• Futbal

Sporting na Estádio José Alvalade v očakávaní víťazstva nad Moreirense

Program 5. kola Ligy Portugal Betclic je akiste zaujímavý. Nie je v ňom núdza o prekvapenia, ale ani o „povinné jazdy“. V piatok zabralo naplno FC Porto, ktoré sa vytrápilo na trávniku Estrely Amadory (1:0), v sobotu pre zmenu krvopotne dobýjala body Benfica vo Vizele (1:2). Podobne by sa chcel prezentovať ďalší klub z Lisabonu – Sporting, ktorého čaká nedeľné večerné stretnutie s nevyspytateľným Portimomense. Podarí sa zverencom Rúbena Amorima zber trojbodového nektáru, alebo dopadnú ako Sporting Braga, ktorý nečakane zakopol na ihrisku FC Farense (1:3)? Podstatu okolností sa dozvieme v nedeľu 17. 9. 2023 od 21:30 h na stanici Arena Sport 1. Zápasom vás prevedie náš komentátor Ivan Bacho.

Cieľom dotiahnuť sa na čelo tabuľky

Sporting Lisabon zatiaľ brázdi tohto sezónne ligové trávniky pomerne presvedčivým krokom. Samozrejme, rád by zlepšil svoje postavenie z minulej sezóny a robí preto patričné kroky. Pozitívne. 4. miesto totižto nikoho v Sportingu akosi nebaví… A nie je hodné mena a veľkosti klubu, akým Sporting bezpochyby je. Po 4. kolách má Amorimovo mužstvo dobrú, prijateľnú bilanciu 3 víťazstva a 1 remíza. Postupne zdolalo Vizelu (3:2), Casa Piu (2:1) a Famalicao (1:0). Len naposledy pred reprezentačnou prestávkou remizovalo na trávniku Sportingu Braga (1:1) v zápase, z ktorého akiste mohlo vydolovať čosi viac.

V dnešnom preview sa pozrieme na niekoľko hráčov v kádri Sportingu, priestor dostane ale aj rozbor najbližšieho súpera, ktorým je Portimomense. „Je veľmi dobre pracujúcim tímom, ktorý je nováčikom v Lige Portugal. Prichádza s rutinou víťazstiev v druhej lige a má napríklad väčšie držanie lopty v zápasoch, ako Famalicao. Jeho hráči sú veľmi organizovaní, robia tlak na loptu, umne pretáčajú ťažisko hry. K tomuto veľmi dôležitému zápasu pristupujeme tak, akoby to bolo finále. Očakávame isté ťažkosti. Aj najsilnejšie tímy mali veľa problémov s FC Moreirense,“ hovoril na tlačovej konferencii tréner domácich Rúben Amorim, čím de facto vzdal hold súperovi.

Jeho osobne potešili viacerí hráči, ktorým sa darilo v asociačnom termíne. Jedným z nich je stopér Goncalo Inácio, ktorý sa gólovo presadil v drese Portugalska aj proti Luxembursku (9:0). „Som s ním spokojný. Je veľmi silný v súbojoch, čo si všímame my, ale aj skauti národného tímu. Goncalo je mladý, vyvíja sa. Podobne sú na tom aj Ousmane Diomande a Viktor Gyokreses, ktorý hrali taktiež zápasy za svoje národné tímy. Prichádzajú v hernom rytme, no mali čas na oddych. Zúčastnili sa dvoch tréningov, takže sú v plnej sile a pripravení nastúpiť. Darí sa aj Paulinhovi – hráči majú dobré a zlé fázy. Som za neho šťastný. Strieľa góly, je to náš elitný útočník, ktorý využíva svoje príležitosti. Odhodlanie a spôsob, akým pomáha tímu, sú rovnaké, ako v minulosti,“ hovoril pekne o svojich zverencoch.

