• Futbal

Falošné, lež málo výrazné tóny Ajaxu. Proti AZ Alkmaar víťaznú misiu nezvládol

Tvrdé narazenie. Futbalistom Ajaxu Amsterdam aktuálna sezóna absolútne nevychádza. Dokumentovali to aj v sobotu večer v našom priamom prenose na stanici Arena Sport 1, keď nedokázali prekonať obrannú hradbu AZ Alkmaar (0:0), čo znamená, že sa vzdialili od druhej priečky a neodrazili útok práve Alkmaaru. V tejto sezóne získal Ajax zo šiestich zápasov Eredivisie proti Feyenoordu Rotterdam, PSV Eindhoven a AZ len dva body ( ešte remíza proti Feyenoordu). Nikdy predtým tím z Amsterdamu nezískal tak málo bodov v Eredivisie. Šokujúce štatistiky.

Mdlé, pomalé a neefektívne

Hovorí sa, že niečo zhnité je v štáte dánskom. No momentálne to vyzerá tak, že niečo neladí v šatni Ajaxu. Jeho herný orchester vydáva falošné, lež málo výrazné tóny. Včera to proti Alkmaaru bolo mdlé, pomalé a aj napriek šanciam neefektívne. Proti zverenci trénera Johna Heitingu výborne vstúpili do stretnutia a vyzeralo to, že sa objavia v dostatočnej miere v gólových šanciach pred brankárom Matthewom Ryanom. Už v 4. min hlavičkoval do jeho náručia útočník Brian Brobbey, na opačnej strane nebezpečne strieľal Jens Odgaard, no našiel pripraveného Rulliho. Ajax sa mohol tešiť z gólového zápisu v 20. min, ale  Steven Berwijn trafil len spojnicu bránky. Najväčšiu šancu mal na konci polčasu- lopta putovala po osi Tadič – Klaasen- Brobbey, keď posledne menovaného super zákrokom vychytal Ryan.

Napriek niekoľkým šanciam neboli hráči Ajaxu vo svojej koži. Nesršala z nich pohoda, ľahkosť. V druhom polčase mali dve možnosti doviesť zápas do víťazstva – Tadičov priamy kop v 50. min bol zrazený a lopta išla mimo bránky a v samom závere, keď stred poľa AS prepadol mal možnosť úniku do otvorenej obrany Steven Bergwijn, namiesto prihrávky volil strelu, a to zrejme nemal robiť… Hostia z Alkmaaru mali obrovskú šancu v 75. min, keď si Švéd Ladho naviedol loptu na ľavačku a namieril do bližšej tyče brankár Géronima Ruilliho. Remíza je zrejme zaslúžená. Napriek pomeru držania lopty: 64%- 36% v prospech domácich.

Heitinga: Je to náročná sezóna pre Ajax

Po zápase si sypal popol na hlavu domáci útočník Brian Brobbey. Bol to on, kto na konci polčasu spálil obrovskú šancu, v ktorej nechal vyniknúť majstrovstvo brankára AZ Ryana. „Na gól som musel byť pokojný a nebol som. Mal som vystreliť loptu vysoko a tvrdo ho druhého rohu. Brankár Ryan odhadol, že tam budem strieľať.  Nič iné z toho vyťažiť nemôžem. Hrali sme však s duchom a vytvorili si veľa šancí, no nakoniec sa to skončilo 0:0. Je to na porazenie. PSV pred nami zvýšil náskok na 5 bodov. Samozrejme, nie je nemožné ich dobehnúť. Čo sa týka zápasu, cítil som s v ňom dobre a som rád, že som absolvoval celých 90 minút. Keď som na ihrisku, snažím sa robiť to, čo je v mojich silách a pokračujem, kým to nejde. Trénujem navyše a veľa som v posilňovni. Vždy som to tak robil,“ hovoril 21- ročný holandský útočník s číslom 9.

