• Futbal

V Porte zápas dvoch odlišných polčasov. Slováci sa vzmohli až po zmene strán, no Portugalsku podľahli tesne 2:3. Presadil sa aj Ronaldo

Na snímke z¾ava Gonzalo Ramos (Portugalsko), Joáo Palhinha (Portugalsko), Stanislav Lobotka (Slovensko) a Ruben Dias (Portugalsko) poèas zápasu kvalifikácie ME 2024 J-skupiny Portugalsko – Slovensko 13. októbra 2023 v Porte. FOTO TASR – Jaroslav Novák

Slovenská futbalová reprezentácia vo svojom 7. zápase kvalifikačnej J skupiny zaknihovala 2. prehru. Opäť s Portugalskom, tentoraz na jeho pôde 2:3. Na Estádio do Dragao v Porte sme hlavne v prvom polčase nehrali dobre. No po obrátke sme vygradovali náš výkon a po presných zásahoch Dávida Hancka so Stanislavom Lobotkom sme boli až do záveru v hre o body. Domáce Portugalsko víťazstvom spečatilo svoj postup na EURO 2024.

V prvom polčase jasné prevýšenie od domácich

Tréner Francesco Calzona poslal v piatok večer do boja očakávanú zostavu. Za stáleho dažďa sa ako prví osmelili domáci Portugalci a od úvodu zamestnávali brankára Slovenska Martina Dúbravku, ktorý sa prekonával v dobrých a ešte lepších zákrokoch. V 18. min už ale prišiel gólový trest od famózne hrajúcich domácich – Bruno Fernandes poslal center na hlavu Goncala Ramosa a ten nezaváhal – 1:0. O 10 minút prišla nešťastná situácia pre náš tím. Center do pokutového územia zastavil rukou stopér Denis Vavro a pískal sa pokutový kop. Jeho realizáciu prevzal na svoje plecia Cristiano Ronaldo a bezpečne prekonal Martina Dúbravku – 2:0.

V prvom dejstve náš národný tím nehral dobre, lež pasívne. Stáli sme hlboko, robili sme malý tlak na loptu a na súpera. Ešte za bezgólového stavu sme mali obrovskú šancu, keď si strielaný center Dávida Hancka domáci Antonio Silva nasmeroval do vlastnej konštrukcie bránky. Bol to ale len taký záblesk. Nedokázali sme pokrývať súperových hráčov, ktorých pohyb bol na veľkom priestore, doslova bol brilantný. Mali sme obrovské problémy a prvý polčas sme ako – tak so cťou ustáli vďaka fantastickému Martinovi Dúbravkovi.

Ukážka srdca a charakteru

V druhom polčase to už bola na Estádio do Dragao iná zápasová pesnička. Z ihriska išli dolu slabo hrajúci Mak s Kuckom, naopak, do hry veľmi dobre zapadli striedajúci Benés a Suslov. Odrazu sme mali viac hry. Zónu napádania sme posunuli vyššie a začali sme pedantnejšie pracovať s priestorom. Favorit odrazu nebol až taký nebezpečný. Naopak, bolo to naše mužstvo, ktoré malo v určitých fázach loptu častejšie na kopačkách.

Portugalsko bolo v priebehu kvalifikácie nepriestrelné. Túto bilanciu mu prerušil Dávid Hancko v 69. min, keď napriahol ľavačkou spoza pokutového územia a aj za pomoci teču lopta skončila za brankárom Diogom Costom. Žiaľ, už o 3 minúty domáci podnikli rýchly brejk, na ktorého konci našiel Bruno Fernandes pred prázdnou bránkou Cristiana Ronalda, a ten sa nemohol pomýliť. Keď sa už zdalo, že je všetkým bodovým nádejám koniec, predsa sme udreli. V 80. min sa fantastickou strelou spoza pokutového územia presadil Stanislav Lobotka – 3:2.

Bohužiaľ, vyrovnať sa nám už v upršanom Porte nepodarilo. Viacero šancí (ani sa nedajú spočítať) domácim, už postupujúcim zmaril v zápase doslova očarujúci Martin Dúbravka.

Hodnotenie trénera Francesca Calzonu pre SFZ bolo nasledovné. „V 1. polčase sme neboli dostatočne agresívni, takto sme sa nechceli prezentovať, stredová formácia bola príliš nízko. Zato ten druhý polčas bol veľmi dobrý. Hrali sme to, čo sme chceli – na málo dotykov, kolmo, rýchlo, stredová formácia pracovala rýchlejšie. V našej hre bolo sebavedomie, ktoré vyústilo do dvoch strelených gólov. Neviem, koľko mužstiev by hralo v Portugalsku tak, ako my po prestávke. V nej som hráčom povedal, že aby robili naše veci, natrénované prvky, nech je priebežný stav akýkoľvek.“

Po remíze Islandu s Luxemburskom 1:1 v súbežne hranom stretnutí má Slovensko na 2. mieste J skupiny na svojom konte 13 bodov, o 2 viac ako 3. Luxembursko. A práve s týmto súperom sa stretneme najbližšie – stane sa tak v pondelok 16. 10. 2023 o 20:45 h v Luxemburgu.