• Futbal

De Topper: Stopercentné PSV Eindhoven proti zdecimovanému Ajaxu Amsterdam

 

Nedeľný program 10. kola holandskej Eredivisie prináša futbalovým fanúšikom skutočnú chuťovku. Odohrá sa De Topper, zápas medzi PSV Eindhoven a Ajaxom Amsterdam, ktorý má aktuálne totálneho favorita v domácom tábore. PSV totižto prechádza súťažou ako nôž horúcim maslom, je herne a výsledkovo presvedčivý, keď vyhral všetkých 9 ligových zápasov. V úplnom protiklade je hosťujúci Ajax, ktorý sa skraja sezóny príšerne trápi a nevie sa nakopnúť. Bodom zlomu negativity bola jeho minulotýždňová prehra na trávniku posledného Utrechtu 3:4, po ktorej sa tento slávny klub ocitol na nedôstojnom 17. mieste! Vo štvrtok navyše, pod dočasným trénerom Madurom prehral v Európskej lige na pôde anglického Brightonu 0:2. Kedy sa táto mizéria, toto fiasko skončí? Nakopne sa Ajax dnes, alebo si ešte viac nasype soľ do rany? Dozviete sa dnes o 14:30 h v priamom prenose na stanici Arena Sport 1. Komentovať ho pre vás bude náš Vladimír Kováč.

Fantastická jazda PSV

Zverenci trénera Petra Bosza sú v tejto sezóne suverénni. Pravdupovediac, čakalo sa, že budú na čelných pozíciách tabuľky, no vari nikto nepredpokladal, že zvládnu všetkých úvodných 9 ligových zápasov Eredivisie. Je to veľmi príjemné prekvapenie, ktoré akiste navodzuje novú situáciu v porovnaní s minulou sezónou a zamotáva tajničku o jednom neznámom – o držiteľovi titulu. Nakoľko takto rozbehnutý mančaft bude ťažké zastaviť, z čoho majú bolehlav hlavne vo Feyenoorde Rotterdam.

V Eindhovene jednoducho veci do seba správne zapadli. Mužstvo má tú správnu chémiu, hráči si rozumejú a sú skvele takticky vedení. V zápasoch vedia chytiť pre seba momentum, tú správnu dynamiku a navyše majú v kádri hneď niekoľko gólovo produktívnych hráčov, ktorí to vedia zobrať „na seba“. Počnúc útočníkom Luukom De Jongom či Hirvingom Lozanom. Takto dobre namazaný stroj je postrachom pre všetky tímy. Nečudo, že PSV má bilanciu 9 víťazstiev, skóre 30:3 a 27 získaných bodov. V Eredivisie naposledy aj v našom priamom prenose zdolal Fortunu Sittard 3:1 po góloch Tila, Ramalha a Bakayoka, pričom len miernou čiernou škvrnou bol zbytočný pokutový kop, ktorý zahrávali hostia v posledných sekundách zápasu a premenil ho K. Sierhuis.

V utorok sa hráči Eindhovenu predviedli v rámci 3. kola skupinovej fázy Ligy majstrov na ihrisku francúzskeho Racingu Lens. V B- skupine si pripísali 2. bod, keď remizovali 1:1. Do vedenia išli v 54. min, keď sa presadil krídelník Bakayoko. Za domácich v 65. min vyrovnával E. Wahi. Pre PSV je to škoda, pretože v konkurencii Arsenalu Londýn a FC Sevilla by mohol výraznejšie zamiešať postupovými kartami. Takto je so spomínanými 2 bodmi na poslednom 4. mieste v skupine.

Teraz už ale prelaďuje na domácu scénu a na zápas s Ajaxom. S vyjadrení trénera Petr Bosza srší rešpekt, ale aj odhodlanie zvíťaziť, už 10. – krát v sezóne. „De Topper v nedeľu je a zostáva top zápas. Napriek postaveniu Ajaxu v tabuľke a jeho momentálnej situácii. Ajax je nebezpečný súper. Nikdy to proti nemu nebude ľahké. Ale kvôli ich postaveniu v tabuľke je ich sebavedomie veľmi krehké… Musíme dať do toho všetko, aby sme vyhrali a potešili fanúšikov. Každý musí byť na 100% pripravený a odhodlaný dosiahnuť úspech,“ hovoril domáci kouč.

Peter Bosz naznačil, že Noa Lang je zranený na dlhší čas, no nie je jediný, kto dnes bude PSV chýbať. „Armel Bella – Kotchap nebude hrať kvôli zraneniu proti Ajaxu. Aká je jeho presná situácia sa ukáže neskôr.“ Potešilo ho však, že Jerdy Shouten je v predbežnom výbere holandskej reprezentácii na kvalifikačné zápasy Majstrovstiev Európy proti Írsku a Gibraltáru. Podľa jeho názoru je Jeryho prítomnosť v národnom tíme úplne oprávnená. „Darí sa mu s nami veľmi dobre. Som presvedčený, že zvládne úroveň holandskej reprezentácie, jeho miesto v predbežnom výbere je určite opodstatnené a dáva zmysel,“ zakončil Peter Bosz.

Prehĺbenie, či von z krízy?!

