• Ľadový hokej

Súhrn 9. kola Tipos extraligy: Ranford s ďalším hetrikom pomohol Slovanu k výhre, pohronské derby patrilo Zvolenu

Zdroj: Instangram/tipos_extraliga, TASR/František Iván

Hokejová Tipos extraliga pokračuje rýchlym tempom. V piatkovom 9. kole zarezonovala 1. domáca výhra bratislavského Slovana v sezóne, ktorá prišla po 3 predchádzajúcich prehrách. Režíroval ju Kanaďan Brendan Ranford, ktorý sa aj vo svojom 2. zápase v klubových farbách prezentoval hetrikom.

Pútavé hokejové divadlo videlo viac ako 4100 fanúšikov vo Zvolene, kde sa hralo tradičné pohronské derby. Domáci HKM vyhral 6:3 nad Banskou Bystricou, keď sa opäť dvomi gólmi prezentoval vo fantastickej forme hrajúci Peter Zuzin. Ten stihol v tejto sezóne nazbierať už 16 kanadských bodov za 11 gólov a 5 asistencií.

9. kolo Tipos extraligy:

HC Slovan Bratislava – HK Poprad 7:2

Slovanu to vyšlo až na 4. pokus, tešiť sa z domáceho víťazstva. Pomerne skoro išiel už do trojgólového vedenia, keď pasívne hrajúcich hostí postupne vytrestali Torok, Ranford a Brown. Maďarský brankár Vay si po tejto spŕške gólov povedal dosť a prenechal miesto v bránkovisku Vallušovi. Popradu táto zmena pomohla a hlavne v 2. tretine zdvihol hlavu, keď sa dvakrát gólovo presadil gólmi Záborského a Svitanu. Neskôr však nevyužil 2 – minútovú presilovku 5:3 a po jej konci paradoxne inkasoval 4. gól a bolo po zápase. Opäť hviezdil spomínaný Brendan Ranford, staronová posila Slovana. Opäť z toho, podobne ako v Banskej Bystrici bol hetrik. V Poprade, ktorý je 10. budú v budúcom týždni avizované zmeny v kádri.

HKM Zvolen – HC´05 Banská Bystrica 6:3

Pod pustým hradom to bola reklama na extraligový hokej. Spĺňal tie najvyššie kritériá. Do vedenia išiel HKM po góle Zuzina z 3. min, po ktorom mal domáci Zvolen drvivý tlak. Následne však hostia dvakrát po únikoch udreli a zakončenia Velu a Turnbulla skončili za brankárom Kupským. Zvolen vyrovnal v 26. min zásluhou Marcineka. Zlomovým bodom stretnutia bol neuznaný gól HC´05 na začiatku záverečnej tretiny. Po ňom sa Zvolenčania 4- krát gólovo presadili, postupne Hain, Marcinek, Zuzin a Šiška. Za hostí korigoval už tradične Marcus Vela. Výborný hokej mal víťaza v domácich, ktorí ostali na 2. mieste tabuľky s 1- bodovou stratou na Spišskú Novú Ves.

HK Spišská Nová Ves – HC Košice 3:2

Spišiakom sa z čela tabuľky akosi nechce. V piatok vyhrali už 7. zápas v riadnom hracom čase. Pritom to boli Košičania, ktorí mali v určitých úsekoch viac z hry, no pomerne skoro, už v 5. min inkasovali, keď im unikol Kerbashian. Oceliari dokázali vyrovnať na 1:1 (Jaaskelainen) aj na 2:2 (Bartánus), no domáci zverenci Vlastimila Wojnara našli cestu k trom bodom, keď sa v 48. min presadil Majdan. Jeho presný zásah bol ešte prešetrovaný videom, nakoľko padol po zásahu korčulou. Košičanom tak ostali len oči pre plač, zatiaľ to nie je ich ideálna sezóna. Zato Spišiaci sú v obrovskej eufórii. 3278 divákov odchádzalo po zápase domov spokojných. V nedeľu cestujú na ľad Banskej Bystrice.

HK Dukla Michalovce – HC Mikron Nové Zámky 2:1

Michalovce sa v tejto extraligovej sezóne trápia viac, ako je prípustné. Bolo tak aj v tomto súboji, v ktorom dlho ťahali za kratší koniec povrazu. Po zásahu kapitána hostí Mikúša z 22. min prehrávali. Bojovú zástavu Zemplínčanov zdvihla až jeho najcennejšia posila, Lotyš Daugavinš, ktorý gólmi v 39. a 56. min otočil skóre. Zverenci trénera Petra Kúdelku už toto víťazstvo potrebovali ako soľ. Nehrajú zle, trpia však na efektivite v zakončení. Zatiaľ nie sú vo forme z minulého play- off. Nové Zámky prekvapujú. Sú na skvelom 3. mieste a aj tentoraz boli blízko k bodom.

HK Nitra – Dukla Trenčín 6:3

Gólové hody pod Zoborom. Tak – trochu očakávané. Hralo sa pred skvelou kulisou a zverenci Antonína Stavjaňu po druhýkrát v rade našli cestu k víťazstvu. Pritom 1. tretinu prehrali. Za Nitru skórovali Bajtek s Jacksonom, za hostí to padlo do siete Balážovi a dvakrát obrancovi Pietronirovi. Od 2. dejstva sa už ale presadzovali iba domáci, ktorí gólmi Bučeka, Harpera, Hrnku a opäť Jacksona aspoň na chvíľku utíšili klubovú situáciu a odlepili sa z posledného miesta. Ukazujú, čo tvrdia mnohí – že ich potenciál ich predurčuje na vyššie priečky v etraligovej tabuľke. Trenčín, naopak, strieda skvelé defenzívne výkony s prepadákmi. Jeho forma a výkonnosť je nestála.

HK 32 Liptovský Mikuláš – HC 19 Humenné 4:1

Aj Liptáci v tejto sezóne zatiaľ pozitívne prekvapujú. Opäť vyhrali, teraz vďaka poctivému výkonu a streleckej efektivite. Do dvojgólového vedenia išli po zásahoch Egleho a Avcina. V čase 37:41 znižoval hosťujúci Šoltés, no v záverečnej tretine poistili domáci náskok Nauš a Quince. Liptovský Mikuláš je tak na peknom 5. mieste so 14 bodmi. Nováčik z Humenného opäť klesol na posledné 12. miesto s 5 bodmi.

Program 10. kola Tipos extraligy (nedeľa 15. 10. 2023): Nové Zámky – Slovan, Košice – Nitra, Banská Bystrica – Spišská Nová Ves, Humenné – Trenčín, Liptovský Mikuláš – Michalovce, Poprad – Zvolen.