• Futbal

Liga Portugal: FC Porto sa predvedie na trávniku SC Vitória Guimaraes

Program 11. kola Ligy Portugal bude patriť bezpochyby lisabonskému derby medzi Sportingom a Benficou. Okrem tejto chuťovky vzbudzuje patričný rešpekt aj dnešný zápas, ktorý sa odohrá na Estádio D. Alfonso Henriques. Stretnú sa v ňom piata SC Vitória Guimaraes a tretie FC Porto. „Portskí draci“ si situáciu v tabuľke skomplikovali minulokolovou domácou prehrou s Estorilom Praia, akiste nečakanou a navzdory všetkému nevynútenou. Teraz tak musia po sebe tak – trochu poupratovať a minimalizovať straty na trávniku mužstva, ktoré je ale na svojom vlastnom štadióne mimoriadne silné. Podarí sa im to? SC Vitória historicky predviedla už nejedno ligové prekvapenie. Je to jednoducho zápas, ktorý sa môže skončiť akokoľvek. Preto si ho nenechajte ujsť, odvysielame ho dnes, v sobotu 11. 11. 2023 o 21:30 h na stanici Arena Sport 1 a odkomentuje ho pre vás Ivan Bacho.

V prípade výhry sa môžu domáci dotiahnuť na Porto

O tom, aká skvelá je zatiaľ sezóna v podaní Vitórie Guimaraes svedčí fakt, že ak dnes zverenci trénera Álvara Pacheca vyhrajú, v tabuľke sa bodovo dotiahnu na svojho súpera – FC Porto. Môže za to na pomery klubu skvelá bilancia v tabuľke – 6 víťazstiev, 1 remíza a 3 prehry so skóre 17:11 a 19 bodmi. Vitória naposledy síce nešťastne prehrala na ihrisku Moreirense 0:1, no predtým 3- krát vyhrala a šplhala sa tabuľkou nahor. Doposiaľ najhoršiu ligovú prehru v ročníku jej pripravila na začiatku septembra Benfica, s ktorou prehrala na Estádio da Luz 0:4.

V tábore Vitórie si pred dneškom veria. Sú vysoko v tabuľke, sú vo forme a po Sportingu majú druhú najlepšiu bilanciu na domácom trávniku. To sú silné karty, ktoré zverenci trénera Álvara Pacheca nechcú pustiť z rúk. Domáci kouč hovoril aj o tom:

„Máme veľkú túžbu. Tešíme sa na zápas, v ktorom chceme dosiahnuť to, čo chce každý náš fanúšik. Je dobré cítiť podporu našej pevnosti, nášho štadióna. Naši fanúšikovia nám to umožňujú vďaka podpore, ktorú nám poskytujú a vášni, ktorú nám dávajú. Sme druhý tím v Lige Portugal čo sa týka počtu bodov z domácich zápasov. A dnes budeme hrať opäť doma. Opakujem, máme veľkú túžbu – naplniť naše poslanie, vyhrať a získať tri body pred zrakmi našich fanúšikov,“ akiste dobre sa počúvali tieto slová priaznivcom Vitórie.

Pred Portom však majú domáci patričný rešpekt. „FC Porto má rovnakého trénera už mnoho rokov. Sérgio Conceicao je jasne stotožnený s tým,  aká je jeho myšlienka hry. Majú mužstvo s dobrými hráčmi a celkovo silným tímom. Zameriavam sa však na to, ako sa darí prioritne nám. Musíme ísť za víťazstvom. Chcem, aby bol môj tím odvážny, dominantný, schopný kontrolovať hru a vnucovať naše nápady a stratégiu a režírovať hru tak, ako chceme. Viem, že môj tím a moji hráči budú odhodlaní a sústredení a predovšetkým s duchom víťazov, aby dokázali v zápase presadiť to, čo chceme a boli sme odmenení tromi bodmi,“ hlásal do boja domáci kouč.

