• Nascar

Tri zákruty „Tricky Triangle“ preveria jazdcov Xfinity Series

Je tu ďalší víkend s NASCAR a tentokrát nás bude čakať pomerne atypický ovál. Len tri zákruty jasne fanúšikom napovedia, že sa presúvame na Pocono Raceway. Preteky štartujú v sobotu po 23:30 a v priamom prenose si ich vychutnáte aj na Arenasport.

Pocono Raceway, tiež známy ako The Tricky Triangle, je ovál nachádzajúci sa v pohorí Pocono v Long Pond v Pensylvánii. Je jednou z mála tratí NASCAR, ktoré nevlastní ani NASCAR, ani Speedway Motorsports, dominantní majitelia tratí vo svete rýchlych „plecháčov“. Celkovo trať ponúka 22 rôznych konfigurácií s dĺžkou od 0,5 míle do 3,65 míle. Ovál, na ktorom sa jazdia preteky NASCAR, má 2,5 míle (cca 4 kilometre) a špecifikom je, že má len tri zákruty! Trať navrhol víťaz Indianapolis 500 v rokoch 1959 a 1962 Rodger Ward. Pocono Raceway má jedinečný dizajn, pretože každá zákruta je modelovaná po zákrute z inej trati. Prvá zákruta (14° klopenie) je po vzore Trenton Speedway, druhá (8°), tiež známa ako „Tunnel Turn“, je podľa zákruty na Indianapolis Motor Speedway. Tretia (6°) „kopíruje“ zákrutu z Milwaukee Mile

Trať hostí preteky všetkých troch sérií NASCAR – Cup, Xfinity aj Truck. Medzi rokmi 1982 až 2021 mala trať v Cup Series dva termíny, no o jeden vlani prišla. Od roku 1971 do roku 1989 a následne v období 2013-2019 sa na trati konali aj preteky Indy Car.

Vlani mali Pocono pod palcom najmä jazdci JR Motorsports, z víťazstva sa nakoniec radoval siedmy rôzny jazdec pri siedmych podujatiach na „Tricky Triangle“. Kvalifikácia vyšla najlepšie Justinovi Allgaierovi, no zo súbojov rýchlo ustúpilo, pretože už v druhom kole tvrdo búrali Caruth a Labbé. Pri reštarte si Allgaier udržal prvé miesto, Ty Gibbs sa prepadol na šiestu priečku. Jazdec JRM sa bez problémov predral až ku segmentovému víťazstvu s náskokom 1,3 sekundy. V boxoch však nabral stratu prepadol sa na na ôsme miesto a prvý bol pri reštarte Alfredo, ktorý ku mechanikom nezamieril. Rýchlo po zelených vlajkách prevzal vedenie Noah Gragson, ktorý v ňom vydržal do záveru Stage 2 a s náskokom takmer dvoch sekúnd si prišiel pre čiastkovú výhru. Tá bola pre jazdcov JRM už 21. v tejto sezóne!

Do záverečnej časti šli z prvého radu Austin Hill a Noah Gragson, ktorý sa pri výjazde z prvej zákruty dostal do vedenia. Krátko na to sa odohral incident v zákrute číslo 3, Ricky Stenhouse Jr. sa v šmyku blížil ku bariére oddeľujúcej trať a boxy. Jeb Burton sa práve týmto miestom chcel vyhnúť nehode, no nebol dostatočne rýchly, Stenhouse ho nabral a jeho voz skončil na streche. Všetci našťastie skončili bez zranení a po zhruba deväťminútovej červenej fáze sme sa vrátili do pretekov. Vo vedení sa následne vystriedalo niekoľko jazdcov, Gragson sa do čela vrátil v 69. kole a v závere sa to všetko zmenilo na jeho súboj proti Gibbsovi. Krásne súboje nakoniec priniesli výhru Gragsonovi, ktorý uspel o necelé tri desatiny sekundy.

Minulý týždeň sa o dôležité body bojovalo v New Hampshire. John Hunter Nemechek vybojoval ďalšie víťazstvo, keď presvedčivo vyhral a odpovedal úspešne na veľké víťazstvo v Atlante týždeň. Nemechek odrazil útoky Chandlera Smitha pri reštarte v predĺžení, viedol 137 z 206 kôl a stal sa najúspešnejším jazdcom v tejto sezóne so štyrmi víťazstvami, čím sa jeho celkový počet v kariére zvýšil na šesť. Druhý skončil práve Smith, ktorý si vybojoval pole poisition, viedol iba prvé kolo, ale zostal v boji a udržiaval sa v prednom balíku počas celého dňa. Nanešťastie pre 21-ročného jazdca tímu Kaulig Racing došlo počas sparného letného popoludnia v New England k poruche jeho chladiaceho obleku a po pretekoch musel na infúzie, no infield care center opustil v poriadku. Preteky na ovále s dĺžkou 1,058 míle zahŕňali 10 žltých vlajok, posledná si vynútila ukončenie v overtime. Nemechek sa dostal pod bielou vlajkou do posledného kola, keď za ním v súboji o tretie miesto havarovala dvojica jeho vyzývateľov – Cole Custer a Sheldon Creed. Incident zmrazil priebežné poradie a preteky ukončil.

 

 

Preteky Explore the Pocono Mountains 225 štartujú v sobotu 22. júla po 23:30 a v priamom prenose vám ho ponúkneme na Arenasport 1. Komentátorom pretekov bude tradičný hlas NASCAR Vladimír Kováč.