Adam Peaty ako prvý povedal, že v jedle našiel červy. Zdroj: X/ New York Post
Červy v rybích pokrmoch, malý výber, nedostatok mäsa i príliš dlhé čakacie doby. Na stravovanie v Paríži sa sťažuje čoraz viac športovcov, medzi nimi aj britský plavec Adam Peaty. Stravovanie ale nie je jediný problém, ktorý športovci organizátorom vyčítajú. Informuje CNN Prima News.
Šesťnásobný medailista v plávaní sa sťažoval na kvantitu aj kvalitu jedla, ktorá vraj nezodpovedá úrovni svetových športovcov.
„Niekto dokonca v rybích pokrmoch na tanieri našiel červy,“ sťažoval sa s tým, že hoci má ryby rád, radšej si ich nedal.
Olympic athletes have found worms in their food at 2024 Paris Games, UK swimmer reveals https://t.co/L9vbKqAWDl pic.twitter.com/WgaWUcnnyF
— New York Post (@nypost) August 6, 2024
„Catering nie je na úrovni pre športovcov, ktorí zo seba musia vydávať to najlepšie,“ povedal denníku iNews.
„V Tokiu bolo jedlo výborné, v Riu tiež. Ale tentoraz? Nebola poriadna ponuka jedál s bielkovinami ak tomu dlhé rady bez akéhokoľvek systému. Na jedlo sa čakalo aj pol hodiny,“ povedal.
Vzhľadom na plnenie udržateľnosti a ekologických cieľov sa organizátori snažili, aby viac ako polovica ponúkaných jedál bola bezmäsitých, z ktorých časť mala byť len na rastlinnej báze. Podľa Peatyho to ale nefunguje.
„Udržateľnosť v rámci stravovania športovcom vnútili,“ vysvetľuje. „Chcem mäso, potrebujem mäso na výkon. Jem ho doma, prečo by som to mal meniť?“ rozčuľoval sa.
Aj ďalší športovci sa sťažovali na kvalitu jedla. Britský tím si dokonca mal nechať do dediny letecky dopraviť vlastného kuchára.
Organizátori hier v Paríži tvrdia, že spätnú väzbu atlétov berú veľmi vážne.
„Od otvorenia dediny sa náš partner Sodexo Live! aktívne podieľal na zásobovaní reštaurácií v olympijskej dedine a monitoroval skutočnú spotrebu športovcov vypozorovanú počas prvých niekoľkých dní. Výsledkom bolo, že množstvo určitých potravín sa zvýšilo, iné naopak znížilo. Zabezpečilo sa tiež posilnenie personálu, aby všetko prebiehalo hladko,“ uviedli vo svojom vyhlásení.
Problém nie je iba s jedlom
Peaty sa pridal k rastúcemu počtu atlétov, ktorí sa na organizátorov sťažujú. Minulý týždeň bol napríklad videný Thomas Ceccon, držiteľ zlatej medaily v plávaní, ktorý sa šiel radšej popoludní vyspať do parížskeho parku, než by zostával na izbe.
„Nie je tam nikde klimatizácia a jedlo je tiež zlé,“ vysvetlil.
„Doma obvykle popoludní spím. Tu nemôžem, medzi tým všetkým hlukom a horúčavou,“ dodal.
Po obhajobe olympijského zlata sa ozvala aj austrálska plavkyňa Ariarne Titmus. Tvrdí dokonca, že by dokázala prekonať svetový rekord, keby mala k dispozícii lepšie ubytovanie.
„Je náročné podať dobrý výkon, keď žijete v olympijskej dedine,“ povedala po pretekoch.
Dvadsaťročná tenisová hviezda Coco Gauffová uviedla, že v olympijskej dedine zostala z amerického tímu ako jediná – ostatné tenistky vraj „ušli“ do hotela.
Rozvŕzané postele a krádeže
Postele sú ďalšou kontroverznou položkou v olympijskej dedine. Podľa športovcov sú príliš nepohodlné. Lôžka s kartónovými rámami sprostredkovala firma Airweave a mali byť ďalším pokusom o udržateľnosť na prianie organizátorov.
Sťažnosti sa týkali ale aj krádeží v celom komplexe. Niekoľko športovcov oznámilo, že im zmizli veci bez toho, aby sa preukázalo akékoľvek vlámanie.
„Toľko sťažností na dedine sme nezažili za celú olympijskú históriu,“ rozčuľoval sa James Magnussen, bývalý austrálsky olympijský víťaz v plávaní.