• Motošport

Race of Champions – súboje najlepších o titul „Šampióna šampiónov“

Kto je najlepším pretekárom sveta? Otázka, na ktorú sa odpoveď hľadá len ťažko. Je to šampión F1? Alebo niektorý z jazdcov rally, Le Mans, IndyCar, NASCAR či dokonca niekto na dvojkolesovom stroji? Jasnú odpoveď na to dáva jedinečné podujatie Race of Champions, ktoré raz a navždy vyrieši debaty.

Race of Champions (ROC) je motoristické podujatie, ktoré sa koná každoročne a na ktorom sa zúčastňujú niektorí z najlepších svetových pretekárov a rally jazdcov. Ide o jedinú súťaž na svete, kde proti sebe súťažia hviezdy Formuly 1, WRC, IndyCar, NASCAR či cestovných vozov, pričom sa stretnú v rovnakých autách na rovnakých tratiach. Preteky prvýkrát zorganizovali v roku 1988 a stoja za nimi bývalá rally pretekárka Michèle Moutonová a Fredrik Johnsson, prezident International Media Productions. Pôvodne bolo podujatie súťažou medzi najlepšími rally jazdcami sveta, no odvtedy sa rozšírilo o špičkových pretekárov z väčšiny popredných svetových motoristických disciplín vrátane motocyklových pretekov.

Najlepší jednotlivec celkovo v Race Of Champions získa titul „Šampión šampiónov“ a trofej Henriho Toivonena. ROC Nations‘ Cup bol pridaný v roku 1999 a obsahuje tímy dvoch jazdcov, ktorí súťažia za svoju krajinu.

Počas svojej histórie podujatie hostili najrôznejšie kúty sveta. Najlepší jazdci sveta tak navštívili napríklad Stade de France v Paríži, londýnsky štadión Wembley či Olympijský štadión, Národný štadión v Pekingu, düsseldorfskú ESPRIT arénu či Marlins Park v Miami. Od minulého roku sa jazdí na zamrznutých a zasnežených tratiach zhruba 100 kilometrov od Severného polárneho kruhu vo švédskom Pite Havsbad.

Titul šampióna z roku 2022 obhajuje francúzska legenda WRC Sébastien Loeb, ktorý vo finále zdolal Sebastiana Vettela. V Nations Cup sa radovala nórska posádka v rodinnom zložení Pettera a Olivera Solbergovcov. Práve Loeb spolu s krajanom Didier Auriol sú zo štyrmi výhrami najúspešnejšími jazdcami histórie. Tri triumfy má Švéd Mattias Ekström a minimálne jednu výhru získalo celkovo dvadsať rôznych jazdcov. V Nations Cupe je s ôsmymi najúspešnejšie Nemecko, predovšetkým v zložení Sebastian Vettel a Michael Schumacher, ktorého v posledných rokoch v nemeckej zostave nahradil jeho syn Mick. Na delenom druhom mieste sú výbery Fínska, Francúzska a špeciálne tímy Nordic a All-Star s dvomi výhrami.

Aj tento rok sa môžete tešiť na hviezdne mená. V už potvrdenej zostave nechýbajú Sebastian Vettel, Mick Schumacher (Nemecko), Mika Hakkinen, Valtteri Bottas (Fínsko), David Coulthard (Veľká Británia), Felipe Drugovich (Brazília), Tom Kristensen (Dánsko), Petter Solberg (Nórsko), Travis Pastrana, Tanner Foust (USA) či Sébastien Loeb (Francúzsko).

Race of Champions môžete sledovať počas víkendu v priamych prenosoch na Arenasport 1.

sobota 12:00 ROC Nations Cup

nedeľa 12:00 Race of Champions