• Futbal

Hrdina Slovákov Martin Dúbravka: Ukázala sa tímovosť a sila mužstva

Na snímke brankár Martin Dúbravka (Slovensko) v zápase J-skupiny kvalifikácie ME 2024 vo futbale Luxembursko – Slovensko v Luxemburgu 16. októbra 2023. Zdroj: FOTO TASR/Jaroslav Novák

 

 

Slovenská futbalová reprezentácia má za sebou októbrový asociačný termín. Počas neho odohrala 2 kvalifikačné zápasy J skupiny. V piatok v Portugalsku zverenci trénera Francesca Calzonu prehrali na trávniku Estádio do Dragao 2:3 a v pondelok večer pre zmenu vyhrali v Luxembursku 1:0. Oba zápasy majú spoločné menovatele – prvý nevydarený, druhý zlepšený polčas.

Keď je najlepším hráčom brankár…

Po týchto 2 zápasoch si treba naliať čistého vína a vidieť našu kvalifikačnú situáciu realisticky. To, po čom sme túžili, sa v podstate naplnilo – dostali sme sa blízko, na dohmat k brehom budúcoročného EURA v Nemecku. Dopomohol nám k tomu zápas v Luxemburgu, ktorý sme zvládli a máme tak na 2. mieste v tabuľke pohodlný 5 bodový vankúš práve pred Luxemburskom.

Teraz nás čaká dvojzápas, ktorý sme schopní zvládnuť a zo zápasu s Islandom (16. november, Tehelné pole) či v Bosne a Hercegovine (19. november) získať potrebný bod k postupu z 2. miesta.

V tomto ohľade je všetko v poriadku. Čo však v poriadku zďaleka nie je, to sú naše októbrové výkony. Na ne sa akiste ešte znesie vlna mediálnej a fanúšikovskej kritiky a dá sa konštatovať, že oprávnene. Na ihriskách súperov v Porte a v Luxemburgu sme totižto dlho trpeli. Hlavne v prvých polčasoch, ktoré sme odohrali na výsosť hrozne. Naposledy takmer nedôstojne. Za všetko hovorí fakt, že našim najlepším hráčom v týchto zápasoch bol jednoznačne brankár Martin Dúbravka. Nebyť jeho, v Portugalsku by sme dostali debakel a v Luxembursku by sme len ťažko boli vyhrali. To je fakt.

Práve Martin Dúbravka však vyzdvihol to, čo zdobí naše národné mužstvo: „Luxembursko bol náročný súper. Nezachytili sme úvod stretnutia, čo sa nám stáva často. Dôležité však je, že sme ukázali povestné slovenské srdiečko. Vyhrať na pôde súpera je vždy cenné. Ukázala sa tímovosť a sila mužstva. Povtrdilo sa, že keď budeme bojovať do posledných minút, body sa dostavia.“ hovoril brankár anglického Newcastle United.

Šťastný strelec Dávid Ďuriš: Do kasy zaplatím rád

Pondelkový zápas v Luxemburgu gólom zo 77. min rozhodol žolík z lavičky – Žilinčan Dávid Ďuriš, pre ktorého to bol premiérový presný zásah v najcennejšom drese. „Je to pre mňa zatiaľ najcennejší gól v kariére. Hneď po jeho strelení som vedel, že bude drahý – stáť ma bude 500 eur, ale zaplatím rád.“

„Stále nemôžem uveriť tomu, že sa mi niečo takéto podarilo. Ani sa mi nesnívalo, že niekedy môžem rozhodnúť zápas za slovenskú reprezentáciu. Som rád, že som pomohol mužstvu k nášmu spoločnému cieľu. Tréner Francesco Calzona ma poslal na trávnik v Luxemburgu, aby som robil nábehy za obranu, roztrhali sme to tam so spoluhráčmi a vytvárali si z toho šance. Jedna prišla a tú sa mi podarilo premeniť,“ hovoril úspešný strelec, ktorý ťažil z presného centra ľavého obrancu Dávida Hancka.

Fakt, že to od nášho mužstva nebolo najvydarenejšie stretnutie zhrnul do slov stopér PSG Milan Škriniar. „Nebol to výkon, aký sme si predstavovali. Hra nám nešla a museli sme dať do zápasu viac srdiečka. V prvom polčase sme pokazili veľa lôpt v strede ihriska, v druhom sme to zlepšili. Sme radi za 3 body, ktoré nás priblížili k postupu na EURO. Takéto zápasy treba zvládať, aj keď nám hra nejde,“ zakončil kapitán slovenskej reprezentácie.