• Hokej

Spleť báječného talentu, rozvahy a kreativity. Hokejista Šimon Nemec v 19 rokoch udivuje celú NHL (z pera Mira Čiefa)

Na snímke slovenský hokejista – nová posila do obrany Šimon Nemec počas tréningu na 86. majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v nedeľu 14. mája 2023 v lotyšskej Rige. FOTO TASR – Martin Baumann

 

Vraj to bola len otázka času, kedy herne exploduje. Chcelo to len správne nastavenie, dôveru a príhodnú chvíľu. Hokejista New Jersey Devils Šimon Nemec už v minulej sezóne pomýšľal na štart v zámorskej NHL. Tak trochu neskromne, no vedomý si svojich nesporných herných zručností. Tá šanca prišla na začiatku decembra 2023 a 19-ročný hokejista ju chytil za správny koniec povrazu.

Veľký podiel na rozvoji tohto extra talentovaného obrancu má HK Nitra. Samozrejme, Nemec je rodákom z Liptovského Mikuláša, ale až pod Zoborom dostal skutočnú šancu. V 15 rokoch už seniorskú, extraligovú. Na rozmedzí rokov 2019 až 2020 začal tento mladík zbierať prvé skúsenosti medzi seniorským hokejom. Nitrania v ňom videli potenciál, drahokam a niekedy až nasilu ho posúvali do 1. obrannej formácie, kde sa však vybrúsil, „vyhral“ aj za cenu niekoľkých chýb a zaváhaní.

Manažment HK Nitra bol so Šimonom Nemcom trpezlivý ako s máloktorým iným hokejistom. Dobre si uvedomoval, aký prospekt rozvíja. Tento mladý hokejista bol unikátny tým, že mal a má priam generačný talent na hru smerom do ofenzívy. Je rýchly, kreatívny a na ľade už v mladom veku dokázal robiť tie správne rozhodnutia. Ako sme viackrát započuli na jeho adresu – brániť sa naučiť dá, ale Nemcove schopnosti smerom dopredu, tie mal vo svojom veku možno najlepšie na svete.

Hokejová extraliga mu veľmi pomohla. V sezóne 2020 – 2021 v nej odohral spolu 42 zápasov, v ktorých si pripísal 2 strelené góly a 17 asistencií. V ďalšom ročníku si štatistiky oveľa viac vylepšil – v základnej časti to v 39 zápasoch bola bilancia 1 gól a 25 asistencií. Explodoval potom v play-off, pri spanilej jazde Nitranov smerom do finále, v ktorom narazili na Slovan Bratislava. Nemec v 19 zápasoch vyraďovačky zaznamenal 5 gólov a 12 asistencii, a teda na obrancu závratných 17 bodov!

Preto nikoho neprekvapilo a bol to očakávaný krok, že sa pobral za oceán, za svojím snom. Veľmi mu pomohli výkony na svetovom šampionáte, kde v 8 zápasoch zaznamenal gól a 5 asistencií. Aj tie zapríčinili, že na drafte v lete 2022 si Šimona Nemca z 2. (!) miesta za Jurajom Slafkovským vybralo New Jersey Devils. Organizácia, ktorá veľmi dobre vedela, aký v tomto slovenskom obrannom drieme až nedozerný potenciál.

Minulú sezónu tak strávil vo farmárskej AHL, v drese Utica Comets. Cítili sme z jeho vyjadrení, že mu toto pôsobenie pomáha v rozvíjaní, v chápaní zámorského hokeja a jeho princípov, no dres tohto klubu mu bol primalý… Nemec správne ako draftová dvojka už v prvej zámorskej sezóne pomýšľal na NHL. V Uticy Komets zaznamenal na obrancu fenomenálne čísla – 34 bodov za 12 gólov a 22 asistencii. V play -off v 6 zápasoch ďalšie 4 body.

Tá vysnívaná šanca pre Šimona Nemca prišla v tejto sezóne. Začal ju opäť v AHL, mal za sebou aj nepríjemné zranenie. No na začiatku decembra 2023 prišla jeho hviezda chvíľa. Pri debute v NHL v drese „Diablov“ zaznamenal 2 gólové asistencie proti San Jose (3:6). Vstup ako z veľkej hokejovej knihy!

Mladý obranca pokračoval vo svojich výkonoch aj naďalej. Plynulo prekonal pre nováčika dôležitých 10 úvodných zápasov, poväčšine nastupujúc v 1. obrannej formácii. Darí sa mu náramne – zatiaľ má na svojom konte 18 zápasov s bilanciou 2 góly a 5 asistencií. Naposledy zažiaril hneď 2-krát. Proti Washingtonu Capitals sa zaskvel svojím 2. gólom v NHL a naposledy prepísal rekord, čo sa týka času stráveného na ľadovej ploche. Obranca New Jersey bol v zápase proti Vancouveru s časom 23:32 min. najvyťažovanejším hráčom svojho tímu. „Diabli“ však podľahli „Kosatkám“ 4:6.

Na mieste stojí otázka – kam to v túto chvíľu 19-ročný Šimon Nemec v NHL dotiahne? Je totižto zaujímavým prototypom – ofenzívnym, kreatívnym, pracovitým a naozaj sebavedomým. Nebojíme sa napísať, že môže za morom zaznamenať také kariérne úspechy, aké dosiahli Ľubomír Višňovský či Zdeno Chára. Predikovať celú jeho kariéru je naozaj zložité, ale možno smelo konštatovať, že nám rastie jeden z najtalentovanejších a najúspešnejších hokejistov v histórii Slovenska. To bezpochyby.