• Futbal

Využije CP Sporting Lisabon zaváhanie mestského rivala a dostane sa opätovne na čelo Ligy Portugal?

 

Situácia na čele Ligy Portugal je opäť zmenená. Po tom, čo pred reprezentačnou prestávkou zvíťazila Benfica Lisabon nad mestským rivalom Sportingom sa zdalo, že všetky tromfy budú v rukách držať „Orli“. Prišlo však vôbec prvé hracie kolo portugalskej najvyššej súťaže a máme tu prekvapenie – Benfica v nedeľu aj v priamom prenose na Arene Sport len remizovala s Moreirense 0:0. Opätovne sa tak otvára šanca pre Sporting dostať sa na samotný vrchol tabuľky. Stačí mu tak málo a tak veľa – zvíťaziť v dnešnom večernom zápas na Estádio José Alvalade proti celku Gil Vicente. Zverenci trénera Rúbena Amorima sa o to akiste pokúsia a radi by začali novú trvácnu sériu výhier. Takú, akú ťahali, pokiaľ tvrdo nenarazili na odpor Benficy. Preto si nenechajte ujsť dnešný zápas 12. kola, ktorý odvysielame o 21:15 h na stanici Arena Sport 1. Komentuje ho pre vás Vladimír Kováč.

Započať novú sériu, zakoreniť sa na čele

Sporting Lisabon prežíval vskutku fantastickú ligovú sériu. Vyhrával ako na bežiacom páse – v 10 kolách tejto sezóny iba raz remizoval. Hral doslova úžasne, s dynamikou, precíznosťou a neskutočným presvedčením. Všetko toto sa mu darilo napĺňať aj v mestskom derby so spomínanou Benficou v zápase, ktorý sa odohral 12. 11. Sporting v ňom viedol, sedel na povestnom koni, situáciu mal jednoznačne vo vlastných rukách. Prišiel však nadstavený čas súboja a už oslabený o vylúčeného stopéra Inácia dvakrát inkasoval z kopačiek Joaa Nevesa a C. Tengstedta a prehral na Estádio da Luz bolestivo 1:2. Akiste nezaslúžene.

Neskôr prišla reprezentačná prestávka a po nej zatiaľ dva zápasy. 26.11. 2023 Sporting v rámci Portugalského pohára vyhral nad Dumiense vysoko 8:0, keď sa v zápase darilo hlavne útočníkovi Paulinhovi, autorovi hetriku. Vo štvrtok potom na mužstvo čakal náročný súboj Európskej ligy na trávniku Atalanty Bergamo, ktorý sa skončil 1:1, keď na gól útočnika Scamaccu (23. min.) odpovedal v 56. min. Marcus Edwards. Táto remíza znamená, že zverenci trénera Rúbena Amorima sa už s predstihom kvalifikovali do jarných vyraďovacích bojov. V D skupine získali 8 bodov, v záverečnom súboji o 10 dní ich na domácej pôde čaká rakúsky Sturm Graz.

Nateraz je tu ale zápas proti Gil Vicente. Dôležitý z pohľadu tabuľkového postavenia, no taktiež aj mentality. Sporting musí započať novú víťaznú sériu a pofúkať si rany po poslednej, ako sme už napísali, bolestivej prehre. „Zápasy proti Benfice aj Atalante boli náročné. Boli to zápasy, v ktorých sme však boli lepším tímom. Nevyhrali sme a hovoril som o mentalite tímu. Tiež sú veci, ktoré sa nedajú vysvetliť – ako napríklad to, keď viackrát nastrelíte konštrukciu bránky. To nie je to otázka mentality. Stále sme konkurencieschopní. Minulý rok sme neboli takto vysoko v tabuľke, pretože na začiatku súťaže sme zbytočne postrácali body a potom sme tú stratu nevedeli dohnať. Momentálne sa nám však v ligovom šampionáte darí,“ hovoril pred zápasom tréner Rúben Amorim.

Aktuálne má Sporting v tabuľke bilanciu 9 víťazstiev, 1 remíza a 1 prehra s 28 bodmi. O 1 bod viac má na konte Benfica, ktorá však včera už hrala. „V stávke sú opäť 3 body, ktoré si chceme z trávnika vziať. V posledných 2 zásadných zápasoch pre nás sme boli lepším mužstvom, no nevyhrali sme. Mrzí nás hlavne strata bodov či víťazstva na Estádio da Luz proti Benfice, v derby sme však dohrávali 10, a to nie je chyba trénera. Dnes však máme viac sebavededomia. Myslím si však, že momentálne je potrebné chlapcov pripraviť mentálne.  Proti Benfice sme mali vyhrať, no otvára sa pre nás nová šanca. Niečo nám momentálne v prejave chýba a máme istú dávku smoly, no proti Gil Vicente chceme ísť za spomínanými 3 bodmi,“ pokračoval domáci ambiciózny kouč.