Náročná misia pre Drakov

Futbalisti FC Porto si situáciu v Lige Portugal skomplikovali zbytočnou minulotýždňovou prehrou na Estádio do Dragao proti Estorilu Praia. Zdalo sa, že svojho súpera trochu podcenili a sami nemali ideálny zápasový deň. Neboli v ideálnom rozpoložení, na ich kopačkách nebola strelecká pohoda a pykali v 75. min, keď sa gólovo presadil hosťujúci J. Holsgrove.

Táto strata sa ešte dá zaceliť, bola však nevynútená. A úplne zbytočná. V tomto kole by Porto mohlo vyťažiť z faktu, že sa zajtra hrá lisabonské derby a niekto z dvojice Sporting – Benfica s určitosťou stratí body. Zatiaľ je tabuľková situácia nasledovná: 1. Sporting – 28 bodov. 2. Benfica – 25 bodov. 3. FC Porto – 22 bodov. Za Drakmi už číha 20 – bodová Braga a ako sme písali, 19- bodová Vitória Guimaraes.

Práve s ňou sa idú dnes zápasovo narobiť ako v šichte v  bani. Aspoň, že si náladu a celkové nastavenie napravili v utorok, keď v rámci 4. kola skupiny Ligy majstrov zdolali belgické Antverpy 2:0 po góloch Evanilsona z penalty (32. min) a Pepeho z 90. min. Rolu favorita im uľahčilo vylúčenie hosťujúceho Ekkelenkampa v 52. min. V H – skupine stojí Porto na tom dobre, keď má 9 bodov, podobne ako vedúca Barcelona, s ktorou sa najbližšie stretne po reprezentačnej prestávke na jej pôde.

Tréner Porta Sérgio Conceicao pred dnešným súperom tak- trochu varoval. Je si vedomý, že Vitória je na domácom trávniku ťažkým orieškom. „Dnešný súper je dôsledný, útočí jednoduchým, priamym spôsobom a snaží sa využívať chyby súperov. Musíme uznať kvalitu Vitórie, no sami musíme vnútiť súperovi svoju hru a kontrolovať ju energickým spôsobom, hrať s patričnou intenzitou. Musíme byť verní tomu, čo je pre nás charakteristické v posledných rokoch.“

Pokračoval: „Pracujeme tvrdo, ako len môžeme, aby sme splnili požiadavky fanúšikov. Máme čo naprávať. Pokiaľ ide o kolektív a mužstvo, to sa mi viac páčilo v zápase s Antverpami v Lige majstrov, ako minulý týždeň proti Estorilu Praia. Za svojimi snami musíme ísť s obrovskou túžbou a radi by sme sa čím skôr prepracovali na prvé miesto v Lige Portugal. Mrzí ma piskot z tribún, ktorý bolo počuť počas zápasu s Antverpami. Žiaľ, v zápase sme urobili veľa chýb, ale to je futbal… Uvedomujeme si, že v mužstve s takýmito hráčmi je povinnosťou vyhrávať a hrať dobrý futbal,“ hovoril na tlačovej konferencii Sérgio Conceicao.

Posledných 5 vzájomných zápasov medzi Vitória SC a FC Porto:

 

27.5. 2023 Porto – Vitória 3:0

21.1. 2023 Vitória – Porto 0:1

16.7. 2022 Porto – Vitória  2:1 (príprava)

10.4. 2022 Vitória – Porto 0:1

28.11. 2021 Porto – Vitória 2:1

FC Porto by rado dnes na trávniku SC Vitória Guimaraes zložilo opravnú skúšku za minulotýždňový nezvládnutý zápas. Nebude to však mať ani zďaleka jednoduché. Domáci budú nabudení, hladní po futbale a presadení sa, oddýchnutí… Akiste si nenechajú ísť príležitosť dotiahnuť sa na Porťanov, ak im to tabuľkové počty umožňujú. Čo umožňujú. Aj preto si nenechajte ujsť zápas 11. kola Ligy Portugal medzi SC Vitória Guimaraes a FC Porto, ktorý odvysielame dnes, v sobotu 11. 11. 2023 o 21:30 h na stanici Arena Sport 1. Prevedie vás ním náš komentátor Ivan Bacho.