• Futbal

CP Sporting Lisabon sa ako čerstvý ligový šampión predstaví na trávniku Estorilu Praia

Futbalisti Sportingu Lisabon sa minulý týždeň stali definitívne ligovými šampiónmi v Lige Portugal. Smerovali k tomu celú sezónu, no v konečnom účtovaní o tom rozhodla ich domáca výhra 3:0 nad Portimonense a zaváhanie druhej Benficy Lisabon vo Famalicau (0:2). V metropole Lisabonu tak vypukli nesmierne bujaré a emotívne oslavy. Spievalo sa, tancovalo, oslavovalo tak, ako sa patrí… Dnes však zverenci trénera Rúbena Amorima musia nanovo prepnúť do zápasového módu, nakoľko ich čaká zápas na trávniku 13. mužstva tabuľky, Estorilu Praia. Zverenci trénera Vasca Seabru ešte nemajú matematickú definitívu záchrany, nejaký ten bod by sa im teda dnes náramne hodil. Dočkáme sa prekvapenia? Dozvieme sa v sobotu 11. mája 2024 o 19:00 h na stanici Arena Sport 1.

K definitíve záchrany ešte čosi chýba

Všeobecne sa nepredpokladá, že by v tabuľke 13. Estoril Praia mal skĺznuť do baráže na úkor napríklad momentálne 16. Portimonense. Stať sa však môže k záveru sezóny všeličo a v domácom tábore nechcú nechať nič na dielo náhody. Mužstvu sa posledne darilo premenlivo. Samozrejme, máme v živej pamäti víťazstvo 1:0 nad FC Porto, ktoré sa odohralo 30. 3. Odvtedy zaznamenalo mužstvo len 1 výhru, a to v nedeľu 28. 4. nad Famalicaom taktiež 1:0. Naposledy sa Estoril stretol s Farense na trávniku súpera a prehral 2:3. Góly v jeho drese strelili F. Garcia Andrade a R. Gomes. V tabuľke súťaže je na spomínanom 13. mieste s bilanciou 9 víťazstiev, 6 remíz a 17 prehier so skóre 48:45 a 33 získanými bodmi. Pred barážovým Portimonense má 2 kolá pred koncom 5- bodový náskok.

Tréner Vasco Seabra na úvod tlačovej konferencie pred zápasom zablahoželal Sportingu k zisku titulu. „Musím tak urobiť, nakoľko Sporting bol najlepším tímom a zaslúžene vyhral ligu. To, čo očakávam dnes, je šampión s jednou, alebo dvomi zmenami v zostave, ale s rovnakým duchom. Bude to veľmi silný súper s hráčmi veľkej kvality a zakorenenou myšlienkou hry. Ale my musíme hrať našu hru, byť veľmi konkurencieschopní a kompetentní, aby sme sa udržali v súťaži a získali 3 body,“ nechal sa počuť 40 – ročný kouč.

Uvedomuje si, že k definitíve zotrvania v súťaži môžu dnes spraviť podstatný krok. „Neradi sa pozeráme na druhých. Máme 33 bodov, mali by sme ich mať viac, ale chceme ukončiť zápas s tým, že ich budeme mať 36. Počas týždňa sme boli veľmi sústredení. Preto chceme viac ako body,  a to uzavrieť našu záchranu. Záleží len na nás,“ uvedomoval si podstatu veci Vasco Seabra. Dnes mu budú chýbať E. Cabaco, J. Holsgrove a N. Jovič pre zranenia.

Trincao: Je to niečo, čo necháva človeka bez slov

Sporting Lisabon je nový ligový šampión. To už vieme takmer týždeň. Je však pravdou, že hráči z Lisabonu sa môžu tešiť absolútne zaslúžene. Počas celej sezóny totižto hrali kontinuálne dobre, zbierali body, boli ofenzívne produktívni, hrali skvelý herný systém. Navyše sa na nich aj skvele pozeralo. Sme tak v domnení, že nateraz je titul v Lige Portugal v tých správnych rukách. Otázne ale je, ako k zvyšným dvom zápasom hráči Sportingu pristúpia. Neočakávame nejaké lahtikárčenie, skôr uvoľnenejší, hodovejší prejav na ihrisku. Tá pravá párty neskôr vypukne v nedeľu 19. mája proti Chavesu na Estádio José Alvalade.

Ponúkame vám niekoľko emotívnejších reakcií na zisk titulu. Ako prvý si zobral slovo tréner Rúber Amorim.

„Je to obrovská radosť vyhrať tento titul. Je to zvláštne? Áno, pretože pri prvom titule ľudia hovorili, že to bola netypická sezóna bez fanúšikov a európskych súťaží. Ale tentoraz tam bolo všetko a zvládli sme to. Teraz je čas pokúsiť sa o 3. titul so mnou na lavičke. Či som sledoval zápas Famalicao – Benfica? Pozeral som to s mojimi hráčmi, večerali sme a všetko dobre dopadlo. Tento titul venujem všetkým fanúšikom. Myslím si, že kľúčovým momentom bolo derby s Benficou doma (2:1). To bolo dôležitým krokom a potom sme boli veľmi konzistentní. O tom, či zostanem v klube… Je ešte veľa vecí, ktoré treba urobiť, ale mám zmluvu a som trénerom Sportingu CP,“ poskytol nádej fanúšikom týmto vyjadrením tréner majstrovského celku.

Vyjadril sa aj najlepší strelec Liga Portugal, 27 – gólový Švéd Viktor Gyokeres.

„Je to môj prvý titul. Stále tomu nemôžem uveriť. Mám zimomriavky, je to niečo, čo som nikdy predtým nezažil. Veľmi pekne ďakujem fanúšikom, ktorí boli fantastickí. Milujem byť v Sportingu a bolo to fantastické, ale stále máme pred sebou niekoľko zápasov na víťazstvo a pokúsime sa ukončiť sezónu najlepším možným spôsobom. Potom uvidíme, čo sa stane. Rúben Amorim je vynikajúci tréner, mám ho rád, preto by som s ním rád pokračoval. On bol ten, kto ma priviedol do Sportingu a bola to veľmi dobrá sezóna,“ poskytol ďalšie dobré zvesti o možnom pokračovaní strelec na pohľadanie.

Emotívne rozprával aj krídelník Francisco Trincao.

„Už som očakával takúto párty, kvôli prijatiu, ktoré sme mali po zápasoch vonku a poslednom doma. Ale nedokážem vysvetliť ten pocit. Je to šialené, všetci boli neuveriteľní počas celého roka a chcem sa im poďakovať, pretože bez nich by to nebolo možné. Nedávno som sa rozprával s mojim otcom, s ktorým som od malička sledoval zápasy Sportingu. To, že toto všetko môžem zažiť so svojimi rodičmi, je niečo, čo necháva človeka bez slov. Som veľmi šťastný a nech sa to ešte mnohokrát zopakuje,“ hovoril technicky zdatný hráč.

V dnešnom zápase 33. kola Ligy Portugal medzi Estorilom Praia a Sportingom Lisabon pôjde o viac domácemu mužstvu. Zverenci Vasca Seabru budú bojovať ako levy, aby ukoristili pre svoje tabuľkové potreby aspoň bod. Očakávame ofenzívnejší, gólovo bohatší zápas. Nenechajte si ho preto ujsť. Odvysielame ho dnes, v sobotu 11. mája 2024 o 19:00 h na stanici Arena Sport 1. Zápas pre vás odkomentuje náš Ivan Bacho.