• Futbal

AFC Ajax Amsterdam spravil prvý krok smerom von z krízy, proti SC Heerenveen chce učiniť ďalší

 

AFC Ajax Amsterdam je klub až po uši ponorený do krízy. A pre nás je tak vďačnou témou na preview k zápasu, ktorý by ste si bezpochyby nemali nechať ujsť. Pretože síce sa slávnemu gigantovi momentálne nedarí, stále ovplýva svojou kvalitou a ponúka zaujímavé zápasy, ktoré majú hodnotu a vždy sa v nich niečo deje. Už minulý týždeň Ajax naznačil obrovský progres v De Topper na ihrisku PSV Eindhoven, žiaľ, jeho snaha bola márna a platila len prvý polčas. V tom druhom ho suverén tabuľky zmietol z trávnika 4 – gólmi… Aspoňže v jeho situácii prišiel štvrtkový dohrávaný zápas s Volendamom, na ktorom sa zverenci už nového trénera, Johna Van ´t Schipa „chytili“ a vyhrali 2:0. Takže áno, urobili prvý vážny krok von z krízy, ale stále nemajú vyhraté. Veľmi si opäť môžu pomôcť dnes, v zápase od 16:45 h, keď v Aréne Johana Cryiffa privítajú Heerenveen. Potvrdia hráči Ajaxu vzostup formy, alebo to bol vo štvrtok len opäť ojedinelý výstrel do prázdna? Dozvieme sa v priamom prenose na stanici Arena Sport 1, s komentátorským vkladom nášho Ivana Bacha.

Konečne dobrá, pozitívna energia

A dosť! – asi to si povedali hráči Ajaxu Amsterdam pred štvrtkovým zápasom s Volendamom. Nebolo im pred ním čo závidieť, po nezvládnutom druhom polčase v De Topper (2:5) sa to na nich valilo takmer z každej strany. To je už údel takého klubu. Čo je však najhoršie, Ajax je momentálne už v každom zápase pod nutnosťou bodovať, lež vyhrať. Samozrejme, má k dobru dohrávku vo Waalwijku a by mal mať vo vrecku 3 body, a tak ľahko sa môže dostať do pokojných vôd, ale čo je pre Ajax dnes tabuľkovým pokojným miestom? 10. priečka?

Viac, ako samotné výsledky rezonovala hra amsterdamského mužstva, kde to škrípalo, ako keď určitý čas nenaolejujete pánty na dverách. Prioritne v defenzíve sme videli u hráčov Ajaxu nedostatočnú precíznosť, nasadenie, kompatibilitu. Zverenci bývalého trénera Mauricea Steijna príliš veľa a lacno inkasovali. Všetko to, s čím prišli súperi vyzeralo príliš jednoducho a predsa brankári vyťahovali lopty zo siete. Preto proti Volendamu potešilo prioritne čisté konto mužstva. Udrieť tak mohli hráči v ofenzíve, a to sa Bergwijnovi v 57. min a Akpomovi v 89. min aj podarilo. A tak sa zverenci nového trénera Johna Van ´t Schipa dostali aspoň z pásma zostupu. Stále im však patrí v neúplnej tabuľke Eredivisie 15. miesto s bilanciou 2 víťazstvá, 2 remízy a 5 prehier so skóre 15:21 a 8 bodmi.

Tréner AFC Ajax si po poslednej výhre akiste zhlboka oddýchol. „Vždy sa uspokojíte s tromi bodmi. Keď sa pozriete na to, čo sme dokázali, môžeme byť šťastní. Nebolo to s výkonom celkom tak, ako by sme nakoniec chceli, ale to je v našej situácii prirodzené. Zatiaľ sme neboli dostatočne precízni v tom, čo robíme. Dúfajme, že budeme môcť pokračovať v budovaní na tréningoch a zlepšenie nastane po odohraní ďalších zápasov. Bola tam však dobrá energia, všetci hráči sa snažili držať blízko seba a byť kompaktní. Myslím si, že najmä v prvom polčase sme mali niekoľko dobrých útokov a bolo tam veľa nášho úsilia hrať smerom dopredu. Bežať vpred, robiť hĺbkové nábehy, aby sme súpera otvorili… Vyzeralo to dobre,“ hovoril v pozitívnom duchu Van ´t Schip.

