• Futbal

De Topper poznačené prerušením ovládlo PSV, Heitinga: Boli oveľa lepší, ako my

Fantastický zápas na Arena Sport. De Topper, meranie si síl medzi PSV Eindhoven a Ajaxom Amsterdom skončilo v nedeľu víťazstvom domácich 3:0. Zrejme zaslúžene. V zápase, ktorý mal pútavý dej, napätie a skvelú atmosféru nechýbalo vari nič, okrem určitej zápletky. Pretože zverenci Ruuda Van Nistelrooya mali dianie na trávniku pevne v rukách a upevnili si 2. priečku v Eredivisie. Ajax, naopak, môže mať jednu z najhorších sezón za posledné roky.

Režírované De Jongom a Xavi Simonsom

Šláger 30. kola Eredivisie ponúkol na trávniku v Eindhovene strhujúce divadlo. PSV doňho vstupoval s dobrou výsledkovou šnúrou v chrbte, hostia z Amsterdamu naopak neprežívajú najlepšie obdobie. Čo dokumentovali v samotnom dianí duelu. Ajax bol totižto od úvodu prekvapujúco pasívny, smerom dopredu neponúkol v otváracích minútach takmer nič. V prejave mu chýbala väčšia aktivita, kolmosť, presnosť a precíznosť vedenia útočných akcií.

PSV sa ponúknutej príležitosti chytil a okamžite chŕlil pred Rulliho bránkou oheň a síru. Dočkal sa v 13. min, keď sa dobre hrajúci Bakayoko presadil v pravom krídelnom priestore a jeho adresný center poslal hlavou od horného brvna do bránky svojim 11. ligovým gólom kanonier Luuk De Jong – 1:0. Bol to jeho 6. gól za sebou proti Ajaxu.

Ajax bol stále mĺkvy. Na rozhraní 30. minúty vyšla štatistika, podľa ktorej mal 65%- né držanie lopty, no málo účelné. Skôr to vyzeralo, že PSV dovoľuje hosťom územnú prevahu, no takisto to, koľko si toho môže súper dovoliť. Až v závere prvého polčasu mal šancu zľava po krížnom prenesení Steven Bergwijn, no mieril vedľa bližšej tyče a v posledných sekundách sa postaral o vôbec prvé priame zakončenie hostí na bránku, našiel však len pripraveného Benitéza, ktorého nevyrušil z prvopolčasového pokoja.

V druhom polčase to bola iná zápasová pieseň, žiaľ, aj s prerušením diania po vhodení plastového pohára na hraciu plochu. Ešte predtým sa však diali veci. Hosťujúci tréner John Heitinga cez polčasovú prestávku striedal, do hry Išiel útočník Brian Brobbey v snahe zintenzívniť ofenzívny prejav. Bolo to však opačne – veci sa diali na opačnej polovici ihriska. Najprv v 53. min netrafil v čistej pozícii Bakayoko, aby následne prišla 54. min  – v nej domáci ponúkli fantastickú kolmicu na rozbehnutého Xaviho Simonsa, ktorého v nájazde brankár Rulli podrazil a pískal sa pokutový kop. Hru nervov zvládol sám faulovaný Simons, ktorý poslal brankára Ajaxu do opačnej strany – 2:0.

Žiaľ, neskôr sa nevpratal do kože jeden z domácich priaznivcov a zápas bol na viac ako 10 minút prerušený kvôli vhodeniu spomínaného plastového pohára na trávnatú pažiť. Po prerušení ponúkol Ajax Amsterdam vcelku svižnú ofenzívnu pasáž a pred Benitezom to razom „horelo“- najprv Taylor pálil do ľavej žrde, neskôr vzniklo pred bránkou PSV viacero závarov, ktoré však k zníženiu neviedli. Naopak, v 78. min sa k fantastickému sólu odhodlal Xavi Simons. S loptou prilepenou na nohe, v urputnom daždi vnikol až do pokutového územia, kde ponúkol ako na tácke zakončenie pre Luuka De Jonga – 3:0.

Zápasové štatistiky: Strely na bránku: 4-2, percento držania lopty: 36% – 64%, počet prihrávok mužstiev: 341 – 630.

Pre Ajax tvrdá porážka

Hráči Ajaxu Amsterdam prehltli na Philips Stadium trpkú pilulku. Nepodali zďaleka presvedčivý výkon a skomplikovali si boj o druhú priečku v tabuľke. Hlavný tréner mužstva John Heitinga cítil, že jeho tím je v tomto zápas neopatrný a netrpezlivý. „V týchto veľkých zápasoch očakávame od seba viac. Dnes sme si to jednoducho prehrali… Domáci išli pomerne skoro do vedenia, už vtedy ste si mohli povedať, aký to bude zápas. Mali sme svoje príležitosti a šance, ale nedali sme gól. Priznávame, že boli oveľa lepší ako my.“

Jeho následné hodnotenie duelu. „Vďaka premenenej penalte viedol PSV už 2:0. Tú situáciu sme si zavinili sami. Potom prišla po prvom polčase šanca Taylora, mohli sme znížiť. Taktiež Brian Brobbey sa k nej tiež dostal dvomi, alebo tromi strelami. Dnes sme však boli odsúdení na prehru. V týchto veľkých zápasoch skutočne čakáme od seba viac. Ako hráč musíte chcieť, aby veci dopadli jednoducho lepšie. Je to ťažká lekcia,“ povzdychol si John Heitinga.

Po prehre v Eindhovene nasleduje budúci týždeň – v nedeľu 30. 4. 2023 o 18:00 h – finále holandského pohára, ktoré sa uskutoční na rotterdamskom De Kuip. Ajax sa bude chcieť Eindhovenu revanšovať, to dozaista. „Vtedy sa môžeme za túto prehru pomstiť. Tím musí začať konať. Každý sa bude musieť s touto prehrou vyrovnať po svojom. Budeme sa musieť na tento zápas pozrieť pozorne a kriticky si položiť otázku: čo sa to zakaždým deje?,“ hovoril John Heitinga.

Čo sa týka tabuľky Eredivisie: po víťazstve 3:1 nad Utrechtom má vedúci Feyenoord Rotterdam na svojom konte 73 bodov. Druhý PSV má bodov 65, tretí Ajax Amsterdam 62. Budúci víkend je kvôli spomínanému pohárovému finále v Eredivisie prestávka.