Sporting musí nájsť opätovne stratenú dynamiku. Môže sa pritom spoľahnúť na početnú podporu z tribún a taktiež na kvalitu svojho kádra. Samozrejme, ako spomínal tréner, dva posledné zápasy nedopadli podľa predstáv, no po dnešku to môže byť všetko opäť v poriadku – mužstvo sa môže dostať do čela Ligy Portugal, pričom splnilo aj úlohu postúpiť zo skupiny Európskej ligy. Sporting má obrovský potenciál dnes zažiariť, dostať Benficu pod seba  a navodiť novú situáciu v tabuľke.

Hostia chcú využiť prípadné chyby, ak sa im ponúknu

Celok Gil Vicente pricestuje na Estádio José Alvalade s nádejou na dobrý výsledok. Ten sa mu za istých okolností môže podariť, pričom by hostia boli spokojní dozaista i s jedným bodom. Situácia na samom dne tabuľky je totižto neskutočne nahustená. Pýtate sa, prečo hovoríme o dne a spomíname mužstvo, ktoré je na 13. mieste? Nuž preto, že Gil Vicente má 11 získaných bodov a posledná Arouca, ktorá včera vyhrala na trávniku Boavisty Porto 4:0 ich má 9.

Mužstvo, ktoré vedie Vítor Campelos má ligovú bilanciu 3 víťazstvá, 2 remízy a 6 prehier so skóre 23:22 a spomínanými 11 získanými bodmi. Tréner mužstva situáciu pred dnešným zápasom pomenoval navýsosť rozumne. „Budeme čeliť veľmi silnému súperovi, ktorý hrá doma a musíme byť veľmi sústredeným tímom vo všetkých momentoch zápasu, organizovaní a snažiť sa využiť niektoré body, ktoré sme na mužstve Sportingu spozorovali. Chceme si počkať na chyby domácich a prípadne ich využiť, sme pripravení odohrať dobrý zápas,“ rozprával.

Pokračoval. „Ak chceme vyhrať na trávniku skvelého mužstva akým je Sporting, musíme byť koncentrovaní počas celého zápasu a mať aj kus šťastia. Sporting má mužstvo s veľkou kvalitou, dobre posilnené a vedené vynikajúcim trénerom Amorimom. Ktorý to má celé skonsolidované. Či si zaslúži útočník Gyokeres osobitnú pozornosť? Hrali sme už aj proti iným kvalitným útočníkom a vieme, že musíme byť plne koncentrovaní, aby sme ich zastavili. A Sporting, to nie je len Gyokeres, majú taktiež Paulinha, či Pedra Goncalvesa, alebo Edwardsa. Opakujem a zdupľujem – musíme byť veľmi koncentrovaní, pretože títo hráči môžu rozhodnúť zápas v akomkoľvek momente,“ uvedomoval si blížiacu sa hrozbu Vítor Campelos.

Posledných 5 vzájomných zápasov medzi Sportingom CP a Gil Vicente:

5. 4. 2023 Gil Vicente – Sporting 0:0

30. 9. 2022 Sporting – Gil Vicente 3:1

1. 5. 2022 Sporting – Gil Vicente 4:1

18. 12. 2021 Gil Vicente – Sporting 0:3

9. 2. 2021 Gil Vicente – Sporting 1:2

Karty sú pred dnešným zápasom rozdané jasne. Tromfy drží v rukách Sporting, ktorý je vysokým favoritom a mieni túto rolu a status potvrdiť na trávniku a vziať si z neho 3 body. Bude to však mať akiste náročné a nedá sa vylúčiť ani prípadné prekvapenie. Jedno také sme videli včera… Ak ale chcú zverenci trénera Rúbena Amorima po čase prípadne získať majstrovský titul, podobné prekážky by mali zvládať. Aj preto dnes absolútne nie je vylúčené, že padne viacero gólov. Nenechajte si preto ujsť zápas 12. kola Ligy Portugal medzi Sportingom Lisabon a Gil Vicente, ktorý odvysielame dnes, 4. 12. 2023 o 21:15 h na stanici Arena Sport 1. Komentuje ho pre vás Vladimír Kováč.