• Futbal

AZ Alkmaar ťažkým orieškom pre Feyenoord Rotterdam?

20. kolo holandskej Eredivisie ponúka ďalší zápas dvoch mužstiev z čela tabuľky. Dnes si posvietime na AZ Alkmaar, ktorý na svojom AFAS Stadion privíta vysoko favorizovaný Feyenoord Rotterdam. Pred ich futbalovým meraním síl si musíme povedať, že ani jedno z mužstiev nie je v úplne ideálnom rozpoložení. Viac sme prekvapení z Feyenoordu, stále úradujúceho majstra Holandska, ktorému akosi došla para. Všeobecne sa očakávalo, že mužstvo z De Kuipu bude oveľa viac tlačiť na vedúce PSV, ktoré včera remizovalo v Aréne Johana Cruijffa s domácim Ajaxom, a tak jeho náskok dnes môže stlačiť na 10 bodov. Aj to je však veľmi veľa… Prvý vzájomný zápas tejto ligovej sezóny vyhral Feyenoord 1:0, ako bude dnes? Nebude Alkmaar priťažkým orieškom pre zverencov Arneho Slota? Uvidíme v nedeľu 4. 2. 2024 o 14:30 h na stanici Arena Sport 1. Zápas bude pre vás komentovať Vladimír Kováč.

Maarten Martens v ústrety víťazstva

AZ Alkmaar už nie je pod vedením trénera Pascala Jansena, ktorý uvoľnil miesto pre Maartena Martensa. Mužstvo ním vedené však ani zďaleka nie je presvedčivé a musí si chrániť svoju 4. priečku v tabuľke. Posledne nevie poriadne zvíťaziť. Bývalému trénerovi zlomila stoličku prehra na konci minulého roku s PSV Eindhoven 0:4, ktorá prišla akosi priľahko. Ak si v klube mysleli, že nová metla a nový impulz pomôžu, boli na vysokom omyle. V Novom roku totižto prišla prehra na trávniku Twente, pohárový postup v osemfinále Holandského pohára na penalty s Quick Boys a následne dve ligové remízy – s Zwolle a na ihrisku Heerenveenu, obe zhodne 2:2. Toľko k forme Alkmaaru, ktorá kríva na obe nohy. V tabuľke súťaže je na spomínanom 4. mieste s bilanciou 10 víťazstiev, 5 remíz a 4 prehry so skóre 40:20 a 35 bodmi. Bodovo sa na AZ už dotiahol Ajax…

Tréner Maarten Martens chce čas. „Veci, ktoré mužstvu predkladáme, trvajú istú dobu. Chlapci si musia zvyknúť na určité veci, ktoré sú odlišné. Ale vidím v tom stúpajúci trend. Hráči sú na tréningovom ihrisku s množstvom zábavy a ukazujú dobré veci. Dôverujeme si navzájom a musíme to ukázať aj doma proti Feyenoordu. Vidíme príležitosti, ako im ublížiť, ale budeme musieť na trávniku vyzerať veľmi dobre a presvedčivo. V opačnom prípade je Feyenoord tím, ktorý môže byť veľmi dominantný,“ hovoril kouč AZ.

Pokračoval. „Kľúčová bude intenzita. Musíme priniesť na trávnik dynamiku, intenzitu a samozrejme, kvalitu. Feyenoord je tím, ktorý okrem toho, že prináša veľa intenzity do hry na lopte, je tiež rozmanitý a kreatívny pri rozohrávke zozadu. Musíme tomu venovať dostatočnú pozornosť. Je to tím s veľkou kvalitou, ktorý je teraz z nejakého dôvodu tam, kde sa momentálne nachádza,“ narážal na „len“ 2. miesto svojho dnešného protivníka v ligovej tabuľke.

Tréner Alkmaaru má podľa ďalších vyjadrení bolehlav z toho, kto nahradí potrestaného obrancu Densa Kasiusa. Čo sa týka posledného prestupového obdobia, v jeho závere bol pohyb aj v Alkmaare. Za 500 – tisíc eur prišiel z FC Volendam Lequincio Zeefuik. Naopak, dvaja hráči zamierili na hosťovanie – Jens Odgaard do talianskej Bologne a Mexx Meerdink do Vitesse Arnhem.

