• Nascar

Finále Round of 12: Deväť jazdcov a päť zostávajúcich miest. Bude to boj!

Prvé kolo play-off NASCAR Xfinity Series sa ukončí už tento víkend na Charlotte ROVAL, okruhu nachádzajúceho sa na ovále Charlotte Motor Speedway. Traja jazdci majú istotu postupu, o ďalších päť miest sa bude bojovať už v sobotu. Aj v priamom prenose na Arenasport 1.

Charlotte Motor Speedway je komplex, ktorý sa nachádza v meste Concord v Severnej Karolíne, 21 km od mesta Charlotte. Trať navrhol a postavili Bruton Smith a jazdec Curtis Turner v roku 1959. Prvé preteky NASCAR sa konali na 1,5 míľovom ovále 19. júna 1960. Ovál je považovaný za domáca trať pre NASCAR s mnohými tímami umiestnenými v tejto oblasti. Trať vlastní a prevádzkuje Speedway Motorsports s Gregom Walterom ako jej prezidentom. NASCAR Xfinity Series sa tu jazdí od svojho počiatku v roku 1982 a až do 2017 sa tu jazdilo na ovále dlhom 1,5 míle. Od nasledujúceho roku, až po dnes sa jazdí na špeciálnej konfigurácii s názvom ROVAL, čo je vlastne okruh, ktorý spája ovál a vnútorný okruh na trati. Má dĺžku 2,32 mi (3,67 km) a sedemnásť zákrut, z toho je 13 pravotočivých. Na ROVAL verzii je dominantným jazdcom AJ Allmendinger, ktorý vyhral posledné štyri podujatia na tejto trati. Úplne prvým víťazom bol Chase Briscoe. Ani jedného však na štarte neuvidíme, nakoľko ide o preteky v rámci play-off a obaja predošlí víťazi sú full-time jazdci v Cup Series, čím im štarte nie je umožnený.

Vlani AJ Allmendinger jasne potvrdil, že je kráľom okruhovej verzie Charlotte Motor Speedway, na ROVALi vyhral aj štvrté preteky v rade. Allmendinger zvládol štart a udržal si vedúcu pozíciu. V treťom kole sa do problémov dostal Daniel Hemric, no prvú žltú fázu priniesla až situácia v 10. kole, keď tvrdo búral Kris Wright. Niektorí jazdci, na čele s Gragsonom, zamierili do boxov. Úvodný segment sa ale bez problémov stal korisťou víťaza kvalifikácie. Na reštarte do druhej časti sa do vedenia prepracoval Creed, v závere Stage 2 však prepustil pozíciu a vybral sa ku mechanikom a segment tak vyhral Brandon Jones. Creed sa vrátil do čela pri reštarte do poslednej časti, no v 45. kole ho predbehol Ty Gibbs. V závere to bol najmä súboj medzi ním a Allmendingerom a čo skúsenejšiemu z dvojice trikrát predtým nevyšlo, to zvládol v 68. kole pri prvom pokuse o overtime. Pretekár Kaulig Racing mieril za výhrou, no opäť zaviali žlté vlajky po problémoch Herbsta. Druhý reštart Allmendinger zvládol a prišiel si pre svoje druhé víťazstvo v Round of 12.

Dominantné to bolo aj pred dvoma týždňami na Texas Motor Speedway, Justin Allgaier si však napriek tomu, že vyhral ako oba segmenty, tak na vedúcej priečke strávil 130 kôl. Pri jednom z reštartov sa však zaplietol do ľahkej skrumáže, stratil momentum a prepadol sa na chvost prvej desiatky. Prebojovať späť sa mu podarilo až v závere a do záverečného reštartu vstupoval z prvého radu. Päť kôl pred cieľom zvádzal krásny súboj o víťazstvo s Parkerom Kligermanom. Obaja svoju snahu ale v tretej-štvrtej zákrute prehnali, dostali sa do špinavej stopy, toho s prehľadom využil John Hunter Nemechek a počas dvoch zákrut sa dostal na líderskú pozíciu. Tú si s prehľadom postrážil a počas piatich kôl si zvládol vybudovať náskok jednej sekundy. Allgaier sa nakoniec prepadol až na chvost prvej päťky. Tretie a štvrté miesto obsadili „Smithovci“ Sammy a Chandler. Hneď niekoľko playoff jazdcov sa dostalo do veľkých problémov. Sam Mayer po kontakte s vonkajším lemujúcim múrom odstúpil hneď v prvom kole a je klasifikovaný na poslednom mieste. Josh Berry sa potom zaplietol do hromadnej kolízie uprostred klania a dokončil na dvadsiatom siedmom mieste so siedmimi kolesovou stratou. S viackolovou stratou dokončil aj Daniel Hemric, ktorý si pri jednom zo súbojov na prednej „zakrivenej“ rovinke škrtol na vnútrajšku oválu o trávu a zničil predný splitter.

Preteky v sobotu na Charlotte Motor Speedway ROVAL štartujú v sobotu po 21:30 aj v priamom prenose na Arenasport 1 s komentárom Vladimíra Kováča. Miestenku v Round of 8 majú Allgaier, Nemechek a Custer, o zvyšných päť miest sa pobije deviatka pretekárov. Bude to zaujímavé, bude to boj! Nenechajte si to ujsť.