• Futbal

Estádio de Vizela svedkom trojbodovej snahy majstrovskej Benficy Lisabon

Liga Portugal Betclic ponúka ďalší futbalový bonbónik. Majstrovská Benfica Lisabon, ktorá v prvom kole padla, aj zásluhou Slováka Róberta Boženíka na ihrisku Boavisty Porto, chytá víťazný dych. Zverenci trénera Rogera Schmidta totižto v posledných troch ligových zápasoch nezaváhali. Pokračovať v nastolenom trende by „Orli“ chceli dnes na trávniku nepríjemného celku – FC Vizela. Nebudú to však mať akiste ľahké a ich trojbodový sen môže dostať vážne trhliny. Nenechajte si ujsť všetko podstatné dnes, t.j. sobotu 16. 9. 2023 o 21:30 h na stanici Arena Sport 1. Zápasom vás prevedie náš komentátor Vladimír Kováč.

Vizela je pripravená písať históriu

Estádio de Vizela bude dnes svedkom futbalového sviatku. Pre domácich bude zápas s Benficou sviatkom určite. Chcú však obstáť so cťou, zabojovať a zabodovať, nechcú byť len prívetiví hostitelia. FC Vizela je pritom po všetkých stránkach nepríjemný súper. Presvedčil sa o tom v 1. kole Liga Portugal aj Sporting Lisabon, ktorý proti nej zachraňoval 3 body v 9. minúte nadstaveného času (3:2). Okrem prehry so Sportingom zaznamenal tím nasledujúce výsledky: Arouca (2:2), Guimaraes (0:2) a v poslednom zápase pred reprezentačnou prestávkou prišla výhra nad Gil Vicente 1:0 po góle M. Pereiru z 56. minúty.

V aktuálnej tabuľke súťaže patrí Vizele 12. miesto s bilanciou 1-1-2, skóre 5:7 a 4 bodmi. Čo je zaujímavé, mužstvo vedie Španiel Pablo Villar. Ten Pablo Villar, ktorý bol od októbra do decembra 2021 hlavným trénerom vtedy ligového slovenského celku FK Pohronie – Žiar nad Hronom Dolná Ždaňa. Na tlačovej konferencii sa tento stále mladý, 36- ročný tréner prezentoval v pozitívnom duchu. „Tím je pripravený a motivovaný. Práca mužstva v posledných dňoch bola veľmi dobrá, sme pripravení prvýkrát vyhrať proti silnej Benfice. Ideme do zápasu s maximálnou motiváciou a túžbou. Vždy sme takto nastavení, dnes môžeme tvoriť históriu. FC Vizela nikdy neporazil veľký tím. Máme možnosť písať históriu a to je niečo, čo pre nás vytvára túžbu uspieť.“

Vyjadril sa taktiež, že súťažná prestávka jeho mužstvu pomohla. „Reprezentačná prestávka bola dobrá na to, aby sme integrovali nových hráčov do mužstva a dali im čas na vytvorenie dobrého súzvuku s mužstvom. V tomto ohľade to bolo dobré. Čo sa týka prípravy na samotný zápas, bolo to rovnaké ako zvyčajne: ideme sa snažiť maximalizovať naše silné stránky a naopak, vystaviť súpera jeho najslabším stránkam. Očakávam silnú Benficu v zápase, ktorá príde po troch víťazstvách v rade. Vidím, že je už je blízko úrovni z minulej sezóny, keď bola najsilnejším tímom. Je obhajcom titulu. Vieme, že je to veľmi silné mužstvo, ale našou myšlienkou je, že doma získame potrebné body. Ale to platí pre každého súpera.“

Ako naznačil, Benfica je pre domáci celok motivácia sama o sebe. „Je to motivácia navyše, pretože máme v zápase možnosť urobiť niečo veľké, zapísať sa do histórie. A je fér povedať, že toto je najlepšia skupina hráčov, s ktorou som kedy pracoval. Je to o spôsobe, ako hráči pracujú, ako čelia tréningovému nastaveniu a všetkým situáciám. To nám nakoniec veľmi pomôže a verím, že získame veľa bodov, prioritne na domácom trávniku. Ako som povedal, doma, na Estádio de Vizela musíme byť silní a oni nemôžu odísť s tromi bodmi,“ zakončil 36- ročný Španiel, ktorý sa bude so svojim mužstvom môcť spoľahnúť na obrovskú fanúšikovskú podporu z hľadiska.