Feyenoord stojí pred extrémne nahusteným programom

V klube z De Kuipu si túto sezónu akiste predstavovali inak. Odlišne. Úspešnejšie. Stále však nič nie je stratené, síce po včerajšej remíze PSV Eindhoven momentálne stráca Feyenoord na čelo tabuľky už 13 bodov. Vyzerá to ako nedostihnuteľná strata… A to ešte mužstvo z Rotterdamu čaká náročný zápasový program, keď v najbližších 42 dňoch odohrá minimálne 13 zápasov. Čo sme si nepovedali, tak s AZ Alkmaar sa okrem dneška stretne v stredu v rámci štvrťfinále Holandského pohára. V nasledujúcu nedeľu ho potom čaká mestské derby so Spartou a potom už zápas Európskej ligy s AS Rím…

Tréner Arne Slot bude mať čo robiť, aby rovnomerne rozložil zápasové minúty medzi hráčov. Je to šanca aj pre nášho 18- ročného Lea Sauera, ktorý minulý týždeň nebol v zápasovej nominácii, nakoľko zbieral hernú prax v mužstve do 21 rokov. „Stredajší pohárový zápas je veľmi dôležitý, pretože naozaj chceme vyhrať trofej. Nedeľný zápas je veľmi dôležitý kvôli druhému miestu a preto, že sa nám minulú nedeľu nepodarilo zväčšiť rozdiel medzi FC Twente a nepriamo ani s Alkmaarom a Ajaxom. Veľký rozdiel je v tom, že po budúcom víkende zostáva odohrať ešte 13 kôl, zatiaľ čo v pohárovej súťaži je koniec, ak nevyhráte,“ preukázal pragmatizmus tréner Arne Slot.

Napriek dvom ligovým remízam v tomto roku – s Nijmegenom (2:2) a poslednej bezgólovej s Twente Enschede tábor z De Kuipu verí, že minimálne 2. priečka by mu nemala ujsť. „Veríme, že s našou skupinou hráčov a kvalitami by sme mali byť schopní skončiť prinajmenšom druhí. A my tomu veľmi dôverujeme. Každý zápas je však pre nás ťažký a duel s AZ Alkmaar je pre nás ťažkou výzvou. AZ má už roky veľmi dobre organizovaný tím a má útočníka (Pavlidisa), ktorý skóruje veľmi ľahko. Aj keď je pravda, že teraz sú v trochu ťažšej fáze sezóny, pretože viackrát za sebou nevyhrali,“ vyjadril sa Arne Slot.

Feyenoord Rotterdam je v ligovej tabuľke na 2. mieste s bilanciou 13 víťazstiev, 4 remízy a 2 prehry so skóre 52:17 a 43 bodmi. Počas záverečných dní prestupového obdobia z mužstva odišiel krídelník Javairo Dilrosun, ktorý si to namieril na hosťovanie do Club America. Otvára sa tak väčšia zápasová šanca pre Čech Ondřeja Lingra a nášho Lea Sauera, aby dali o sebe viac vedieť.

Dnešný zápas sa skutočne veľmi ťažko odhaduje. Jedno je jasné – vyhrať chcú a mali by obaja. AZ akiste preto, aby opäť našiel stratenú energiu a dynamiku a ubránil svoje 4. miesto a možno ešte pomýšľal na vyššie méty. Feyenoord potrebuje vyhrať pomerne jednoznačne, aby sa ešte ako – tak držal svojho sna o titule. Každá ďalšia strata bude už veľmi bolestivá… Veríme však, že v prvom rade uvidíme skvelý futbal plný napínavých momentov. Nenechajte si teda ujsť zápas 20. kola holandskej Eredivisie medzi AZ Alkmaar a Feyenoordom Rotterdam, ktorý odvysielame dnes, v nedeľu 4. 2. 2024 o 14:30 h na stanici Arena Sport 1. Zápas pre vás odkomentuje náš Vladimír Kováč.