• Futbal

Ružomberský kúzelník v rukaviciach Frühwald: Ideálnym scenárom je víťazstvo v Slovnaft Cupe

Na snímke brankár Tomáš Frühwald (Ružomberok) počas zápasu 5. kola nadstavbovej časti Niké ligy. Zdroj: FOTO TASR/Daniel Stehlík

 

Majú svoj sen a idú si tvrdo za ním. Futbalisti MFK Ružomberok nemali za sebou príliš vydarenú jesennú časť Niké ligy. V jarnej časti však hrajú ako vymenení – sériou víťazstiev sa dostali do skupiny o titul a aj v nej produkujú pozitívne výsledky. Navyše sa im podarilo postúpiť do finále Slovnaft Cupu a tak majú na výber, ako si splniť spomínaný sen, ktorý si na Liptove vytýčili – je ním prebojovať sa do pohárovej Európy.

Ružomberčania rúbu vysoko a hrajú o veľa. Cez víkend hrali dôležitý zápas v dunajskostredskej MOL aréne, kde proti domácemu DAC – u vydolovali remízu 0:0. Aj vďaka tomu na súpera strácajú len 3 body. Mierou vrchovatou sa o tento bod pričinil brankár Tomáš Frühwald, ktorý predviedol fantastický výkon. Pre istream.sk ochotne odpovedal na otázky.

„Cestovali sme do prostredia, kde sa ľahko nevyhráva. Boli sme si vedomí kvalít hráčov Dunajskej Stredy, aj preto sme takticky zvolili hlbší blok a snažili sa udrieť z rýchlych protiútokov,“ začal odvíjať svoje myšlienky slovenský reprezentant do 21 rokov a následne sa pustil ho hodnotenia zápasu.

„1. polčas bol pomerne vyrovnaný a dokázali sme si vytvoriť aj pár gólových šancí. Herný prejav sme si chceli preniesť aj do 2. polčasu. Tlak Dunajskej Stredy sa však zvyšoval, útočili vo väčšom počte, dokázali ohroziť aj našu bránu, ale nakoniec sme si to ustrážili a získali tak cenný bod,“ pokračoval v rozprávaní.

Jemu samotnému sa zápas skutočne vydaril. Hlavne v jeho závere sa zaskvel niekoľkými fantastickými zákrokmi. Ukazuje tak, že má skutočný talent a prostredie na Liptove mu prospieva v hernom raste.

„Ako stále tvrdím, útočníci sú na ihrisku na to, aby dávali góly. Ja som tam na to, aby som im zabraňoval. Snažím sa robiť len svoju robotu a prispieť výkonom k dobrému výsledku. Áno, vmímam, že robím progres. Tak isto, ako náš celý tím, čo sa odzrkadluje aj na výsledkoch v jarnej časti Niké ligy,“ hovoril spokojným hlasom.

Ružomberok je aktuálne na 5. mieste v skupine o titul. Má 3 – bodovú stratu na Dunajskú Stredu a 5 – bodovú na 3. Žilinu. A práve 3. priečka znamená istotu účasti v predkole Konferenčnej ligy. Zverenci českého trénera Ondřeja Smetanu tak majú o čo bojovať. V sobotu o 18:00 h privítajú pod Čebraťom regionálneho rivala z Podbrezovej. Železiari ťahajú 7- zápasovú šnúru ligových prehier.

„Tím Podbrezovej síce už dobre poznáme, ale ich súčasnú formu však neriešime. V prvom rade sa sústredíme na vlastný herný prejav a na svoje silné stránky. Pre nás to bude zápas ako každý iný a budeme z neho chcieť vyťažiť maximálny počet bodov,“ načrtol zápasové plány Liptákov.

Mužstvo spod Čebraťa potom v budúcom týždni, v stredu 1. mája 2024 čaká finále Slovnaft Cupu, keď v Košiciach narazí na Spartak Trnava. Pôjde pre nich o zápas roka.

„Všetci v kabíne si uvedomujeme, že takéto zápasy sa nehrajú každý deň. Je to pre nás jedinečná príležitosť dosiahnuť veľký úspech. Trnava, ako favorit, je pre nás ťažký súper. Za všetko hovorí to, že sa im 3- krát po sebe podarilo postúpiť do pohárového finále. Takže s podobnými zápasmi ako tento majú viac skúseností, ako my.“

Pokračoval: „Na otázku, aký bude priebeh zápasu nedokážem zatiaľ odpovedať. To nám ukáže až zápas samotný. Naša príprava bude dôkladná a som si istý, že na ihrisku v Košiciach vydáme zo seba naše maximum,“ hovoril nám.

V tábore Liptákov sú si vedomí, že aktuálnu sezónu môžu zakončiť poriadnymi úspechmi. Tým by bolo 3. miesto v skupine o titul, či víťazstvo v Slovnaft Cupe. Pritom, Ružomberok už jeden pohár v klubovej vitríne má. V roku 2006 Liptáci vyhrali vtedajší Slovenský pohár práve v súboji s Trnavou. Vtedy v drese MFK hrali také esá ako Sapara, Žofčák alebo Jendrišek.

„Ideálnym scenárom je víťazstvo v Slovnaft Cupe. Na nič iné sa nesústredíme,“ zakončil náš rozhovor brankár MFK Ružomberok Tomáš Frühwald.