• Futbal

FC Porto ešte živý majstrovskú nádej, vyhrá na Estádio Municipal de Famalicao?

 

FC Porto nie je v najideálnejšej pozícii. Titul, ktorý má na dohmat Benfica Lisabon, je zrejme stratený, no Portskí draci sú rozhodnutí bojovať do konca. Na „Orlov“ strácajú síce 4 body, no tí dve kolá pred koncom hrajú derby na ihrisku Sportingu, na ktorom sa toho môže veľa udiať (nedeľa, 21:30 h Arena Sport 1.) No „draci“ mienia pozerať na seba a na svoje potreby. Tie sú trojbodové. Stretnú sa však so súperom, ktorý ho nielen v semifinálovej pohárovej pasovačke poriadne potrápil. Po tom zápase vzbĺkli aj isté vášne, preto to dnes vo Famalicao nebude prechádzka ružovým sadom, lež krvopotný boj o body, ktoré ešte uchránia akú- takú šancu na majstrovský titul a dostanú pod tlak vedúcu Benficu. Zápas Famalicao – FC Porto vysielame dnes o 21:30 h na stanici Arena Sport 1 a prevedie vás ním náš komentátor Vladimír Kováč.

 

 

Famalicao sa musí prebudiť

Famalicao je pre každého súpera nepríjemné. O to viac sa súperi dokážu na tohto súpera nabudiť, pretože ten hrá aktívny, nepríjemný futbal- jednoducho, s týmto súperom by ste sa stretnúť nechceli. Aktuálne je v tabuľke na 8. mieste s bilanciou 13 víťazstiev, 4 remízy a 15 prehier, so skóre 35:41 a 43 bodmi. V posledných troch zápasoch však klub trénera Joa Pedra Souzu nevyhral, počínal so nasledovne: Sporting Lisabon (1:2), Chaves (1:2), Vizela (0:0). Aj z pohľadu výsledkov je jasné, že Famalicao nie je v najlepšej športovej forme, aj keď bolo v tom vyššie spomenuté semifinále portugalského pohára.

 

Posledná nádej pre „Drakov“

FC Porto hrá o poslednú nádej. Nemá kde uhnúť. V posledných dvoch zápasoch musí jednoznačne zabrať, ak si nechce neskôr spytovať svedomie. Dnes ho čaká Famalicao na jeho štadióne, ak by sa mu podarilo vyhrať a Benfica by neskôr, v nedeľu, nebodaj prehrala v lisabonskom derby na ihrisku Sportingu, pred posledným kolom by bolo všetko otvorené. No scenár je aj taký, že ak dnes Porto nevyhrá, titul bude už s určitosťou v rukách Benficy. A to nechcú portskí „draci“ dopustiť!

Už štvrtýkrát v tejto sezóne sa proti sebe postavia Famalicao a FC Porto. „Draci“ vyhrali zápas v prvom kole ligy a taktiež postúpili zo semifinále portugalského pohára cez tohto súpera, ale Sérgio Conceicao pripomenul na včerajšej tlačovej konferencii, že všetky zápasy sú iné a každý zápas má svoj príbeh a víťazstvo dnes závisí od výkonu Porta. Veľa bude závisieť od toho, čo jeho mužstvo urobí a čo dovolí súperovi z Famalicaa urobiť v rôznych úsekoch hry…

Tréner Sérgio Conceicao: „Nedemoralizuje nás, že dnes môžeme prehrať a dáme tak titul do  rúk Benficy. Naopak, dodáva nám to silu, na svojich snoch a úspechoch pracujeme každý deň. Je preto čas pripraviť tím, na to, aby prišiel do Famalicaa a pokúsil sa vyhrať v pre nás ťažkom čase- do konca sú dve kolá- a všetky zápasy sú už zásadné. Pre niektoré kluby je to pokojná situácia, sú spokojné s tabuľkovou situáciou, no my ešte hráme o veľa. Záver súťaže je taký, že všetky kluby majú skvelé technické tímy, skvelých hráčov a určite každé chce vyhrať za tri body v posledných kolách portugalskej súťaže. To bude aj prípad Famalicaa a musíme tomu čeliť,“ hovoril.

Napokon, pokiaľ ide o hypotetickú šancu, Porto je stále v hre. V jej tábore by si búchali hlavu o stôl, ak by dnes prípadne prehrali a zajtra by prehrala aj Benfica Lisabon. Jednoducho, o titul treba bojovať do konca a nepotkýnať sa výsledkovo tam, kde to netreba. „Hráme o všetko. Dnes ideme do toho naplno, dôležití sú aj hráči, ktorí nastúpia do zápasu ako náhradníci z lavičky. Nie sme pod tlakom. Aj ja ako tréner robím len to, čo milujem. Hráči Porta sú známi a dobre zarábajú. V každodennom živote sa stretávam s rôznou realitou dneška, s ľuďmi, ktorí vstávajú o piatej ráno do práce a prichádzajú domov v noci. Sme privilegovaní. Preto si chceme robiť svoju prácu na ihrisku čo najlepšie a dnes chceme vyhrať na ihrisku Famalicaa. Veríme tomu všetci,“ hovoril Sérgio Conceicao, tréner FC Porto.

Ako to dnes dopadne? Zápas 33. kola portugalskej ligy Famalicao – FC Porto odvysielame dnes v sobotu 20. mája 2023 o 21:30 h na stanici Arena Sport 1. Zápasom vás prevedie náš komentátor Vladimír Kováč.