• Futbal

Z pera Miroslava Čiefa: Dannosti a cnosti Lea Sauera

Zdroj: INSTAGRAM/Leo Sauer

 

Tento týždeň sa vo veľkom hovorí o 8. Zlatej lopte pre Lionela Messiho. Podľa niekoho ju získal zaslúžene, pre niekoho pre zásluhy. Platí však, že fenomenálny Leo, ako vo všetci volajú vyhral so svojou reprezentáciou Argentíny Majstrovstvá sveta v Katare. My Slováci o takom niečom môžeme len snívať. Ale aspoň aj my máme svojho Lea. Lea Sauera. Mladého 17- ročného krídelníka holandského Feyenoordu Rotterdam. S ním môžeme v blízkej budúcnosti pomýšľať na vskutku veľké veci.

Obdivuhodný chlapec

Je nenápadný. Naoko. Stále ešte neprekročil prah dospelosti, no už teraz sa ako dospelý správa. Jeho talent je výnimočný. Vedeli sme o ňom už dávnejšie. Ale že tak skoro vytryskne na povrch futbalového sveta ako prameň čistej vody, to sme veru nepredpokladali.

Leo Sauer má minulosť v žilinských farbách, odkiaľ pred časom odišiel do holandského Feyenoordu Rotterdam. Fanúšikovia zaiste zachytili tento prestup, pretože bolo okolo neho veľa kriku. Hlavne činovníkom MŠK Žilina sa tento krok dlhovlasého tínedžera nepáčil. Rátali skôr s tým, že sa mladý Leo bude vyvíjať v ich klubovej akadémii. Tak ako ostatní jeho vrstovníci. Taký bol plán. Ale životný scenár sa napísal inak. Teraz už ale vieme, že Leo spravil výborný krok.

Začiatky v Holandsku museli byť pre neho ťažké. Iná kultúra, jazyk, zvyky, odlúčenie od najbližších. Mladý talent zo Slovenska však neplakal do vankúša a neľutoval sa. Lež sa pobral do roboty. V slávnom klube, kde to máte ťažké za každých okolností si chcel a túžil vybudovať svoje miesto pod slnkom. To sa mu podarilo náramne, priam zázračne rýchlo. Preto nikoho neprekvapilo, keď už minulú zimu absolvoval prvé prípravné zápasy za A- mužstvo a jeho prvotné hosťovanie zo Žiliny sa zmenilo na kmeňový prestup. Ako to tento vlasatý nezmar zo Slovenska dokázal?!

Leo Sauer je chalan s dobrým srdcom a charakterom. Je mentálne silný. Zaumienil si nepoddať sa osudu v cudzej krajine, lež v krajine Tulipánov uskutočniť zázrak. Jeho rast formy, futbalových kvalít, kondície, taktická vyspelosť – to všetko bolo úchvatné. Netreba sa teda čudovať, že už na jar si ho tréner A- tímu Arne Slot pozval do tréningového procesu. Áno, Leo Sauer trénoval s mužstvom, ktoré neskôr získalo titul v holandskej Eredivisie.

Veľmi mu v adaptácii a so všetkým podstatným pomáhal stopér a ďalší Slovák v kádri Dávid Hancko. Ďalší fantastický človek. Leovi bol vždy naporúdzi, pomáhal mu, usmerňoval ho, radil mu… Všetko však bolo na pleciach mladého Lea Sauera, ktorý sa musel sám pretĺkať húštinou, doslova pralesom neskutočnej konkurencie v kádri Feyenoordu. Klub však presvedčil, že je ten správny diamant, ktorý hodno obrusovať. Klubu z Rotterdamu viac nebolo treba.

Debut z ríše snov

Prekvapilo vôbec niekoho, že v letnej prestávke mladík zo Slovenska zaujal natoľko, že sa stal od úvodu sezóny súčasťou A- mužstva? Ako 17- ročný v takej konkurencii, no on to dokázal. Obrovskou vôľou. Srdcom. Pokorou a neskutočným talentom. Lež svojimi výkonmi.

Zverenci trénera Arneho Slota nemali do súťaže najlepší možný štart. V holandskom Superpohári prehrali s PSV Eindhoven 0:1. V 1. kole Eredivisie prišla prvá strata, domáca remíza 0:0 s Volendamom. V 2. kole to bolo pre zmenu trápenie v rotterdamskom derby na ihrisku Sparty. Tréner Arne Slot cez polčasovú prestávku za nepriaznivého stavu 0:1 poslal do hry mladého Slováka.

A bol to debut ako z ríše snov. Bežala 92. min, keď si Leo Sauer po nakopnutej lopte do pokutového územia v zúfalom nápore hostí odskočil smerom vzad, odrazená lopta si ho našla a on ju pohotovo, doslova rutinérsky poslal od brvna do siete – 2:2!

Vo futbalovej rozprávke mladý Slovák pokračuje naďalej. Už má na konte 4 zápasy v holandskej Eredivisie. V poslednom štarte proti Vitesse Arnhem po reprezentačnej prestávke (4:0) dostal priestor na 25 minút a dokázal si pripísať aj asistenciu pri poslednom góle. Ešte predtým si odbil prvú účasť v národnom drese Slovenska. Tréner Francesco Calzona ho nominoval, aby sa mladík postupne začleňoval do A- tímu, kde bude čochvíľa plnohodnotne patriť. Bol to výborný krok od talianskeho odborníka z Vibo Valentia.

Mnohí na Slovensku vtedy namietali – prečo bol v A – tíme, na lavičke či tribúne a nehral za 21- tku? Za tú odohral dva septembrové zápasy v Česku a v Dánsku, kde prihral na gól svojmu bratovi Máriovi. Vraj mu chýba herná prax a mladí musia hrávať. Áno, musia, mali by…

Leo Sauer si odbil aj debut v Lige majstrov, keď proti Celticu Glasgow v 1. hracom dni nastúpil doma na De Kuip v 88. min. Okrem toho si odkrútil aj dva štarty v mládežníckej Lige majstrov, keď mužstvu U19 pomohol vyhrať na ihrisku Atletica Madrid (2:1) a naposledy minulý týždeň taktiež odohral 90 minút proti Laziu Rím (2:2).

Takže Leo Sauer hráva, trénuje, napreduje. Stále má len 17 rokov, no ukazuje obrovský potenciál. Hernú tvorivosť, kreativitu, obrovský drajv v súbojoch jeden na jeden. No ukazuje aj ľudský rozmer. Skromnosť, pokoru, pracovitosť. Mladý Slovák, ktorý na tréningy mužstva chodí ešte na bicykli ukazuje obrovskú inšpiráciu pre nás všetkých. V tom sú danosti a cnosti talentu, ktorý toho futbalovému Slovensku môže tak veľa dať. A aj dáva.