• Florbal

Slovenky zdolali Lotyšsko a zahrajú si o 5.miesto

Slovenské florbalové reprezentantky zvládli zápas v boji o 5.-8. miesto na MS vo florbale a po výhre nad Lotyšskom 6:4 zostali aj v hre o účasť na Svetových hrách 2025. Posledný zápas o konečné umiestnenie odohrajú zverenkyne Michala Jedličku v nedeľu proti Poľsku. Priamy prenos ponúkneme na Arena Sport 1.

Slovenky vstúpili do zápasu výborne, už po 26. sekundách sa po prihrávke Šponiarovej presadila Kristína Hudáková. Na ďalší gól sme čakali do 13. minúty, keď sa presadila Šponiarová a zvýšila na 2:0. Úvod do druhej tretiny zachytili lepšie Lotyšky, ktoré v 35 sekunde znížili zásluhou Salacieteovej. Hráčky s dvojkrížom na hrudi to nerozhodilo a do prestávky pridali ďalšie dva góly pridali Červená a v presilovej hre Šponiarová. Tretia tretina priniesla prestrelku v ktorej si už slovenské reprezentantky udržali náskok a po výhre 6:4 si zahrajú o konečné 5. miesto.

FAKTY ZO ZÁPASU

SLOVENSKO 6:4 LOTYŠSKO (2:0, 2:1, 2:3)

Góly: 1. K. Hudáková (Šponiarová), 13. Šponiarová (Klapitová), 23. Červená (Belicová), 34. Šponiarová (Pudišová), 44. P. Hudáková (Mládenková), 50. Mrázová (Žikavská) – 21. Salacieteová (Derupová), 48. Egliteová (Zamecová), 58. Garbareová (Roziteová), 59. Ankudinovová (Gaugereová)

Zostava SR: Mládenková – Ďuríková, Klapitová, Pudišová, Červená, Kocúrová, Trošková, Hrabovská – K. Hudáková, Šponiarová, Faktorová – Chúpeková, Belicová, P. Hudáková – Sabolová, Grossová, Schnetzerová – Mrázová, Žikavská

Proti Poľkám o naplnenie stanoveného cieľa

„Dôležité je, že sme vyhrali, postúpili a ideme ďalej za naším cieľom. Inak bol ten zápas šialený, bez tempa, bez divákov. To, čo sme dneska predvádzali, nemalo s florbalom nič spoločné. Ak k tomu zajtra pristúpime ako dnes, že sa budeme prechádzať po ihrisku, tak to nevyhráme. Musíme do toho dať energiu, nadšenie a nasadenie. Dnes sme utrpeli víťazstvo proti súperovi, ktorý tu od každého dostal desať gólov. My sa s ním preťahujeme 6:4,“ neskrýval nespokojnosť tréner Michal Jedlička.

Svoj stý zápas v národnom drese odohrala obrankyňa Alžbeta Ďuríková, ktorá naznačila, že zajtrajší súboj proti Poľsku by mal byť jej posledný za Slovensko. „Stovka je dosť a je to pekné zakončenie mojej kariéry,“ povedala na margo jubilejného štartu hráčka pôsobiaca vo švédskej najvyššej súťaži. Jedna z najskúsenejších hráčok vo výbere v Singapure si uvedomovala, že si to so spoluhráčkami v závere zbytočne komplikovali. „Urobili sme z toho väčšiu drámu, ako mala byť. Sú to MS, už máme nejaké zápasy v nohách a je to ťažké. V kvalifikácii nad nimi môžeme vyhrať o desať gólov, na MS už tie sily na to nie sú. Bohužiaľ, stačí tam jeden nepodarený gól v našej sieti a ten zápas sa môže aj prehrať. Dnes to bola povinná jazda a vydreté víťazstvo. Zajtra to bude veľmi náročné, každý už má toho dosť, musíme sa zahryznúť a dať do toho všetky sily,“ dodala Ďuríková.

S Poľskom sme sa v Singapure stretli už v základnej skupine, v ktorom Slovenky zvíťazili 5:3 a tento výsledok bude potrebné zopakovať. Práve s našimi severnými susedkami sme na posledných dvoch turnajoch zápas o 5. miesto prehrali. Motivácia oplatiť tieto prehry je tak vysoká. Zverenkyne Michala Jedličku majú o ešte jednu motiváciu navyše. Piaty najlepší tím turnaja doplní semifinalistky a kvalifikuje sa na Svetové hry, ktoré v roku 2025 bude hostiť Čína.

Zápas Slovensko – Poľsko sa hrá v nedeľu 10. decembra o 6:00 nášho času. V priamom prenose vám ho prinesieme na Arena Sport 1, štartujeme už o 5:50.