Alžírská boxerka Imane Chelifová a Thajčanka Lin Yu-ting
Obe športovkyne sa bránia obvineniam, tvrdia, že ide o spiknutie. Minulý rok sa svetový box rozhodol ich vylúčiť z ženských kategórií. Neuspeli v testosterónových testoch a navyše sa v ich tele našli chromozómy XY, ktoré sú typické pre mužov, informuje idnes.cz.
Napriek tomu môžu obidve štartovať na olympiáde, čo vyvoláva veľké rozhorčenie. K účasti Alžírčanky Imane Chelifovej a Thajčanky Lin Yu-Ting sa vyjadrujú aj známe osobnosti ako spisovateľka J. K. Rowlingová či bývalá tenistka Martina Navrátilová.
Odporkyne účasti týchto dvoch boxeriek tvrdia, že olympijský výbor neochraňuje ženský šport. Argumentujú, že ohrozujú zdravie športovkýň a že osoby s mužskými telesnými znakmi by nemali súťažiť proti ženám, obzvlášť v boxe. S bojom medzi mužom a ženou v bojových športoch sa zvyčajne dá stretnúť len na najhanebnejších podujatiach.
Prípad Alžírčanky a Thajčanky však nie je taký jednoduchý. Šíri sa, že ide o trans športovkyne, teda že predtým boli mužmi, ale dôkazy na to neexistujú. Chelifová už predtým súťažila na olympiáde v Tokiu.
Situácia sa skomplikovala minulý rok na šampionáte v Indii, kde Medzinárodná boxerská asociácia (IBA) zistila, že žiadna z týchto boxeriek neprešla testom testosterónu a genetiky. Prezident IBA Rus Umar Kremlev tvrdil, že sa v tele oboch športovkýň našli chromozómy XY, a hrdil sa tým, že odhalili tých, ktorí sa snažili oklamať svojich kolegov a predstierať, že sú ženy.
Chelifová sa bránila, poukazujúc na hyperandrogenizmus, stav, keď ženské telo produkuje nadbytok mužských hormónov. Tvrdí, že neporušila pravidlá, pretože tak ju stvoril Boh. IBA jej obhajobu neakceptovala, a navyše kvôli prepojeniu na Rusko a korupčným škandálom prišla o právo organizovať boxerský turnaj na olympijských hrách.
Zodpovednosť prešla na Medzinárodný olympijský výbor (MOV), ktorý rozhodol, že obe športovkyne majú právo štartovať na olympiáde, pretože splnili potrebné kritériá. „V ich športe sú ženy a my ich považujeme za ženy,“ uviedol hovorca MOV.
Toto rozhodnutie však vyvolalo odpor mnohých osobností. „Je to šokujúce. Čo sa deje?“ napísal bývalý úspešný írsky boxer Barry McGuigan. Americká plavkyňa Nancy Hogsheadová, trojnásobná olympijská víťazka, dodala: „Genderová ideológia zabíja ženy. Muži, nech sa identifikujú akokoľvek, majú o 162 percent silnejší úder ako ženy.“
Mexičanka Brianda Tamarová, ktorá má osobnú skúsenosť s Chelifovou, povedala: „Jej údery mi v ringu veľmi ubližovali. Nič podobné som nezažila za trinásť rokov, ani pri tréningu s mužmi. Ďakujem Bohu, že som vyšla von zdravá.“ Po sociálnych sieťach sa šíri video, ktoré jej tvrdenia podporuje. Chelifová v ringu skutočne vyzerá silnejšia a nebezpečnejšia.
Legendárna tenistka Martina Navrátilová považuje účasť oboch boxeriek na olympiáde za absurdnú: „Aj keď majú ženský pas, ich telo rozhodne nie je ženské. Kedy začne Medzinárodný olympijský výbor konečne chrániť ženský šport?“ Spisovateľka J. K. Rowlingová, ktorá sa rada zapája do podobných debát, zašla ešte ďalej: „Čo sa musí stať, aby sa toto šialenstvo skončilo? Musí byť boxerka vážne zranená? Musí zomrieť?“
Zatiaľ sa však nezdá, že by sa malo čokoľvek zmeniť. Takže Alžírčanka Chelifová pravdepodobne nastúpi vo svojej váhovej kategórii proti Talianke Cariniovej a v piatok ju doplní Thajčanka Yu-Ting v pérovke proti Turdibekovej z Uzbekistanu.