• Futbal

Admiral Bundesliga: LASK Linz vyzve do boja Red Bull Salzburg

Jednoznačným ťahákom posledného 22. kola základnej časti Admiral Bundesligy bude šláger medzi LASK Linz a Red Bullom Salzburg. Domáci hráči sa momentálne nachádzajú na 3. mieste tabuľky, jar ich však nepostrehla v presvedčivej forme, nakoľko ešte v lige ani v pohári nevyhrali. V roku 2024 ani ťuk. Pritom, kvalita kádra je LASK- u enormná. Hostia, naopak, ako niekoľkoročný ligový suverén aj tentoraz vedú ligovú tabuľku o 2 body pred Sturmom Graz. Trojbodový zárez by si chceli pripísať aj dnes. Zverenci Gerharda Strubera už nepôsobia v európskych pohárových súťažiach, a tak sa môžu v plnej miere sústrediť na domácu rakúsku scénu. Podarí sa im dnes vypiť víťazný nektár? Dozvieme sa v zápase so začiatkom o 17:00 h na stanici Arena Sport 1.

Posledná výhra? V príprave s FK Železiarne Podbrezová

LASK Linz prežíva rozporuplnú sezónu. Na jeseň účinkoval v skupine Európskej ligy, kde v konkurencii FC Liverpool, belgického ST. Gilloise a FC Toulouse obsadil nepostupovú priečku. Aj on sa tak môže na jar sústrediť len na domácu scénu. Paradoxné je, že podľa dostupných štatistík LASK naposledy vyhral 26. 1. 2024 v prvom prípravnom zápase dvojzápasu s Podbrezovou 2:0, odvtedy sa mu výsledkovo nedarí. V druhom zápase so Železiarmi prehral 2:3 a neskôr prišiel na rad súťažný chod.

Vo štvrťfinále rakúskeho pohára prehral Linz práve s Red Bullom Salzburg 2:3. Potom v Admiral Bundeslige prišli nasledujúce výsledky: Austria Klagenfurt 2:2, Hartberg 0:0, Wolfsberger 0:1 a naposledy z toho bola bezgólová remíza na trávniku SCR Altach. Aj preto je „len“ na 3. mieste tabuľky s bilanciou 9 víťazstiev, 8 remíz a 4 prehry so skóre 26:17 a 35 bodmi. Austria Klagenfurt a Hartberg však strácajú už len 2 body, a tak je najvyšší čas bodovo zabrať!

V domácom tábore mobilizujú sily. Aj podľa trénera Thomasa Sagedera sa musí mužstvo Linzu vrátiť k základným princípom. „Chceme ukázať reakciu na posledné výsledky proti Salzburgu a a ukončiť základnú časť súťaže s pozitívnym pocitom. Aby sme to dosiahli, je dôležité vrátiť základné veci späť na ihrisko a ukázať vysoký stupeň intenzity, taktickej disciplíny a odvahy – aby sme boli schopní vyzvať Salzburg najlepším možným spôsobom,“ nechal sa počuť domáci kouč.

Ako neskôr prezradil, v mužstve mali aj pohovory. „Nie je dôležité, kde sa to stalo, či individuálne, alebo za zavretými dverami v šatni. Ale museli sme si prehovoriť. Skutočnosť, že sa vieme vybičovať k dobrým výkonom proti veľkým tímom, ale máme problémy proti malým, je tu už nejaký ten čas a sme si toho vedomí. Samozrejme, že nás to patrične znepokojuje. Chceme však ukázať reakciu na posledné zápasy. V tejto sezóne sme dvakrát dokázali, že vieme vyzvať Salzburg. To však ešte neznamená, že vyhráme,“ vyjadril sa Thomas Sageder. V Linzi by 3- bodový záber potrebovali ako soľ.

Odraziť ataky Sturmu Graz

„Červení býci“  majú iné starosti, ako LASK. Pravdupovediac ale ani Red Bull nie je na jar úplne presvedčivý. V Admiral Bundeslige na jar v úvodných 2 zápasoch „iba“ remizoval – Sturm Graz (1:1), a Blau Weiss Linz (1:1). Až pred dvomi týždňami prišla poriadna gólová nálož aj v našom priamom prenose proti Austrii Lustenau 7:0. V minulom kole RB vyhral na vlastnom trávniku s Austriou Klagenfurt 1:0 po góle Karima Konatého z 73. min. Práve tento útočník však dnes svojim kvôli kartovému trestu nepomôže.

Okrem neho dnes nebudú k dispozícii Samson Baidoo (členok), Nicolas Capaldo (koleno), Leandro Morgalla (rekonvalescencia) Luka Šušič (koleno) a Andreas Ulmer (lýtko). Oscar Gloukh je, naopak, od stredy naspäť v tréningovom procese. Red Bull Salzburg je v tabuľke Admiral Bundesligy na 1. mieste s bilanciou 14 víťazstiev, 5 remíz a 2 prehry so skóre 44:12 a 47 bodmi. Na čele má 2- bodový náskok pred Sturmom Graz, ktorý sa v rámci 22. kola predstaví na trávniku Hartbergu.

Tréner Salzburgu Gerhard Struber má pred dnešným meraním síl jasno. „Určite chceme ukončiť prvú fázu sezóny, a teda základnú časť tromi bodmi. Ale tiež vieme, že v LASK- u to nebude ľahká zápasová úloha. Vyhrali sme tam na začiatku jari v rámci štvrťfinále rakúskeho pohára, ale videli sme, koľko musíme investovať, aby sme vyhrali. Inak tomu nebude ani v sobotu,“ uvedomuje si náročnosť zápasu.

Podobne ako Petar Ratkov. „Naším cieľom je začať majstrovskú skupinu ako lídri ligy. Preto chceme vyhrať na ihrisku LASK- u a udržať si odstup do druhého Sturmu Graz čo najväčší. Aj keď Linz nezačal nový rok najlepším možným spôsobom, očakávame silného a agresívneho súpera, proti ktorému budeme musieť dať do toho všetko,“ hovoril pre web Salzburgu.

Posledné vzájomné zápasy medzi Linzom a Salzburgom:

21/10/2023 FC Red Bull Salzburg – LASK 0:1

14/05/2023 LASK 0-1 FC Red Bull Salzburg

16/04/2023    FC Red Bull Salzburg – LASK  0:0

12/03/2023 LASK 0-2 FC Red Bull Salzburg

01/10/2022 FC Red Bull Salzburg – LASK 1:1

Rakúska Admiral Bundesliga nám ponúkne skutočne futbalovú chuťovku. Ako je aj z nášho preview jasné, obidve mužstvá potrebujú dnes bodovo zabrať. Najlepšie víťazne. LASK napriek výraznej kvalite v kádri, ktorá nekorešponduje s výsledkami, sa trápi. Dokedy? Salzburg sa v posledných zápasoch ako  – tak rozbehol a určite dnes pôjde za víťazstvom. Aj preto si nenechajte ujsť zápas 22. kola LASK Linz – Red Bull Salzburg, ktorý odvysielame dnes, v sobotu 9. 3. 2024 o 17:00 h na stanici Arena Sport 1. Zápas bude pre vás komentovať náš Vladimír Kováč.