Pokračovať vo víťaznom ťažení

SL Benfica Lisabon prežíva zatiaľ akiste úspešnú sezónu. V zápase portugalského Superpoháru dokázala zdolať FC Porto 2:0, čo sa vždy cení. Potom síce prišlo 1. ligové kolo a prehra na ihrisku Boavisty Porto 2:3, ale v neskoršom programe súťaže sa Benfice podarilo trikrát vyhrať, keď postupne zdolala Estrelu (2:0), Gil Vicente (3:2) a naposledy Guimaraes 4:0 po góloch J. Fernandesa (vlastný), Ángela Di Máriu, O. Kokcuho a Fredrika Aursnesa.

Aj preto sa mužstvo pohybuje na čelných pozíciách tabuľky a mieni obhájiť titul. Tréner Roger Schmidt si však uvedomuje, že zber trojbodového nektáru nebude ani dnes vo Vizele ľahký. Pretože každý sa chce na jeho mužstvo a jeho hráčov vytiahnuť. „Som veľmi spokojný so stavom svojich hráčov. Vrátili sa po repre povinnostiach v dobrej nálade a všetci sú fit, čo je pre mňa najdôležitejšie. Príprava je vždy iná s reprezentačnou prestávkou, pretože niekedy sa z nej hráči vrátia veľmi neskoro, majú jeden tréning a musia byť opäť pripravení. Posledný tréning bol veľmi dobrý, takže sme nadšení. Vo Vizele je vždy ťažké hrať – agresívny súper, malý štadión, plus dlhá cesta – to sú faktory, ktoré sú pre nás výzvou, ale sme veľmi dobre pripravení,“ hovoril na tlačovej konferencii skúsený nemecký odborník a pokračoval.

„Očakávam búrlivú kulisu. Domáci majú malý štadión s nadšenými fanúšikmi. Na štadióne budú fanúšikovia nášho súpera, ale som si istý, že tam budú aj naši fanúšikovia. Dúfam, že v zápase bude dobrá atmosféra a pokúsime sa sústrediť na to, čo chceme v zápase získať.“

Od novinárov padla otázka, či Benfica nebude mať podobné problémy po repre pauze, ako v minulej sezóne. Predsa len, v mužstve je veľmi veľa reprezentantov svojich krajín. „Je to vždy výzva, pretože nemáme šancu pracovať celý týždeň s celým tímom. Vezmime si napríklad našich argentínskych reprezentantov. Hrali v Bolívii v nadmorskej výške 3500 metrov, následne cestovali 25 hodín, aby sa dostali do Lisabonu a potom museli sedieť v autobuse až do Vizely a vystupovať na vysokej úrovni. Nie je to ľahké, hlavne psychicky. Preto sú podobné zápasy ťažké. Máme pred nim veľký rešpekt, ale to, čo som od svojho mužstva videl v posledných dňoch bolo veľmi pozitívne. Som presvedčený, že  sme pripravení tento zápas vyhrať,“ zakončil debatu Roger Schmidt. Na Benficu po tomto ligovom zápase čakajú boje v skupinovej fáze Ligy majstrov. Najbližšie sa SL stretne v stredu proti rakúskemu Red Bullu Salzburg. V skupine má taktiež taliansky Inter Miláno a španielsky Real Sociedad San Sebastian.

Zápas 5. kola Ligy Portugal Betclic medzi FC Vizela a SL Benfica Lisabon má úvodný výkop v sobotu 16. 9. 2023 o 21:30 h. Odvysielame ho na stanici Arena Sport 1 s komentátorským prevedením Vladimíra Kováča.