• Futbal

Slovákov čaká zápas roka: Bude sa postupový chlieb lámať dnes v Luxemburgu?

Zdroj: FOTO TASR/Jaroslav Novák

 

Slovenskú futbalovú reprezentáciu čaká zápas roka. Z pohľadu prípadného postupu na EURO 2024 do Nemecka určite. V pondelok 16. októbra 2023 sa v zápase s úvodným hvizdom od 20:45 h predstaví v Luxemburgu proti domácemu výberu. Zverenci talianskeho trénera Francesca Calzonu sú proti Luxembursku favoritom a ak by sa im podarilo v akiste ťažkom stretnutí uspieť, postupové počty nám budú priaznivo naklonené. 

Nadviazať na druhý polčas z Porta

Slováci v piatok odohrali náročný zápas na Estádio do Dragao. Proti domácemu Portugalsku, ktoré vyhralo 3:2 a už s určitosťou postúpilo na európsky šampionát, sme ťahali za kratší koniec. Herne sa nám nevydarilo hlavne úvodné dejstvo, keď mali Cristiano Ronaldo a spol. na trávniku svoj monopol. Boli jasne lepší, kreatívnejší, nápaditejší a dvakrát prekonali inak hrdinu večera, fenomenálneho brankára Dúbravku.

Po zmene strán sme ale diametrálne zlepšili svoj prejav. Bol ucelenejší, kompaktnejší o poznanie aktívnejší. Odmenou nám boli dva strelené góly z kopačiek Dávida Hancka a Stanislava Lobotku, ktoré ešte spravili zo zápasu v Porte záverečnú drámu. Na body sa nám však nepodarilo dosiahnuť, čo akiste budeme chcieť zmeniť v Luxemburgu.

V hneď 1. kvalifikačnom zápase J skupiny sme doma v Trnave s Luxemburskom remizovali 0:0. Už vtedy sa ukázala sila a potenciál zverencov Luca Holtza. Tí urobili obrovský progres, čo dokumentovali aj v kvalifikácii, v ktorej získali už úctihodných 11 bodov. Len 2 tak strácajú v tabuľke na náš výber. O to bude pondelkový súboj pikantnejší. A dôležitejší z hľadiska postupu zároveň.

Počítame s miernou obmenou zostavy

Do bránky národného mužstva sa postaví Martin Dúbravka. Brankár Newcastle United v piatok doslova čaroval. Bol okúzľujúci a takého ho chceme mať aj v Luxemburgu. Je vo fantastickej forme, a to vo svojom klube robí len náhradníka.

V obrannej formácii očakávame 1 zmenu. Napravo s určitosťou nastúpi Peter Pekarík, ktorému piatkový zápas síce nevyšiel podľa predstáv, ale je naša jednotka na tomto poste. Je svedomitý, poctivý a výborne fyzicky pripravený. Vedľa neho tentoraz Norbert Gyombér, podobne ako doma proti Lichtenštajnsku. Na stopérskom poste ho doplní Milan Škriniar, kapitán nášho výberu, na ktorého pleciach bude ťarcha konštruktívnej rozohrávky a defenzívneho usmernenia. Dôležité bude pre oboch stopérov pri prípadne našej vyššie postavenej obrane predskakovať v súbojoch domácich. Naľavo je istotou Dávid Hancko, ďalší futbalista s výbornou (aj streleckou) formou.

V zálohe by sme mali podržať Juraja Kucku. Hráčovi Slovana  nevyšiel úplne k spokojnosti zápas v Porte, kde išiel dole z trávnika cez polčas. No jeho fyzickú hru, súbojovosť a doplnenie útočnej formácie budeme potrebovať. Odľahčí tak Stanislava Lobotku, ktorý sa môže venovať robote, ktorú robí najlepšie. Svetovo. Rola tvorcu hry opäť pripadne Ondrejovi Dudovi. Musí to byť jeho zápas. Nesmie kaziť, lež produktívne tvoriť, zakladať a prípadne zakončovať naše útočné akcie.

Jedna zmena bude v útočnej formácii podľa viacerých indícií. Na pravom krídle by mal opätovne dostať príležitosť Ivan Schranz, od ktorého budeme potrebovať tentoraz už aj ofenzívnu nadstavbu. Možno strelený gól. Jednoducho musí byť viac výrazný v ofenzíve, ako v piatok. Podobne ako Róbert Boženík na hrote útoku. Toto môže byť zápas, kde sa mu zadarí a strelecky sa v reprezentácii nanovo prebudí. Má na to všetky adekvátne predpoklady. Na ľavom krídle si vypýtal miestenku v zostave Tomáš Suslov. Správne drzý futbalista v druhom polčase v Porte rozhýbal našu hru, bol aktívny, smelý, pýtal sa do zakončenia. Áno, podchvíľou hral na seba, no jeho prieniky, kľučky a aktívna práca nám môžu priniesť gólový úžitok. Poďme si preň.

Predpokladaná zostava Slovenska: Dúbravka – Pekarík, Gyombér, Škriniar, Hancko – Kucka, Lobotka – Schranz, Duda, Suslov – Boženík.

Zápas kvalifikačnej J skupiny Luxembursko – Slovensko sa odohrá v pondelok 16. 10. 2023 o 20:45 h. Rozhoduje ho Španiel Sanchez.