• Hokej

Vyrovnanosť, ktorá Tipos extralige svedčí (z pera Mira Čiefa)

Na snímkach zábery z 50. kola Tipos extraligy. Zdroj: TASR – František Iván

 

V piatok sa skončila základná časť hokejovej Tipos extraligy. Opanovali ju hráči HK Poprad, ktorí získali Pohár Dušana Pašeka. Zaslúžene. Po tom, čo sa im na začiatku sezóny nepodarilo úplne podľa predstáv naštartovať, prišli v klube viaceré zmeny, ktoré napomohli tomu, že Podtatranci prvýkrát v klubovej histórii zdvihli nad hlavu spomínanú trofej. Celkovo však bola základná časť Tipos extraligy vyrovnaná a táto vyrovnanosť jej navýsosť svedčí.

Prejdime späť k Popradu – pod Tatrami si išli vlastnou cestou. Pomohlo im angažovanie športového riaditeľa Júliusa Kovala, ktorý, mimochodom, začal sezónu ako skaut 2. Michaloviec. Bývalý funkcionár Banskej Bystrice stavil na overené mená. Na také, ktoré už poznal z minulých adries, ale vyšli mu už, klasicky, aj zámorské importy. Čo však bolo zásadné, po Alešovi Totterovi zasadol na trénerskú lavičku Američan Todd Bjorkstrand. Pod týmto odborníkom hrali „Kamzíci“ úspešný hokej. Do skvelej formy sa dostal maďarský brankár Vay, pomohol januárový príchod obrancu Drgoňa, vpredu kraľoval najlepší strelec základnej časti Dmowski (30 gólov).

Fantastickú sezónu majú za sebou aj hokejisti HK Dukla Ingema Michalovce. Začali úspešne, lež neskôr mali za sebou negatívne obdobie, pri ktorom sa hovorilo o odchode trénera Petra Kúdelku. Lenže po 1. repre prestávke sa Zemplínčania poriadne rozbehli, vyhrávali rad-radom a dostávali sa na čelné pozície v tabuľke. Predsa len po ďalšom menšom útlme prišiel nečakaný Kúdelkov odchod – na jeho miesto prišiel Fín Tomek Valtonen, ktorý začal 5 výhrami. Mohol sa oprieť o skvelú brankársku dvojicu reprezentantov Škorvánek – Glosár a o skutočne zaujímavý mix kvality v kádri. Napokon z toho bolo len 2. miesto. Ale práve v play-off môže byť účinný michalovský prepracovaný systém.

Skvelé výkony podávala aj Spišská Nová Ves. Samozrejme, so zverencami českého trénera Vlastimila Wojnara sa počítalo, ale úvod a prvú polovicu základnej časti mali doslova snovú. Ak sa nemýlime, Spišiaci vyhrali úvodných 16 (!) domácich zápasov, až na 17. pokus tam uspela Nitra. Fantasticky hrali Merežko, Nellis, Burgess, no hlavne Archambault, neskutočný hokejista. Bratia Rapačovci zložili výborné mužstvo, ktoré síce malo v januári krízu, ale tou si v dlhodobej súťaži prejde akiste každý. Bola však radosť pozerať sa na hru Spišiakov, zaplnenú Spiš Arénu, tú eufóriu okolo klubu, mesta, hráčov… Teraz im vo štvrťfinále osud opäť pridelil Banskobystričanov a víťaz je ten, kto má na tento zápas lístok, pretože to bude husté.

Sklamali Košice, od ktorých sme čakali s určitosťou viac. V 2. polovici základnej časti mali pomerne nevyrovnané výkony, prehrávali hlavne v domácej Steel Aréne. Zverenci kanadského trénera Dana Cemana sa vo štvrťfinále play-off stretnú so Slovanom Bratislava, ktorý výrazne pookrial, keď k mužstvu v polovici decembra prišiel tréner Peter Oremus. Belasí si osvojili jeho systém, začali viac napádať súpera, upratali si to vlastnom obrannom pásme a hlavne – našli oporu v brankárovi Godlovi. Slovan si v osobitnom článku ešte podrobnejšie rozoberieme.

Do prvej šestky sa zmestila aj Banská Bystrica, ktorá striedala často výkony ako na hojdačke. Aj pri mužstve spod Urpína sa dá povedať, že mu pomohol príchod fínskeho trénera Raima Helminena. Bodovo ho ťahali hlavne legionári Turnbull, Wilkins a Vela, oporou bol brankár Krošelj. Naopak, iba do predkola spadli Zvolenčania, ktorí po skvelom úvode do sezóny začali tápať. Zajaca neskôr chytali za chvost márne. Chýba im opora v bránkovisku, ale zverenci Jamieho Russela môžu byť čiernym koňom play-off. Kvalita v tábore Rytierov je obrovská.

Sklamaním je Nitra, ktorá hrubo nezvládla záver základnej časti. Aj Corgoňom sa budeme venovať v osobitnom článku. Naopak, v závere zabral Trenčín, ktorý išiel do predkola, podobne ako Liptovský Mikuláš, ktorého doňho potiahli Réway, Sukeľ a skutočne veľká legionárska kvalita.

Sklamaním sú 11. Nové Zámky. Aj oni mali skvelý úvod do sezóny. Vyzeralo to, že podobne ako rok predtým z toho môže byť priamy postup do play-off, no postupom kôl sa „Býkom“ nabaľovali prehry. Novozámčania mali priam katastrofálnu formu na domácom ľade, ktorá ich stála postup do minimálne predkola.

A nakoniec vypadávajúce Humenné – tu platí, že si vybrali až priveľkú nováčikovskú daň. Humenčania vôbec nehrali zle, hlavne doma vedeli súperom podkúriť, aj ich zdolať. Zdalo sa nám však, že občas až pričasto strácali dobre rozohrané zápasy. Mali však zaujímavý káder. Veríme, že ich niekedy ešte v najvyššej hokejovej súťaži uvidíme.

Tak či onak, Tipos extraliga bola túto sezónu nesmierne vyrovnaná. Na väčšie hodnotenie bude priestor po skončení vyraďovacieho play-off. Platí však, že táto vyrovnanosť je svedčí a robí ju atraktívnou. Od pondelka 11. 3. 2024 štartuje predkolo a veríme, že to pravé vyvrcholenie sezóny 2023/2034 bude stáť skutočne za to!