Dobre si uvedomuje, že Ajax tlačí topánka prioritne v defenzíve, aj preto za mužstvo proti FC Volendam v Eredivisie debutoval Ar´Jany Martha. „Tento ľavák hral dobre. Zámer bol dať nejaký útočný impulz na tejto ľavej strane a on ho dáva. V skutočnosti je to pravák, ale premenený na ľavého obrancu. Veľa napreduje a v niekoľkých situáciách mohol byť trochu ostrejší. Ale celkovo si počínal veľmi dobre a sme s ním veľmi spokojní. Uvidíme, či nastúpi aj dnes, okolo 60 minúty mal kŕče. Celkovo je náš program teraz taký, že zápas máme každé 3 alebo 4 dni. Napríklad Hlynsson je mladý chlapec, ktorý hral v základnej zostave už 3 zápasy po sebe. Je dôležité uistiť sa, či zostane fit.“ zakončil tréner Ajaxu.

Ako sme načrtli v úvode, Ajax to nemá ešte vyhraté. Musí začať od maličkostí, prioritne od defenzívnej zložky svojho prejavu. A postupne to nabaľovať. Je dôležité, aby zvládol dnešný zápas, ale na to potrebuje efektivitu vpredu a ako sme už neraz zdôraznili, dôraznosť a väčšiu precíznosť v obrane. Chorváti Sosa so Šutalom jednoznačne musia pridať, bez viny nebol v posledných zápasoch ani 17- ročný talent Hato. Jednoducho to hráčom neladilo, a tak sme zvedaví, aký herný a výkonnostný obraz namaľujú na zelené plátno svojimi výkonmi proti Heerenveenu.

Kees van Wonderen: Ajax čelí mnohým šanciam

SC Heerenveen je mužstvo, ktoré je aktuálne na 10., a teda pokojnom mieste v tabuľke holandskej Eredivisie. V nej má bilanciu 3 víťazstvá, 1 remíza a 6 prehier so skóre 13:21 a 10 bodov. Zverenci Keesa van Wonderena posledné dva zápasy vyhrali – pred týždňom si v lige poradili s Heraclesom Almelo 3:0 a v týždni spečatili svoj postup do 2. kola Holandského pohára, keď zdolali VVV- Venlo presvedčivo 5:1. Góly za domácich strieľali nasledovní hráči: hetrikom sa prezentoval P. van Amersfoort (21, 40, 44 min), v 68. min skóroval E. van Ee a v 90. min D. Karlsbakk.

Tentoraz hráči Heerenveenu vycestujú do Arény Johanna Cruyffa. Keď si pred sezónou pozreli zápasový kalendár a tešili sa na tento zápas, ktorý je akiste zážitkom, nečakali, že nájdu Ajax v aktuálnom nelichotivom stave. To sme si istí. „Hráči Ajaxu sú akiste nemilo prekvapení tým, čo sa deje. Nie je to tak dávno, čo Ajax hral semifinále Ligy majstrov a teraz bola realita taká, že bol na dne tabuľky. A to má najväčšie možnosti (aj finančné) zo všetkých holandských klubov. Nemožno si na hráčoch nevšimnúť určitý druh nedôvery, niečo ako: čo sa tu deje? Ajax má však naozaj dobrých hráčov, ktorí boli kúpení za veľa peňazí. Tím mi je veľmi ťažké posúdiť. Videl som ho naživo v dohrávke proti Volendamu, v ktorom si vytvorili jeho hráči pomerne veľa šancí, ale aj naopak – od každého súpera čelia množstvu streleckých pokusov,“ uvedomuje si zraniteľnosť defenzívy Ajaxu tréner Kees van Wonderen.

Posledných 5 vzájomných zápasov medzi Ajaxom a Heerenveenom:

  1. 2. 2023 Heerenveen – Ajax 2:4
  2. 9. 2022 Ajax- Heerenveen 5:0
  3. 5. 2022 Ajax – Heerenveen 5:0
  4. 10. 2021 Heerenveen – Ajax 0:2
  5. 4. 2021 Heerenveen – Ajax 1:2

Aj z pohľadu vzájomných zápasov z nedávneho obdobia je zjavné, kto má zvyčajne v meraní týchto súperov navrch. Je to Ajax, ktorý nutne potrebuje zabodovať, aby utíšil klubovú situáciu a opäť sa postavil na nohy a kráčal možno (aspoň) za nejakou tou pohárovou priečkou. Pretože zatiaľ je sezóna v jeho podaní utrpením a takou malou- veľkou holandskou senzáciou. Aj preto toto mužstvo zaiste pritiahne k televíznym obrazovkám množstvo divákov. Nenechajte si ani vy ujsť zápas 11. kola holandskej Eredivisie medzi Ajaxom Amsterdam a SC Heerenveen, ktorý odvysielame dnes, 5. 11. 2023 o 16:45 h na stanici Arena Sport 1 s komentátorským vkladom nášho tradičného Ivana Bacha.