• Nascar

Trip po západe ukončíme na Phoenix Raceway

Po Nevade sa presúvame do Arizony, konkrétne na trať, ktorá je od roku 2020 dejiskom finálových pretekov sezóny. Phoenix Raceway je však jednou z tratí, kde sa v sezóne jazdí dvakrát a pretekárov tak preverí už najbližší víkend. Preteky NASCAR Xfinity Series odštartujú v sobotu 11. marca po 22:30 aj v priamom prenose na Arenasport 1.

Phoenix Raceway je trať nachádzajúca sa neďaleko Avondale, asi 30 kilometrov od Phoenixu. Práve sem sa jazdci presúvajú na štvrté preteky tejto sezóny z Las Vegas. Tam sa minulý víkend rozhodovalo o výhre až v poslednom kole, hoci to vyzeralo na suverénny triumf nováčika Chandlera Smitha. Ten viedol 118 z 200 kôl, v závere mal náskok presahujúci až dve sekundy, no v nájazde do posledného kola ho predbehol Austin Hill, ktorý si prišiel pre druhú výhru v sezóne. Pred mladého jazdca sa nakoniec dostal aj Justin Allgaier a najlepšiu päťku doplnili štvrtý Kyle Busch a piaty Josh Berry, ktorí potvrdili dominanciu Chevroletu v „meste hazardu“. Najlepšia Toyota bola na šiestom mieste (JH Nemechek) a najlepší Ford dokonca až na ôsmom (Riley Herbst).

V sobotu nás čaká štvrtá rôzna konfigurácia trate v sezóne 2023. Po 2,5-míľovej superspeedway v Daytone, dvojmíľovke vo Fontane a 1,5 míľovom ovály v Las Vegas je na programe „míľovka“ vo Phoenixe. Ovál bol otvorený už v roku 1964, autá NASCAR sa tu prvýkrát preháňali už v roku 1978. Série nám známe sem však zavítali až o desať rokov neskôr a Xfinity Series sa tu jazdí od roku 1999 (od roku 2005 dvakrát v sezóne).

Najúspešnejším jazdcom vo Phoenixe je Kyle Busch, ktorý tu triumfoval deväťkrát (sedemkrát v tomto podujatí) a na štarte nebude rodák z Las Vegas chýbať ani tentokrát. V roku 2011 tu viedol kompletných 200 kôl a celkovo tu víťaz jarného podujatia strávi v čele minimálne 50 kôl, takže na triumf je tu potrebná vcelku dominantná jazda. Tú predviedol aj vlani Noah Gragson, ktorý v pokojných pretekoch strávil vo vedení 114 kôl.

Priamy prenos pretekov NASCAR Xfinity Series Phoenix Raceway vám prinesieme v sobotu 11 marca o 22:30 na Arenasport 1. Od mikrofónu sa vám tradične prihovorí komentátor Vladimír Kováč.