• Futbal

Najšťastnejší slovenský futbalista? Dávid Hancko! Stopér Feyenoordu Rotterdam predĺžil s klubom hráčsky kontrakt do roku 2028

Zdroj: INSTAGRAM/Dávid Hancko

 

Slovenský futbalový reprezentant Dávid Hancko predĺžil zmluvu so svojim zamestnávateľom, holandským Feyenoordom Rotterdam do leta 2028. Pre samotného hráča i slovenský futbal je to fantastická správa. Neznamená to však, že náš hráč na De Kuip pobudne až do tohto dátumu. Tento krok zo strany vedenia klubu sa dá vnímať skôr tak, že ide o vďaku za Dávidove výkony a už aj príprava na jeho skorý odchod na lukratívnejšiu adresu.

To najlepšie má ešte pred sebou

Dávid Hancko robil prvé kariérne kroky v MŠK Žilina. Fanúšikovia futbalu ho sprvu registrovali ako hráča druholigového B – tímu, až neskôr prerazil do prvého mužstva. Okamžite sa však chytil. Ako stopér v mnohom pripomínal svojho predchodcu Milana Škriniara, napríklad v ukážkovom konštruktívnom prístupe ku hre. Zaujal postavou, výbornou pozičnou hrou a tým, že je ľavák. A ak ste ľavonohý stopér v mladom veku a vyčnievate, okamžite po vás lapnú väčšie kluby.

To sa stalo aj Hanckovi, ktorý v lete 2018 ako 20 – ročný prestúpil do talianskej Fiorentiny. Pre hráča samotného to muselo pripomínať splnený sen, pretože ho ulovil skutočne kvalitný klub, kde mohol robiť progres. No ako všetko v živote, aj tu to malo jeden háčik – na ľavom kraji defenzívy, kde ho plánovali implementovať hral taliansky reprezentant Christian Biraghi. Aj preto nastúpil len do 5 zápasov v Serii A, no zahral si napríklad proti Juventusu Turín v kádri  s Cristianom Ronaldom.

Aj preto, aby hrával, uskutočnil v lete 2019 kľúčové rozhodnutie a pobral sa do Sparty Praha. Najprv na hosťovanie, ktoré sa ale po jeho skvelých výkonoch zmenilo na trvalý prestup, pričom Sparta neváhala neskôr poslať do talianska tučné odstupné.

V stovežatej patril Dávid k absolútne kľúčovým hráčom. Herne dominoval, bol vodca a dokázal streliť niekoľko dôležitých gólov. Jeho progres v mladom veku bol do očí bijúci, ozývať sa tak začali prví záujemcovia o jeho služby.

V konečnom účtovaní tieto preteky vyhral v lete 2022 napokon holandský Feyenoord Rotterdam a pýta sa napísať, že nič lepšie sa Dávidovi Hanckovi nemohlo v kariére stať. Klub z De Kuipu je silný, kvalitný, výborne pracuje s hráčmi a to platilo aj v prvej Dávidovej sezóne v Holandsku. Pod vedením trénera Arneho Slota sa napokon radoval z majstrovského titulu. Úplne zaslúžene. Feyenoord si hral akoby vlastnú súťaž, k čomu dopomohli výborné Hanckove výkony. Nečudo, že sa stal jedným z top hráčov súťaže.

Samozrejme, nič netrvá večne a ani klubu z Rotterdamu sa nepodarilo (zatiaľ) udržať si ligovú dominanciu. Momentálne je v holanskej Eredivisie číslo 1 PSV Eindhoven, na ktorého strácajú zverenci Arneho Slota už 10 bodov. Nedarilo sa im úplne k spokojnosti ani v milionárskej Lige majstrov, kde v konkurencii Atletica Madrid, Lazia Rím a Celticu Glasgow obsadia konečnú 3. priečku a na jar si zahrajú vo vyraďovacej fáze Európskej ligy.

Bude ešte v kádri Dávid Hancko? Po podpise vynovenej zmluvy sa vyjadril nasledovne. „Vždy som hrdý na to, že môžem nosiť dres Feyenoordu a hrať pred vášnivým davom na skvelom štadióne De Kuip. Takže podpis dlhšieho kontraktu bolo ľahké rozhodnutie. Môj 1. rok vo Feyenoorde bol so ziskom majstrovského titulu veľmi špeciálny. V Rotterdame sa cítim ako doma a teším sa na to, čo prinesie budúcnosť. Som presvedčený, že pekných chvíľ je pre nami ešte veľa a samozrejme, chcem byť toho súčasťou,“ vyjadril sa stále len 25- ročný futbalista, ktorý má všetko podstatné v kariére ešte len pred sebou.

Za pozornosť stojí vyjadrenie reprezentačného trénera Slovenska, Taliana Francesca Calzonu, ktorý sa zmienil, že ako ľavý obranca môže Dávid Hancko pôsobiť v 5 najlepších mužstvách v Európe.

Aj v našom najcennejšom drese podáva skvelé výkony. V uplynulej úspešnej kvalifikácii, ktorá vyvrcholila postupom na EURO 2024 zaznamenal 2 góly a 3 asistencie.