O Ajaxe sa toho už pohovorilo a popísalo dosť. Jednoducho – jeho forma a herný prejav sú zarážajúce. Takmer na neuverenie na taký stále slávny tím. Mužstvo však herne trpí, má slabé miesta a absolútne mu k spokojnosti nefunguje defenzívna zložka tímu. Ukázalo sa to minulý týždeň aj v našom priamom prenose z Utrechtu. Ajax pricestoval na pôdu posledného mužstva a dlho – predlho mu na trávniku fungovalo zhola nič. Paberkoval, kríval na obe nohy a prehrával 0:2. Po góloch Flaminga a Van der Hoorna by na neho nevsadil nikto ani deravý groš…

Predsa sa vtedy ešte zverenci Mauricea Steijna pozviechali z dna a skóre absolútne fantasticky otočili po dvoch presných zásahoch Hlynnsona a premenenej penalte Stewena Bergwijna zo 65. min. Potom však prišla stará – známa pesnička: po absolútne nezvládnutej situácii prišiel gól na 3:3 z kopačky J. Toornstru a po prvom nútenom prerušení, keď rozhodcovi zase vadil plastový pohár hodený z hľadiska, prišiel ďalší trest a Ajax doslova detronizoval rozdielovým gólom Fraulo – vtedy, v tej chvíli sa hráči Ajaxu plílili na úplnom holom dne.

Vedenie klubu deň po zápase predsa len odvolalo hlavného trénera Mauricea Steijna a vedením mužstva poverilo dočasného trénera, ktorým sa stal Hedwiges Maduro. Na lavičke s ním Ajax opäť prehral, tentoraz vo štvrtok v rámci 3. hracieho kola Európskej ligy na trávniku anglického Brightonu a Hove Albion 0:2. Bol to pomerne jednoznačný zápas, ktorý gólmi rozhodli Joao Pedro a Ansu Fati.

Podstatný pre Ajax je dnešný zápas. V jeho tábore nechcú ďalšiu ligovú potupu, lež si prajú konečne sa pozviechať, výsledkovo sa chytiť a dostať sa zo zostupových vôd. Áno, čítate správne. Ajax je totižto na 17. mieste v tabuľke Eredivisie s bilanciou 1  víťazstvo, 2 remízy a 4 prehry so skóre 11:16 a 5 bodmi. Má pritom k dobru 2 dohrávky, pričom tú prvú odohrá vo štvrtok doma proti Volendamu.

Dočasný tréner Maduro sa pred zápasom s PSV najprv obhliadol za vystúpením v Európe, kde tiež Ajaxu ruže nekvitnú a je s 2 bodmi posledný v tabuľke B- skupiny. „Brighton bol jedinečný súper. Celá Premier League zápasí so štýlom hry Brightonu, takže sme sa rozhodli hrať na ihrisku trochu nižšie, s nižšie postaveným ťažiskom. Vzdialenosti medzi našimi formáciami boli menšie, takže aj to je návod, ktorý môžeme v nedeľu praktikovať a na koncepte ktorom môžeme pracovať. Ofenzívne sme však neboli dosť dobrí. Stále sme bránili, pretože sme jednoducho neboli dosť dobrí. Musíme byť pokojnejší na lopte, ale potrebujeme aj odvahu hrať smerom dopredu. Keď dosiahneme výsledky, verím, že sa nám vráti vnútorná pohoda. Preto musíme byť pozitívni a ukázať hráčom, čo sme urobili dobre.“

Maduro plánuje s tímom vycestovať do Eindhovenu s iným taktickým plánom. „Dáva zmysel, aby sme robili na ihrisku niečo iné, pretože PSV je iný tím. PSV hrá trochu viac „holandský“ futbal. Je to útočný tím, ktorý chce všetko v zápase vyriešiť futbalovo. Musíme pozorne brániť a protiútoky proti nemu by mohli byť logickým vyústením deja na ihrisku. PSV je dobrý tím, ktorý má formu. Musíme mať opäť dobrú tímovú disciplínu a veriť, že môžeme vyhrať. Urobíme všetko, čo bude v našich silách, aby sme tím dobre pripravili. Dobre spolupracujeme a momentálne sa snažíme pomôcť Ajaxu Amsterdam,“ hovoril dočasný tréner Maduro.

Posledných 5 vzájomných zápasov medzi PSV a Ajaxom:

  1. 4. 2023 Ajax – PSV 1:1 (2:3) (pohár)
  2. 4. 2023 PSV – Ajax 3:0
  3. 11. 2022 Ajax- PSV 1:2
  4. 7. 2022 Ajax – PSV 3:5
  5. 4. 2022 Psv – Ajax 2:1 (pohár)

PSV Eindhoven zdolal Ajax Amsterdam v minulej sezóne vo všetkých 4 vzájomných zápasoch. Ako bude dnes na Phillips Stadione? Dočká sa PSV svojej 10. výhry v sezóne a ešte viac potupí svojho protivníka? Alebo sa Ajax predsa len v De Topper pozviecha a dá zabudnúť na nevydarený úvod do sezóny? Zápas PSV Eindhoven – Ajax Amsterdam odvysielame dnes, v nedeľu 29. 10. 2023 o 14:30 h na stanici Arena Sport 1. Odkomentuje ho pre vás náš Vladimír Kováč.