• Hokej

Slováci v druhom šampionátovom vystúpení zdolali vysokým rozdielom Kazachstan. Hrdinom dvojgólový Pospíšil, exceloval aj Hudáček

Na snímke slovenskí hokejisti počas zápasu proti Kazachstanu, kde sme vyhrali 6:2. Zdroj: TASR

Slovenskí hokejoví reprezentanti zdolali v 2. zápase B-skupiny majstrovstiev sveta nepríjemný Kazachstan vysoko 6:2. Zverenci trénera Craiga Ramsayho ponúkli v Ostrave ofenzívne divadlo, a aj keď náš výkon nebol bez chýb, do tabuľky sme si pripísali prvé 3 body. V zápase sa darilo 2-gólovému Martinovi Pospíšilovi, 3 kanadské body si pripísal Libor Hudáček. Dali sme tak zabudnúť na piatkovú prehru s Nemeckom 4:6. V ďalšom programe MS 2024 nás v pondelok 13. mája o 16.20 h čaká výber USA.

Náš národný výber vykorčuľoval v Ostrava Arene v bránke opäť so Škorvánkom. Pomenili sme prvé dve obranné dvojice, ktoré nastúpili v zložení Fehérváry – Čerešňák a Ivan – Nemec. Vo 4. útočnej formácii sa namiesto Daňa predviedol Faško-Rudáš.

Do zápasu sme vstúpili aktívne. Hoci sme produkovali množstvo nepresností a strát pukov, pred brankárom Šutovom, ktorý je na lane Slovana Bratislava sme spustili oheň a síru. Do vedenia sme sa po niekoľkých nevyužitých šanciach dostali v 12. min., keď Nemcovu tvrdú strelu od modrej dorazil zblízka Pospíšil. 2. gól Slovenska prišiel o 34 sekúnd, keď Faško-Rudáš tečoval nahodenie Kocha. To však nebolo zďaleka všetko – v 18. min. súper prepadol v strednom pásme, Sukeľ bol v situácii 2-1 a presne z pravého kruhu vystrelil Šutovovi na teplomer – 3:0.

V prostrednej tretine sa hral miestami rozháraný hokej. Kazachstanu sa podarilo streliť kontaktný gól, keď v 24. min. Asetov zblízka našiel v dorážke svoje šťastie – 3:1. Následne sme zvládli vylúčenie Kelemena, na jeho konci zahodil tutovku zblízka Sukeľ. Skóre sa menilo až v 29. min., v ktorej trestné strieľanie strelou na bližšiu žŕdku premenil Hudáček.

Aktívne sme začali aj záverečnú tretinu. O tom, že vyhráme nebolo pochýb po 5. góle Slovenska, ktorý v 42. min. strelil po Hudáčkovej asistencii Pospíšil – 5:1. 6. gól padol po situácii, v ktorej bol opäť Hudáček, ktorý našiel hokejku Cingela a brankár Šutov putoval na striedačku. Do bránky Kazachstanu išiel Bojarkin. Toho privítal v zápase v nájazde Kelemen, náš útočník nedal. Naopak, v 52. min. min si spoza bránky nakorčuľoval Michajlis a popod korčuľu Škorvánka prepasíroval puk do siete – 6:2. Záver sa dohrával v exhibičnom móde.

Pre JOJ Šport zhodnotil stretnutie 3-bodový útočník Libor Hudáček.

„Nebolo to ľahké stretnutie, ale mali sme vynikajúcu 1. tretinu. Nedali sme im nič. Pekný zápas z našej strany. Osobne som zdravý, doktori ma dali dokopy a musím im to splatiť. Čo sa týka môjho trestného strieľania, dopredu som bol rozhodnutý, čo urobím a spadlo to tam,“ hovoril útočník českého Třinca.

Vyjadrenie prišlo aj od kapitána tímu Tomaša Tatara.

„Super, dôležitý zápas, odčinili sme ten prvý zápas s Nemeckom. Mali sme dobrý začiatok, napadali nám tam góly, vytvorili sme si tlak. Pomôže to morálke mužstva, keď získa 3 body. Po Nemecku to bola pre nás dobrá vzpruha. Musíme hrať poctivý systém, keď hráme všetky 4 formácie naplno na ľade, dávame si šancu vyhrať. Proti USA nás čaká ťažký zápas,“ povedal.

Aktivitou oplýval aj hviezdny Juraj Slafkovský, ktorého bol plný ľad a v 2. tretine sa aj pobil.

„Super zápas, konečne sa nám podarilo vyhrať, dali sme veľa gólov. Boli tam fázy, ktoré musíme zlepšiť, ale ideme ďalej. Ja sa rád bijem a robím také veci. Súper sa za stavu 4:1 snažil dostať do zápasu. Fanúšikovia boli super, boli tam mexické vlny, bolo to super, hralo sa nám veľmi dobre. S USA v pondelok to bude iný zápas, bude to iný level, musíme si oddýchnuť. Musíme to zvládnuť, nikto iný to za nás nespraví,“ hovoril pre JOJ Šport hokejista Montrealu Canadiens.

V 3. zápase B skupiny MS 2024 sa predstavíme v pondelok 13. mája 2024 o 16.20 h proti výberu USA.