• Nascar

Xfinity Series čaká premiéra na Sonoma Raceway

Po pretekoch v Portlande sa presúvame na ďalší klasický okruh. Tentokrát to bude premiéra na kalifornskej trati Sonoma Raceway. Tradičné dejisko podujatí Cup Series si prvýkrát vyskúšajú aj jazdci Xfinity Series. Štartovať sa bude v noci zo soboty na nedeľu o 2:00 aj v priamom prenose na Arenasport 1.

Trať Sonoma Raceway sa nachádza 48 km severne od San Francisca a Oaklandu. Okruh postavili na 720 akroch majitelia Marin County Robert Marshall Jr., právnik z Point Reyes a pozemkový developer Jim Coleman z Kentfieldu. Myšlienku na jej vznik splodili na poľovačke. Pozemok, na ktorom bola trať postavená, bol začiatkom 20. storočia fungujúcou farmou s názvom Sears Point Farm. Kopcovitá trať má dvanásť zákrut a prevýšenie zhruba 49 metrov od najvyššieho bodu (zákruta 3a, 53 metrov) po najnižší bod (zákruta 10, 4,2 metra).

S uzavretím Riverside International Raceway v Moreno Valley v Kalifornii po sezóne 1988, NASCAR chcel, aby ju nahradil iný klasický okruh na západnom pobreží, a vybral si zariadenie Sears Point (ako sa v minulosti okruh volal). Riverside Raceway bola zrovnaná so zemou kvôli výstavbe nákupného centra Moreno Valley Mall. NASCAR Cup Series sa tu jazdí od roku 1989, v minulosti tu pretekali aj Truck Series, Indy Car či IMSA. Víťazi v Sonome oslavujú dúškom vína z pohára šampióna (Champion’s Goblet) na Victory Lane. Pohár, ktorý je ručne vyrobený v Bay Area, bol predstavený v roku 2006 a zahŕňa bohaté vinárske dedičstvo oblasti, kde sa okruh nachádza.

Minulý víkend nám ponúkol zaujímavé súboje na klasickom okruhu Portland International Raceway. Najmä v záverečnom boji o víťazstvo. Po žltých vlajkách v 73. kole, ktoré priniesli úlomky na trati si Allgaier udržal vedenie pre reštart. Parker Kligerman, ktorý reštartoval za Allgaierom, zamieril dovnútra a vyrazil do prvej zákruty. Dostal sa však do kontaktu s Allgaierom a do kontaktu sa dostal aj Sheldon Creed, pričom obaja sa dostali mimo trate. To využil Cole Custer, ktorý sa v prvej zákrute prebojoval do vedenia. Allgaier prekonal bariéry v šikane prvej zákruty a udržal si druhé miesto, a aj keď sa v poslednom kole dostal do tesnej blízkosti Custerovho nárazníka, nedokázal prekaziť jeho cestu za víťazstvom. Custer prišiel do cieľa s náskokom 0,142 sekundy a získal tak svoje prvé víťazstvo v sezóne.

Pri premiére NASCAR Xfinity Series na Sonoma Raceway čaká pretekárov 79 náročných kôl. V štartovej listine okrem tradičných mien figurujú aj Daniel Suárez, Kyle Larson, Aric Almirola, Ross Chastain, Ty Gibbs či AJ Allmendinger. Napínavú šou sledujte v nedeľu v noci o 2:00 na Arenasport 1. Priamy prenos bude tradične komentovať Vladimír Kováč.

zdroj foto: wikipedia.org