• Futbal

Dnes rozhodujúci zápas Slovákov: Ak zabodujeme proti Islandu, postúpime na futbalové EURO 2024

Na snímke tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Francesco Calzona počas tlačovej konferencie k nominácii na zápasy kvalifikácie majstrovstiev Európy 2024 proti Islandu a Bosne a Hercegovine 9. novembra 2023 v Bratislave. Fubalisti Ľubomír Šatka, Samuel Mráz, Milan Škriniar (všetci Slovensko) a vpravo Musa Gurbanli (Azerbajdžan) po zápase 5. kola 3. skupiny C-divízie Ligy národov vo futbale Slovensko – Azerbajdžan 22. septembra 2022 v Trnave. Slovenská futbalová reprezentácia. FOTO TASR – Pavol Zachar/ FOTO TASR – Martin Baumann

 

Slovenská futbalová reprezentácia je len krôčik od obrovského úspechu. Dnes o 20:45 h privítame na vypredanom bratislavskom Tehelnom poli Island a ak minimálne remizujeme, už s určitosťou skončíme na druhej, a teda postupovej priečke v kvalifikačnej J skupine. To by znamenalo, že sa kvalifikujeme na budúcoročný európsky šampionát, ktorý bude organizovať Nemecko.

Sme pod tlakom očakávaní

Postúpiť si dnes akiste želá celý národ. Akoby inak. Situáciu tak musíme kuť za horúca. Pravdou je, že všetky indície nasvedčujú, že sa to dnes zverencom talianskeho trénera Francesca Calzonu podarí. Nebude to však jednoduché. Hrá však pre nás domáce prostredie, 5- bodový náskok v tabuľke J skupiny a veríme, že aj dobrá forma a rozpoloženie našich reprezentantov.

Dôležité bude určovať na trávniku tempo dnešného zápasu. Musíme byť kompaktní, kontrolovane útočiť, hrať dynamicky a kombinačne precízne. Nemôžeme sa, naopak, nechať poblázniť zaplneným Tehelným poľom a dostať sa s nebezpečným Islandom do zápasových pretekov. Veríme, že náš reprezentačný tréner zvolí dobrú zostavu, vhodnú taktiku a spoločne sa dnes budeme tešiť z ďalšieho úspechu pre celý slovenský futbal. Ale nepredbiehajme. Tlak očakávaní pred rozhodujúcim domácim zápasom nám už v minulosti dvakrát neprospel. A popálili sme sa!

V obrane jedna zmena

Ako dnes nastúpia Slováci proti Islandu? V bránke bude s určitosťou Martin Dúbravka, jeden z hrdinov tejto kvalifikácie. Má super zákroky, vyžaruje pokoj a istotu. Do karát nám zahralo, že odchytal aj jeden zápas na klubovej úrovni, keď sa v rámci Carabao Cupu so svojim Newcaste predstavil na Old Trafford a vychytal tam čisté konto. Jeho výkon bol bez chybičky.

V obrannej formácii budeme musieť riešiť jeden rébus. Naša stálica, pravý obranca Peter Pekarík, totižto stojí kvôli kartovému trestu. Jeho miesto tak zrejme zaujme univerzál zo Slavie Praha Michal Tomič. Je to poctivý futbalista, ofenzívne ladený o ktorého výkon sa netreba báť. Hral už proti Lichtenštajnsku. Na stopérskych postoch nastúpia Denis Vavro a Milan Škriniar. Vavro, napriek niektorým chybičkám a pozičným zaváhaniam odvádza pre náš národný tím cenné služby. Darí sa mu aj s Kodaňou v Lige majstrov, pred týždňom zdolali Manchester United. Podobne vo forme je aj Milan Škriniar. Dôležité je, že v PSG hráva pravidelne. Veľa si sľubujeme od Dávida Hancka naľavo. V tejto kvalifikácii má bilanciu 2 góly a 2 asistencie a veríme, že dnes bude opäť jedným z našich žolíkov. Je to fantastický futbalista.

Ukážte sa, útočníci!

V záložnej formácii by malo byť jasno. Fantastickým futbalistom je aj Stanislav Lobotka. Síce sa jeho Neapolu nedarí a má nového trénera Mazzarriho, veríme, že jeho myšlienky sú nateraz s národným tímom. Doslova potrebujeme jeho vklad na role dispečera. Jeho ochotu behať, kreativitu, odoberanie lôpt- teda to, čo stále. Vedľa neho nastúpi Juraj Kucka, ktorý je skvelý v dopĺňaní útoku a v súbojovosti by sa mohol vyrovnať súperovi. Potrebujeme, aby hral nanajvýš čisto. Pred nimi v úlohe čísla 10 je istotou Ondrej Duda, Calzonov obľúbenec. Ani jemu sa v talianskej Serie A nedarí s Hellasom Verona sa potáca na dne súťaže. Nevie, čo je to s mužstvom zvíťaziť. Dnes však potrebujeme sviežeho a motivovaného Dudu, na ktorého pleciach bude ležať naša ofenzívna nadstavba. Pokojne to môže byť jeho zápas.

V útočnej formácii máme niekoľko otáznikov. Pre viacero príčin. Na ľavom krídle by mal nastúpiť Tomáš Suslov, ktorého zrejme tréner uprednostní pred Ivanom Schranzom. Suslov je zdravo drzý, technicky dobre vybavený futbalista s efektívnou kľučkou na os, čiže dovnútra. Jeho prínos, ťahy a kombinácie by dnes mohli strhnúť mužstvo, ale aj zaplnené Tehelné pole. Na ľavom krídle je istotou Lukáš Haraslín. Legionár zo Sparty Praha sa už vystrábil z predchádzajúceho zranenia a odohral niekoľko zápasov. Na ihrisku Glasgowu Rangers pred týždňom dokonca skóroval. Je rýchly, ťahový, má kvalitnú koncovku. Môže byť našim (postupovým) žolíkom.

Veľká polemika je čo sa týka obsadenia postu hrotového útočníka. Hrať by mal Róbert Boženík, ktorý cez víkend skóroval v drese portugalskej Boavisty Porto. Na konte má už 6 ligových a 1 pohárový gól. Tlačí sa do koncovky, do kombinácie, je platný, i keď dlho čaká na ďalší reprezentačný gól. Pretrhne streleckú smolu dnes? Podobne je na tom Róbert Polievka, ktorý odohral 7 zápasov, no ešte neskóroval. Nikto nad ním neláme palicu, je to charakterný hráč, poctivec, ktorý dáva do hry srdce a veríme, že ak jeho gól má niekedy prísť, tak príde dnes. Či bude v základnej zostave, to nevedno… Skôr ho vidíme v role žolíka, podobne ako Ivana Schranza, Dávida Ďuriša či Róberta Maka.

Predpokladaná zostava Slovenska: Dúbravka – Tomič, Vavro, Škriniar, Hancko – Lobotka, Kucka – Suslov, Duda, Haraslín – Boženík.

Zápas kvalifikačnej J skupiny Slovensko – Island sa odohrá dnes, 16. 11. 2023 o 20:45 h na bratislavskom Tehelnom poli. Rozhoduje ho Angličan Pawson.