• Futbal

Nepresvedčivá Dunajská Streda sa na 3 body proti Skalici natrápila. Novic Jürgens: Mali sme ťažší rozbeh

Na snímke zľava Matej Trusa (DAC) a Matej Skalický (Skalica) v súboji o loptu počas zápasu 19. kola Niké ligy FC DAC 1904 Dunajská Streda – MFK Skalica v sobotu 10. februára 2024 v Dunajskej Strede. Zdroj: TASR – Edmund Örzsik

Futbalisti FC DAC 1904 Dunajská Streda zvíťazili vo víkendovom zápase 19. kola Niké ligy nad MFK Skalica 1:0. Tri body z toho zápasu im dopomohli udržať sa v jednej bodovej línii s mužstvami, ktoré bojujú o hornú šestku. Zverenci španielskeho trénera Xisca Muňoza sa však na víťazstvo nad Záhorákmi poriadne natrápili. Preukázali, že skraja jarnej časti nie sú v presvedčivej forme, ktorá ich zdobila v minulosti.

Dunajskej Strede tak trochu prihára pod zadkom. A to preto, že mužstvo, ktoré malo v tejto sezóne tie najvyššie ambície, nestojí tam, kde by si to manažment FC DAC 1904 želal. Mužstvo, ktoré od 15. kola vedie spomínaný Xisco Muňoz, totižto stojí na hrane (ne)postupu do skupiny o titul, do ktorej sa kvalifikuje prvých 6 mužstiev po základnej časti súťaže. Do jej konca ostávajú 3 kolá.

Klub zo Žitného ostrova nemal príliš podarenú jesennú časť, aj preto zimoval na 5. priečke len s 29 bodmi. Klubové vedenie na vzniknutú situáciu reagovalo príchodmi hráčskych posíl, mnohé však prišli do mužstva na poslednú chvíľu, a to predstavuje značný problém. Kačaraba, Dolček, Oddei, Yapi a Estónec Jürgens tak potrebujú čas, aby sa aklimatizovali a zohrali sa s novým mužstvom.

Že všetko nie je v mužstve DAC v poriadku dokumentovala aj zimná príprava a nie úplne presvedčivé výsledky prípravných zápasov. Navyše, klubové vedenie na poslednú chvíľu preradilo do farmárskeho druholigového Šamorína hneď trojicu skúsených futbalistov – Káčer, Petráš a Čermák. Hlavne u Káčera, bývalého kapitána DAC, ide o nepochopiteľný krok.

Samotný sobotňajší zápas veľa futbalovej radosti nepriniesol. Dunajská Streda mala pred početným publikom (4836 divákov) veľkú možnosť po nájazde Trusu, ktorú však domáci útočník nevyužil. Potom to bol dlho boj do plnej obrany Záhorákov. Tŕň z päty mužstvu vytrhol stopér Brunetti, ktorý v 69. min. presne zahlavičkoval rohový kop Vitálisa. Žlto-modrí sa do posledných sekúnd strachovali o víťazstvo, to sa napokon zrodilo v nie príliš peknom strihu.

O dojmy zo zápasu sa podelil estónsky útočník DAC Oliver Jürgens, ktorý prišiel do klubu z maďarského Újpestu.

„Vypracovali sme si viacero gólových príležitostí, zaslúžili sme si streliť gól a vyhrať. Mali sme ťažší rozbeh, no od 20. minúty sme sa dostali do zápasu. Mužstvo sa zlepšilo a odvtedy som bol presvedčený, že šance prídu, a keď aspoň jednu premeníme, určite zvíťazíme. Bolo to naše 1. stretnutie po zimnej prestávke, v mužstve je viacero nových hráčov, vrátane mňa. Možno ešte nedokážem hrať dobre celých 90 minút, chce to viac času. Dôležité je, že sme tento náročný zápas zvládli aj napriek tomu, že sme nehrali od 1. do 90. minúty dobre,“ hovoril mladík.

Reprezentant svojej krajiny a bývalý hráč mládežníckeho výberu talianskeho Interu Miláno pokračoval.

„Dostal som od trénera Xisca Muňoza trochu iné úlohy, ale bolo fajn, že som mal loptu častejšie na nohe. V 1. polčase som mal príležitosti na skórovanie, ale myslím si, že v ďalšom zápase predvediem ešte lepší výkon. Naďalej tvrdo trénujem a postupne zbieram skúsenosti na novej pozícii pravého krídelníka. Atmosféra na zápase bola vynikajúca, ďakujeme každému, kto zavítal na štadión. Veľmi som si užil pozitívnu atmosféru, ktorú fanúšikovia vytvorili,“ zakončil svoj pohľad na zápas a svoj výkon.

Po 19. kole Niké ligy sa z pohľadu boja o hornú šestku nevyjasnilo. Naplno zabodovali Dunajská Streda, Banská Bystrica, Podbrezová aj Trenčín, a tak stále majú tieto mužstvá na 4. až 7. mieste zhodne po 32 bodov. Dunajská Streda sa v najbližšom kole predvedie v nedeľu na trávniku Spartaka Trnava.