• Futbal

Zápas odložený pre sneh!!! RB Salzburg z líderskej role privíta vo forme hrajúci Wolfsberger AC

 

V rakúskej Admiral Bundeslige je na programe 16. kolo. Veľa sa v ňom môže zmeniť, napríklad na samotnom čele súťaže. To momentálne okupuje Red Bull Salzburg, ktorý však nemá úplne najpresvedčivejšiu formu. Nie takú, aby sa odpútal od svojich prenasledovateľov v tabuľke. Pravda je totižto taká, že zverenci Gerharda Strubera sú prví len o skóre pred Sturmom Graz. Navyše ich čaká náročná prekážka na zápasové preskočenie, keď dnes na vlastnom trávniku privítajú Wolfsberger AC. Budú to mať náročné, nakoľko majú v nohách a hlavách zápas Ligy majstrov proti baskickému San Sebastianu, v ktorom však obstáli (0:0). Hostia, naopak, nastúpia do zápasu plne motivovaní a radi by potvrdili chýr, ktorí o nich momentálne ide. Sú mužstvom, ktoré si trúfa… Ako to dopadne, to sa dozvieme dnes, v sobotu 2. 12. 2023 o 17:00 h v priamom prenose na stanici Arena Sport 1. Zápasom vás prevedie Vladimír Kováč.

 

Nájsť stratenú dynamiku prevedenia

 

„Červení býci“ bojujú na viacerých frontoch. V lige, národnom pohári, v Lige majstrov. V Admiral Bundeslige nemali ideálny sezónny rozbeh, no postupne našli cestu k víťazstvám. V posledných zápasoch však prišlo k dvom zbytočným zaváhaniam, ktoré si mužstvo ako Salzburg mohlo odpustiť. 21. 10. to bola nešťastná a veľmi podstatná domáca prehra s LASK Linz 0:1. Pred reprezentačnou prestávkou pre zmenu prišla „len“ remíza 0:0 na trávniku Fialiek, čiže Austrie Viedeň. To všetko sú bolestivé straty, ktoré majú za následok, že RB je v tabuľke síce na čele súťaže s bilanciou 10 víťazstiev, 3 remízy a 2 prehry a 33 bodmi, ale len o skóre. Identický počet bodov má 2. Sturm Graz, 3. LASK Linz má 28 bodov.

 

Zverenci trénera Gerharda Strubera v týždni odohrali súboj Ligy majstrov na Anoete, proti baskickému Realu Sociedad San Sebastian. Proti už istému postupujúcemu zbrane nezložili a po urputnom boji vydolovali veľmi dôležitý bod čo sa týka prípadného postupu z 3. miesta do Európskej ligy. V tabuľke ich majú 4, o 3 viac ako posledná Benfica Lisabon, s ktorou sa stretnú v priamom súboji o pár dní. Salzburg by tak z 3. priečky mal zažiť pohárovú jar, síce dielo ešte nie je dokonané. To, akým spôsobom sa však prezentoval v Španielsku bolo chvályhodné.

 

Veľkou oporou v stredajšom zápase bol brankár Alexander Schlager, ktorý ho pre médiá zhodnotil nasledovnými slovami. „Na zisk bodu z Anoety môžeme byť veľmi hrdí! Bol to neuveriteľne ťažký zápas a nie veľa tímov tu dosiahlo podobný výsledok. Bol to boj, ale zvládli sme to, dali sme do toho všetko. Navyše sme boli veľmi disciplinovaní. Spôsob, akým sme držali loptu ma napĺňa hrdosťou. Môžeme byť veľmi šťastní, pretože nikto nemohol očakávať, že automaticky dosiahneme takýto pre nás priaznivý výsledok,“ hovoril s nadšením brankár Red Bullu.

 

Dnes je však nový deň a nový zápas. A povedzme úprimne, Salzburg mal už problémy preladiť z Ligy majstrov na domácu ligovú súťaž. Aj preto tréner Gerhard Struber dvíha pred zápasom menší varovný prst. „Bude nesmierne dôležité vynaložiť maximálnu energiu do výkonu a sústrediť sa na zápas s WAC. Musíme byť ostražití, dôslední v tom, čo musíme urobiť, aby sme porazili solídneho protivníka, ktorý nedávno dosiahol solídne výsledky. Z tohto pohľadu je veľmi dôležité vrátiť sa na ligové trávniku v plnej sile.“ Podobný názor zdieľa aj Mads Bidstrup.  „Myslím si, že je to predovšetkým o nás, ako sa v sobotu vysporiadame s WAC. Musíme nechať zápas Ligy majstrov na pôde Realu Sociedad za sebou a zregenerovať sa čo najlepšie fyzicky a psychicky. Tak, aby sme mohli podať čo najlepší výkon v poslednom domácom zápase roka v Bundeslige. Sme odhodlaní získať 3 body,“ zmienil sa.