Situácia je náročná aj pre trénera Ajaxu Johna Heitingu. Pre neho to bol 19. zápas na lavičke mužstva, no nemal víťazné vyústenie. „Mali sme veľké príležitosti na skórovanie, no nevyužili sme ich. Vzhľadom na možnosti bolo treba skórovať. Cez polčas sme prešli na iný herný systém – aby sme viac kontrolovali situáciu v zadných radoch s Jorrelom Hatom a Jurrienom Timberom. A my sme po prestávke hrozili naľavo z pozície ľavého obrancu Wijndala. Na chlapcoch vidím maximum. Chcú bojovať jeden za druhého a v druhom polčase sme predviedli dobrý výkon. Na začiatku sme sa dostávali do dobrých situácii, musíme ich využiť. Je v tom aj kus šťastia – je toho súčasťou, ale musíte skórovať,“ uvedomoval si jalovú koncovku mužstva.

„Je to náročná sezóna a musíme vždy dosiahnuť gólový rozdiel. Vždy som zaneprázdnený prípravou svojich hráčov, aby som ich optimálne pripravil na zápas. Chceme byť lepší a občas som videl lepší Ajax, ako minulý týždeň… Nie je to sezóna, ako v posledných rokoch a musíme pracovať tak, aby sa veci zlepšili,“ zakončil John Heitinga.

Ajax si skutočne tabuľkovú situáciu skomplikoval. Na PSV Eindhoven stráca 5 bodov. Napriek tomu môže manažment klubu tešiť rast a rozvoj viacerých mladých hráčov v kádri. Samozrejme, tým najväčším talentom je zrejme stopér Jurrien Timber. Tento 21- ročný mladík je už teraz hodný viac ako 50 miliónov eur. Jeho kolega zo stredu obrany Edson Álvarez je údajne na radare Bayernu Mníchov. Ďalší mladík, 17- ročný Jorrel Hato len pred časom nakukol do prvého mužstva a už podáva na jeho vek brilantné výkony. Darmo, potvrdzuje sa, že Ajax – to je stála liaheň talentov. Napriek mizernej sezóne.

Pre AZ 4. čisté konto v rade, vo štvrtok ho čaká West Ham

AZ Alkmaar sa na ihrisku Ajaxu Amsterdam prezentoval kultivovaným futbalom. Samozrejme, nemá v kádri také známe hviezdy a mená, no je to kvalitné, dobre zložené a fungujúce mužstvo. Zaiste mohli v tomto zápase dosiahnuť viac. Sú však na dostrel tretieho miesta a posledné slovo akiste nepovedali v Konferenčnej lige UEFA, kde sa už vo štvrtok stretnú v semifinále proti anglickému West Hamu United.

Po bezgólovej remíze proti Ajaxu sa pred kamery AZ  TV postavil Sam Baukema. Obranca bol spokojný s čistým kontom, no cítil, že spolu s mužstvom mohli dosiahnuť viac. „Myslím si, že je to opodstatnený výsledok. My aj Ajax sme mali niekoľko skvelých príležitostí. Nakoniec je pekné odísť odtiaľto s čistým štítom. Nie vždy je to možné. Bolo to pre nás už štvrté čisté konto v rade, čo nám dodáva sebavedomie. Tiež to naznačuje, že v defenzíve je oveľa stabilnejšia situácia ako pred pár týždňami. To je základ, ktorý musí byť dobrý a na týchto základoch musíme pokračovať,“ začal rozprávanie.

Pochválil brankára Matthewa Ryana, 31- ročného Austrálčana, ktorý mužstvo neraz podržal výbornými zákrokmi a keď nie, pomohla mu bránková konštrukcia. „Aj pre Matthewa to bola opäť nula. Je to naozaj perfekcionista. To som ešte nevidel. Pred zápasom prichádza z obrázkami Ajaxu z minulého roka, na ktorom ešte nebol a hovorí – pozri, toto musíme urobiť… Je naozaj posadnutý futbalom a dobrou robotou. Spolupráca s ním je skvelá.“