• Futbal

Krok od EURA 2024! Slovákom po mizernom prvom polčase v Luxembursku vytrhol tŕň z päty Dávid Ďuriš

Zdroj:FOTO TASR/Jaroslav Novák

Slovenská futbalová reprezentácia má za sebou herne nevydarený, no výsledkovo úspešný zápas. Zverenci talianskeho trénera Francesca Calzonu vyhrali v pondelok večer na trávniku Luxemburska 1:0 po góle Žilinčana Dávida Ďuriša. Sme tak už len krok od postupu na budúcoročný európsky šampionát v Nemecku. Na definitívu nám postačí v novembrovom dvojzápase (Island, Bosna a Herccegovina) získať bod.

Prvopolčasové bolenie očí

Slovenský národný tím sa v pondelok predstavil v kvalifikačnom zápase J skupiny po tom, ako v piatok prehral na Estádio do Dragao s domácim Portugalskom 2:3. V zápase s ťažkým a náročným protivníkom sme chceli nadviazať na druhý polčas z toho súboja, no opak bol pravdou. Odohrali sme opäť nešťastné, slabé a vyslovene zlé prvé dejstvo, ktoré sme prežili opätovne len vďaka brankárovi Martinovi Dúbravkovi a streleckej nemohúcnosti domácich zverencov trénera Luca Holtza.

Boli sme nedôslední, nedôrazní a veľmi veľa sme kazili. Naše akcie nemali hlavu ani pätu, kazili sme jednoduchú rozohrávku a príšerne veľa sme strácali lopty. Tréner Francesco Calzona sám nazval prvé dejstvo ako mizerné. Bola to márnosť nad márnosť. Tak zle sme našich hráčov dlho hrať nevideli. V defenzíve sme mali obrovské diery, čo aktívne hrajúci Luxemburčania využívali a ohrozovali našu bránku. Z prvého polčasu jednoducho boleli oči.

Osudový zásah žilinského žolíka

Po zmene strán sme náš výkon viac učesali. Zlepšili sme sa prioritne v defenzíve, kde sme boli kompaktnejší, nepúšťali sme súpera za náš chrbát, lepšie sme vykrývali a pokrývali priestor. Nadôväžok sme boli sami aktívni, čo súviselo so zlepšenými výkonmi viacerých hráčov nášho mužstva (Lobotka, Duda), ale aj s príchodom novej a čerstvej sily z lavičky (Boženík, D. Ďuriš).

Absolútny suverén v našom drese bol opätovne brankár Dúbravka. Ten sa zaskvel niekoľkými čarovnými zákrokmi, v druhom polčase dvakrát zarmútil fantastickými zákrokmi najnebezpečnejšieho hráča domácich Gersona Rodriguesa. Platilo však, že postupom hracích minút Luxemburčanom dochádzali sily a mali sme čím ďalej viac z hry.

Náš moment prišiel v 77. min a bol gólový. Hancko na ľavom krídle zodvihol hlavu a poslal krížny center pred bránku. Obrancov domácich pomýlil pohyb Kucku, loptu si na zadnej žrdi dosledoval D. Ďuriš a pohotovo, placírkou, lež výsostne technicky prekonal brankára Norisa – 0:1. Tento presný zásah sa nakoniec ukázal ako rozhodujúci. Vyhrali sme a priblížili sa k spomínanému postupu. Spečatiť ho môžeme 16. novembra 2023 na Tehelnom poli, keď privítame Island. Z tohto zápasu nám na definitívu stačí bod.

Pozápasové slová trénera Francesca Calzonu boli nasledné. „Prvý polčas bol z našej strany mizerný, robili sme v ňom všetko, čo sme nemali. Cez prestávku sme nejaké veci upravili a v druhom polčase to bolo z našej strany lepšie. Ale ešte nie sme také veľké mužstvo, aby sme dva zápasy v krátkom čase odohrali na vysokej úrovni. Aj teraz stál proti nám silný súper a fakt, že sme vyhrali ukazuje, že naše mužstvo rastie. V druhom polčase som cítil, že sme mužstvo, ktorým chceme byť. Po strelenom góle sme vyhrávali všetky defenzívne súboje. Kvalifikáciu máme vo svojich rukách. V novembri urobíme, čo treba,“ vyjadril sa taliansky odborník, rodák z Vibo Valentia.