• Futbal

Na Estádio do Dragao sa v šlágri 17. kola predvedie Sporting Braga

 

Všetko nasvedčuje tomu, že v Lige Portugal momentálne drží v rukách najväčšie tromfy Sporting Lisabon, ktorý včera aj v našom priamom prenose uspel na pôde posledného Chávesu. Je na čele súťaže so 43 bodmi, no ihneď v závese za ním je Benfica Lisabon (39) a odpisovať z boja o titul nemožno ani mužstvá, ktoré si to na Estádio do Dragao dnes rozdajú v bitke o priebežnú 3. priečku tabuľky. Domáce FC Porto bude chcieť odčiniť minulotýždňové zaváhanie z trávniku Boavisty, kde len remizovalo 1:1 a nechalo tak svojich súperov pred sebou bodovo odskočiť. Proti jeho víťazným zámerom bude Sporting Braga, za každých okolností nepríjemný a veľmi kvalitný súper, ktorý je schopný dnes šokovať domáce obecenstvo a navodiť prekvapenie kola. Sledujte teda šláger 17. kola Ligy portugal, ktorý odvysielame dnes, v nedeľu 14. 1. 2024 o 21:30 h na stanici Arena Sport 1.

Tenký balans medzi úspechom a neúspechom

„Drakom“ z Porta začína tabuľkovo prihárať. Jednoducho, hneď niekoľko ich zaváhaní, hlavne prehra na ihrisku Sportingu 0:2 zapríčinili, že súperi pred nimi sú už bodovo odskočení. To veru nie je situácia, do ktorej sa chceli Porťania dostať. V ich kádri je však dostatočná kvalita i miera motivácie na to, aby sa so súčasnou situáciou dokázali popasovať. Potrebujú však zvládať zápasy, ako bude dnes na Estádio do Dragao, kde sa predvedie Sporting Braga. Potrebujú nájsť kľúče k víťazstvu a správny balans, dynamiku a v hlavách presvedčenie, že kvalitného súpera môžu zdolať.

V portskom derby minulý piatok tvrdo narazili. Samozrejme, podľa všeobecných očakávaní išli na Estádio do Bessa do vedenia, keď v 23. min. pretlačil loptu do siete Tony Martinez. Lenže hosťom sa nepodarilo odskočiť na väčší výsledkový rozdiel a domáci trestali, nakoľko sa v 28. min. gólovým zakončením odprezentoval domáci Laurenco. Hráči FC Porto potom napriek prevahe a skutočne víťaznej túžbe viac na ihrisku nedokázali učiniť, síce ešte im blikla nádej po červenej karte hráča Boavisty Camaru v 88. min. V derby to však bolo jeho potknutie, ktoré si akiste mohli zverenci trénera Sergia Conceicaa odpustiť.

Na tlačovej konferencii ho konfrontovali a pýtali sa na pohľad na súpera, Sporting Braga, ktorý čoraz viac a viac prehovára do boja o ligový titul. „Nedeľný zápas bude mať svoj príbeh a históriu. Musíme byť veľmi zodpovední za každých okolností a tiež v nadstavených časoch, kde je Sporting de Braga veľmi silný a strelil počas nich už niekoľko rozhodujúcich gólov. Musíme sa zodpovedne pripraviť na zápas, aby sme ponúkli dobrú reakciu na stretnutie v Boaviste a tento zápas vyhrali,“ začal rozprávanie úspešný a rešpektovaný tréner.

V utorok Draci vyhrali v rámci Portugalského pohára na ihrisku Estorilu Praia 4:0 a naladili sa tak na dnešný, akiste náročný súboj. „Hru a stratégiu Sportingu Braga sme analyzovali, pozreli sme sa na jeho pozitívne, ale aj negatívne stránky. Definovali sme si jasnú stratégiu, ktorá sa snaží pochopiť, aké sú silné stránky tímu, ktorému budeme dnes čeliť. Musíme vybrať hráčov, ktorí najlepšie zapadnú do našej stratégie, vstúpia do základnej jedenástky s vedomím, že zápas má 90 minút a že náhradníci/posily, ktoré sú na lavičke budú taktiež pracovať na načrtnutom pláne s vedomím, aby sme vyhrali.“ Pripomíname, že FC Porto je v tabuľke súťaže na 3. mieste s bilanciou 11 výhier, 2 remízy a 3 prehry so skóre 23:12 a 35 bodmi. Braga má 33 bodov.

