• Olympijské hry

Izrael sa obáva hrozieb na olympiáde. Navýšil rozpočet na ochranu športovcov

Bezpečnosť je pre izraelskú delegáciu prioritou od letných olympijských hier v Mníchove v roku 1972, keď pri teroristickom útoku zahynulo 11 izraelských trénerov a športovcov. Zdroj: X/David Atherton,Reprofoto/Haaretz

 

Web The Jewish Chronicle napísal, že izraelskí športovci budú vo Francúzsku okrem bezpečnostných hrozieb čeliť aj odcudzeniu. Pribúda výziev, aby bola krajina kvôli izraelským vojenským akciám v Pásme Gazy vylúčená z hier.

Izraelskí športovci budú na tohtoročných olympijských hrách čeliť bezpečnostným hrozbám, tvrdia členovia národného tímu krajiny podľa webu The Jewish Chronicle. Izrael preto pre tohtoročné olympijské hry zdvojnásobil svoj bezpečnostný rozpočet.

Bezpečnosť je pre izraelskú delegáciu prioritou od letných olympijských hier v Mníchove v roku 1972, keď pri teroristickom útoku zahynulo 11 izraelských trénerov a športovcov.

Palestínska militantná skupina Čierneho septembra vtedy prenikla do olympijskej dediny, kde zabila dvoch členov izraelskej delegácie a ďalších deväť vzala ako rukojemníkov.

Po súčasných výzvach k bojkotu a sankciám sa niektorí izraelskí športovci cítia na hrách nevítaní.

„Mnoho športovcov, ktorí boli mojimi priateľmi, so mnou už nechce hovoriť ani mi podať ruku,“ povedal izraelský vlajkonosič a majster sveta v jude Peter Palčik serveru The Jewish Insider. Palčik dodal, že si je ale vzhľadom na dodatočné zabezpečenie istý, že tohtoročné letné olympijské hry budú pre všetkých štartujúcich izraelských športovcov „bezpečné“.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v marci Izrael uistil, že olympijský status krajiny nebude ohrozený a že „nie je pochýb“ o tom, že izraelskí športovci budú môcť súťažiť. Prezident MOV Thomas Bach tiež uistil izraelskú delegáciu, že budú prijaté „osobitné opatrenia“ týkajúce sa bezpečnosti izraelských športovcov.

Americký web The Washington Post už v marci napísal, že „odvážny sľub Francúzska, že usporiada najotvorenejšie hry v histórii, je vystavený skúške v podobe rastúcich obáv o bezpečnosť“.

Na bezpečnosť hier by malo v Paríži dohliadať celkom 53-tisíc policajtov a vojakov, na úvodný ceremoniál sa potom počíta s ostrahou v počte 45-tisíc. Kompletný prehľad obmedzení, ktoré Paríž kvôli bezpečiu na olympiáde čakajú, si možno prečítať tu.