• Hokej

Doma mali problém prepnúť do play-off módu, napriek tomu sú Spišiaci v semifinále: Wojnar: Rozhodla aj naša chytrosť

Na snímke lavička Spišskej Novej Vsi, uprostred tréner Vlastimil Wojnar v druhom zápase štvrťfinále play-off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Spišská Nová Ves – HC ’05 Banská Bystrica v Spišskej Novej Vsi 19. marca 2024. Zdroj: FOTO TASR/František Iván

 

Hokejisti HK Spišská Nová Ves zopakovali úspech spred roka. Podobne ako vtedy, tak aj tentoraz sa zverenci českého trénera Vlastimila Wojnara prebojovali do semifinále Tipos extraligy. A tak ako minulý ročník, tak aj teraz boli ich štvrťfinálovým súperom hráči HC´05 Banská Bystrica, ktorí tentoraz nemali nárok pomýšľať na prípadný úspech. Spišiaci totižto sériou prešli hladko 4:0 na zápasy.

Všetko sa to začalo v Spiš Aréne. V 1. štvrťfinálovom zápase sa domáci tešili z víťazstva po góle v predĺžení, ktorý strelil útočník Nellis. 2. zápas sa dlho niesol v znamení výsledkovej dominancie hostí, ho v absolútnom závere Spišiaci zasypali brankára Krošelja 3 gólmi a radovali sa z víťazstva 4:2.

V Banskej Bystrici to bol v 3. zápase dlho boj. Spišiaci viedli 2:0 aj 3:1, no Banskobystričania gólom Turnbulla v poslednej minúte dokázali vyrovnať na 3:3. Predlžovalo sa tak, nuž a opäť sa radovali zverenci trénera Vlastimila Wojnara, ktorí vyhrali 4:3 pp. V poslednom zápase série to bola už len labutia pieseň pre domácich hráčov – Spišiaci duel absolútne opanovali, vyhrali 6:3 a v najkratšom možnom čase postúpili do semifinále.

Český tréner Vlastimil Wojnar po poslednom zápase hovoril nasledovne:

„Samozrejme, Banská Bystrica už nemala čo stratiť a bolo vidieť, že všetko vložila do záverečnej tretiny. Tento spôsob hry sme očakávali a povedali sme si, že budeme dobre brániť a vyčkávať na brejky. To sa nakoniec potvrdilo. Duel však nebol ľahký. Prehrávali sme 0:1, následne sme hrali oslabení o dvoch hráčov, kde sme to parádne zvládli a zrejme toto bol taký bod zlomu,“ nechal sa počuť.

S postupom do semifinále sú na Spiši spokojní, vedia však, že túto bitku zvládli prioritne preto, že boli rozhodnejší v kľúčových fázach zápasov. Vedeli na seba strhnúť momentum. Zlomovým bodom bol aj fantasticky zvládnutý záver zápasu číslo 2 v Spišskej Novej Vsi.

„Áno, sme spokojní, ale rozhodne to boli ťažké duely. Keď si to rozmeníme na drobné – 1. zápas rozhodlo predĺženie, 2. sme otáčali, 3. pre zmenu súper vyrovnal a muselo sa ísť opäť predlžovať. Až ten posledný zápas dopadol jednoznačne pre nás, a to vďaka tomu, že sme boli chytrí,“ potvrdil.

Zdalo sa a potvrdil to aj kouč Novejši, že v domácich zápasoch sa Spišiakom veľmi nedarilo. Pritom fanúšikovia si môžu veľmi dobre pamätať na 1. polovicu extraligovej sezóny, keď boli na vlastnom ľade dominantní a vyhrali prvých 16-17 zápasov. Neskôr sa karta mierne otočila a už domáci ľad nebol pre nich takou veľkou zbraňou. Napriek všetkému sú klube spokojní.

„V domácom prostredí sme boli zviazaní, pretože sa na nás pozeralo ako na favorita. Myslím si, že právom. 40 kôl sme viedli Tipos extraligu a museli sme to potvrdiť. Dôležité bolo, že sme za súperom prišli s cieľom odohrať to systémovo, ako najlepšie sa bude dať. Môžeme byť spokojní,“ vyjadril sa Vlastimil Wojnar.

O tom, že na domácom ľade to proti Banskej Bystrici nebolo stopercentné potvrdil aj kapitán mužstva Branislav Rapáč.

„Doma v Spiš Aréne sme mali problém prepnúť sa do play-off módu. Hrali sme to ako bežné stretnutia, preto tie priebehy boli také, aké boli. Vonku sme však hrali tak, ako sme chceli. Boli sme tím, ktorý hral s pukom, ktorý si vytváral šance. Pre Banskú Bystricu je to určite krutý koniec ročníka, hlavne tá otočka z druhého zápasu a prehry v predĺžení. Náš postup je však zaslúžený,“ zakončil domáci srdciar, ktorý očakáva spolu s mužstvom semifinálového súpera. O tom, kto to bude sa ešte len rozhodne, nakoľko séria medzi HK Nitra a HK Poprad je v plnom prúde.