Joao Moutinho odohral 1000 súťažných zápasov!

Sporting Braga bude dnes vyzývateľom Porta. To bezpochyby. Káder, ktorému šéfuje Artur Jorge je poprepletaný kvalitou, emóciou a nadšením. Pritom, Braga nemá za sebou úplne vydarený týždeň z pohľadu výsledkov. Minulú sobotu totižto „len“ remizovala na domácom štadióne s Vitoriou Guimaraes 1:1. Mala obrovskú smolu, pretože viedla od 53. min. po góle Carvalha, no až v 8. min. nadstaveného času vyrovnával na konečný výsledok J. Mendez. V týždni potom vypadla z Portugalského pohára, keď sa predviedla na Estádio da Luz proti Benfice, kde prehrala 2:3. Počínala si dobre, na 2:2 vyrovnával v 48. min. v zápase dvojgólový R. Zalazar, no rozdielový gól bol napokon ten z kopačky Aursnesa v 70. minúte.

Oporou Sportingu Braga je báječný stredopoliar Joao Moutinho, dlhoročný portugalský reprezentant, ktorý sa presadil aj v anglickej Premier League. Proti Guimareasu odohral svoj 1000. súťažný zápas a aj to bol dôvod na jeho rozhovor s portugalskými médiami. „Vždy som chcel uspieť vo futbale a mať dobrú profesionálnu kariéru. Dokázal som sa dostať do národného tímu a pomôcť všetkým klubom, v ktorých som pôsobil. Chcem aj naďalej robiť len to najlepšie a dosahovať svoje ciele. Vždy chcem zájsť čo najďalej,“ rozprával tvorca hry.

Vyjadril sa taktiež k svojmu návratu a prvej polsezóne v klube. „Nikdy som nepomyslel na odchod alebo návrat do Portugalska. Počas mojej kariéry bolo vždy mojim záujmom prispieť danému tímu, aby som mu pomohol v rôznych súťažiach. Budúcnosť patrí Bohu a moja kariéra bola vždy zameraná na prínos a pomoc klubu, ktorý v daný okamih reprezentujem. Prvá polsezóna v Brage bola mimoriadna a veľmi pozitívna skúsenosť. Všetci chceme viac, pretože nikdy nie sme spokojní. Chceme vyhrávať tituly, vieme, že máme túto schopnosť a hodnotu a musíme naďalej dávať 100% zo svojich možností,“ pokračoval.

Celkom obstojné výkony podalo Moutinhovo mužstvo aj v Lige majstrov, kde v skupine čelilo Realu Madrid, SSC Neapol a Unionu Berlín. Napokon sa dokázalo prebojovať do jarnej vyraďovacej fázy Európskej ligy, keď narazí na Karabach. „Podali sme niekoľko dobrých výkonov, ale výsledky neboli vždy optimálne. Nastúpili sme proti veľmi skúseným tímom, ktoré už vedeli, čo chcú v tejto súťaži robiť. Ukázali sme veľkú kvalitu a síce sme nepostúpili do ďalšej fázy, dali sme do toho všetko. Bolo však dôležité zostať v európskych pohárových súťažiach a teraz urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme v Európskej lige boli úspešní,“ zakončil Joao Moutinho.

Posledných 5 vzájomných zápasov medzi FC Porto a Bragou:

                                          4. 6. 2023    Braga – Porto 0:2 (portugalský pohár)

19. 3. 2023 Braga – Porto 0:0

30. 9. 2022 Porto  – Braga 4:1

25. 4. 2022 Braga – Porto 1:0

12. 12. 2021 Porto – Braga 1:0

Šláger dnešného 17. kola Ligy Portugal ponúkne dozaista zaujímavý, dramatický a hlavne dynamický futbal. Ako bolo načrtnuté, oba celky ešte bojujú o ligový titul, nič nie je pre nich stratené, prípadným dnešným víťazstvom si vedia veľmi pomôcť. A naopak, prehra by sa rovnala ďalšej neželanej strate, a tak akiste do toho pôjdu oba celky naplno. Na jednej i druhej strane bude možnosť k videniu hneď niekoľko špičkových hráčov, majstrov svojho remesla. Aj preto si nenechajte ujsť zápas FC Porto – Sporting Braga, ktorý odvysielame dnes, v nedeľu 14. 1. 2024 o 21:30 h na stanici Arena Sport 1. Prevedie vás ním náš komentátor Vladimír Kováč.