „Big One“ bola na svete. Hemrica do vonkajšieho oplotenia katapultoval Riley Herbst a jedenástka Kaulig Racing zostala „ležať“ na streche. Víťazný Jeb Burton prišiel do cieľa s náskokom 0,113 sekundy.

Súboj v Talladege bol zároveň predposlednou zastávkou bonusového programu Dash4Cash. Stotisícový bonus získal štvrtým miestom Cole Custer a zároveň sa automaticky kvalifikoval do posledného súboja. V Doveri sa k nemu pridajú Jeb Burton, Sheldon Creed a Parker Kligerman. Priamy prenos pretekov NASCAR Xfinity Series sledujte už v sobotu o 19:40 na Arenasport 1. Od komentátorského mikrofónu sa vám tradične prihlási Vladimír Kováč.