Novinárska obec ho taktiež vyzvala, aby porovnal niekoľko bývalých a súčasných hráčov. Prišlo na zrovnávku Pedra Porra, ktorý už zarezáva v anglickom Tottenhame Hotspur a Ivána Fresnedu, mladého 18- ročného pravého obrancu, ktorý prišiel nedávno zo španielskeho Vallecana. „Sú to Španieli a obaja zaznamenali veľký kariérny pokrok. Iván je na svoj vek veľmi vyspelý. Pedro Porro bol menej zrelý ako on v chápaní hry a dokonca aj v samotnej šatni sú úplne iní. Iván pre zmenu nemá Porrove schopnosti jeden na jedného v útoku, takže nikdy zrejme nebude hráčom, akým bol Pedro Porro v poslednej tretine ihriska. Fresneda je lepší v hre jeden na jedného v obrane – lepšie bráni. Obaja majú veľké herné tempo v hre a myslím si, že Iván je fyzicky robustnejší, aby vydržal niekoľko zápasov za sebou, ale to sa musí ukázať,“ pochválil mladý talent, o ktorého bola v Európe poriadna bitka.

Porovnaniu sa nevyhol ani 24- ročný Dán Morten Hjulmand, ktorý by mal byť náhradou za Uruquajčana Manuela Ugarteho. Tomu sa podarilo v Sportingu povyrásť natoľko, že ho za sumu okolo 60 miliónov eur kúpilo Paríž Saint Germain. „Sú to úplne odlišní hráči. Morten nemá Ugarteho schopnosť naháňať hráčov po celom ihrisku s neuveriteľnou rýchlosťou. Morten naopak má, a Ugarte nemal schopnosť čítať hru, predvídať situácie a byť dobre pozične umiestnený. Musíme prispôsobiť tím hráčom, ktorých máme a Morten sa tiež prispôsobí nášmu spôsobu hry, nášmu tlaku a pressingu na ihrisku,“ zakončil tréner Sportingu Lisabon Rúben Amorim. Po zdolaní prekážky menom Moreirense ho neskôr vo štvrtok čaká zápas skupinovej fázy Európskej ligy UEFA na ihrisku rakúskeho Sturmu Graz. Okrem neho má jeho mužstvo v skupine aj taliansku Atalantu Bergamo a poľský celok Rákow Čenstochowa.

Moreirense ako šikovný, lež nepríjemný nováčik

Moreirense Futebol Clube, nedeľný protivník Sportingu, je portugalský futbalový klub so sídlom v Moreire de Cónegos, Braga. Založený bol v roku 1938 a svoje domáce zápasy hráva na štadióne Estádio Comendador Joaquim de Almeida Freitas s kapacitou 8000 miest. Klubové farby tohto celku sú biela a zelená.

Hlavným trénerom mužstva je Portugalčan Ricardo Sá Pinto. Mužstvo ním vedené je v neúplnej tabuľke na 12. mieste s bilanciou 1 víťazstvo, 1 remíza a 1 prehra so skóre 4:5. V súťaži zaznamenalo nasledovné výsledky: FC Porto (1:2), Famalicao (0:0), Chaves (2:1) a naposledy prehralo so Sportingom Braga 2:3. Strelci domácich gólov boli v 40. min A. Luís a v 45. min Madson. V nedeľnom zápase na trávniku Estádio Jóse Alvalade nebude Moreirense favoritom, no nebolo by prekvapením, keby statočne vzdorovalo a s dávkou šťastia si pripísalo do tabuľky bod/body.

Posledné vzájomné zápasy Sportingu Lisabon s Moreirense:

      14.3.2022 Moreirense – Sporting 0:2

      23.10.2021 Sporting- Moreirense 1:0

      8.4. 2021 Moreirense – Sporting 1:1

      28.11. 2020 Sporting – Moreirense 2:1

      6.7. 2020 Moreirense – Sporting 0:0.

Zápas 5. kola Ligy Portugal Betclic medzi Sportingom Lisabon a FC Moreirense odvysielame v nedeľu 17. 9. 2023 o 21:30 h na stanici Arena Sport 1 s komentátorským prevedením nášho Ivana Bacha.