 

Salzburg je napriek nie úplne špičkovej forme predsa favoritom dnešného zápasu. Na zápas nebude mať tréner Gerhard Struber k dispozícii nasledovných hráčov: Samson Baidoo (sval), Fernando (sval), Maurits Kjaergaard (rameno), Bryan Okoh (stehno) Oumar Solet (stehno) a Aleksa Terzič (sval). Kvôli kartovému trestu je suspendovaný stopér Strahinja Pavlovič.

 

Dobrá východisková pozícia pre hostí

 

Hostia to dnes budú mať akiste náročné. Všetka pozornosť sa pred zápasom upiera na Salzburg, no hráči Wolfsbergeru by si ju radi pritiahli aj na seba. Momentálne majú výbornú formu, keď vyhrali posledné 3 ligové zápasy – Klagenfurt (4:0), A. Lustenau (3:2) a naposledy si poradili s Austriou Viedeň (1:0), keď jediný gól stretnutia zaznamenal v 32. min. S. Kennedy. Preto sa netreba čudovať tomu, že mužstvo je aktuálne v hornej polovici tabuľky, konkrétne na 6. mieste s bilanciou 6 víťazstiev, 5 remíz a 4 prehry so skóre 23:21 a 23 bodmi.

 

Posledné víťazstvo nad Fialkami potešilo trénera mužstva Manfreda Schmida. „To víťazstvo bolo mimoriadne dôležité, hlavne keď vidíte jeho hodnotu. Ukázali sme absolútnu vôľu a dobre sme bránili. Vo fáze, keď bola Austria v zápase silnejšia sme skórovali na 1:0, čo nám zahralo do karát. Priznávame, chceme byť v majstrovskej vetve. Vieme, aké je to ťažké, ale teraz máme menší bodový vankúš, čo je dobrý východiskový bod. Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme sa tam dostali. Ak budeme pokračovať tak, ako sme to robili v posledných týždňoch, príležitosť tu je,“ hovoril kouč hostí.

 

Ako sa zmienil v týždni pred zápasom, je dôležité, že jeho tím má potrebnú sebadôveru, aby sa Salzburgu postavil čelom. Z mužstva cíti sebavedomie a dobré nastavenie. Dôležité podľa jeho slov bude nepoľaviť ani o centimeter. Chýbať mu bude iba Thomas Sabitzer, ktorý si musí dať pauzu od futbalu pre podozrenie na zápal lonovej kosti. WAC, ktorý je momentálne 6. má aktuálne veľkú šancu dostať sa do majstrovskej skupiny. Platí však, že Salzburg vyhral 7 posledných vzájomných ligových zápasov, pričom v každom prípade mu strelil aspoň 2 góly.

 

Posledné bundesligové súboje Salzburgu proti Wolfsberger AC:

 

26.08.2023 WAC 1-2 FC Red Bull Salzburg

05.11.2022 WAC 1-2 FC Red Bull Salzburg

14.08.2022 FC Red Bull Salzburg 2-1 WAC

08.05.2022 FC Red Bull Salzburg 4-0 WAC

20.03.2022 WAC 1-4 FC Red Bull Salzburg

20.02.2022 FC Red Bull Salzburg 2-0 WAC

 

Pre hostí je to dnes dobrá východisková pozícia. Veľmi nemajú čo stratiť, lež získať. To Red Bull Salzburg je v očakávaní víťazstva, ktoré by ho opäť o čosi bližšie priblížilo k majstrovským vavrínom. Aby sme si pripomenuli jeho bilanciu, tak sa v lete tešil z 10. titulu po sebe. V tejto sezóne zatiaľ nie je najpresvedčivejší, no stále má v rukách najpresvedčivejšie karty. A to je pre diváka príťažlivé. Nenechajte si preto ujsť zápas 16. kola rakúskej Bundesligy medzi Red Bullom Salzburg a Wolfsbergerom AC, ktorý odvysielame dnes, v sobotu 2. 12. 2023 o 17:00 h na stanici Arena Sport 1. Zápasom vás prevedie náš komentátor Vladimír Kováč.